Uçakta Gerçekleşen Ölümlerde Ne Olur?

Yazar :

    Ölüm, hayattaki bütün canlıların ortak sonudur. Ölümün nerede ve nasıl geleceği hiç belli olmaz bunu biliyoruz fakat hiç düşündünüz mü uçakta biri öldüğünde neler yaşanıyor?
   Bu tarz olaylar çok nadir de olsa yaşanabiliyor. Uçakta biri öldüğünde havayolları tarafından uygulanacak bazı prosedürler bulunmaktadır. Öncelikle uçakta yaşanan ölümler MedAire’da Global Havacılık Sağlığı Direktörü olan Dr. Paulo Alves’a göre üç kategoriye ayrılmaktadır.
Bunlardan ilki beklenmedik ölümlerdir. Beklenmedik ölümler olarak kişinin ani kalp krizi geçirmesi, boğazına bir şey kaçması sonucu solunum yetmezliği yaşaması gibi örnekler verilebilir.
İkincisi ölüm riski bulunmasına rağmen tıbbi nedenlerden dolayı seyahat etmek zorunda kalanlar. Bu kişiler bir tedaviye ulaşma amacıyla doktor izni ile seyahatlerini gerçekleştirir. Doktor izni de olsa uçakta ölme riski bulunan bu kişilerin seyahatlerinde daha büyük uçak kullanmaları gibi önlemler alınmaktadır.
  Son olarak da risk altında olmasına rağmen doktoruna bile danışmadan seyahat edenler. Bu kişiler hem kendilerini hem de uçaktaki diğer insanları zor duruma sokacağını bilmelerine rağmen sorumsuzca davranarak seyahatlerini gerçekleştirirler. Bu sorumsuz davranışın altındaki ana neden yeteri kadar bilinçli olmamalarıdır. Önceden ödenen uçak biletinin parasını geri alamama kaygısıyla, uçakta olmanın sonuçlarının neler olabileceği hakkında farkındalıklarının olmaması gibi nedenlerden dolayı seyahatlerini aksatmak istemezler. Bu yolculukları önlemek için kapsamlı bir bilgilendirme yapılması gerekli olabilmektedir.
Ölüm halinde her havayolu şirketinin ayrı imkan ve prosedürleri olabileceği gibi her ölüm vakası da birbirinden farklı uygulamalar gerektirebilmektedir. Dünya standartlarına göre böyle bir zorunluluk olmamasına karşın çoğu uçakta bu tarz durumlar için doktor ve sağlık ekibi bulunmaktadır. Doktorun yeterli gelmediği durumlarda öncelikle uçak mürettebatı yerde olan sağlık ekibinden tıbbi yardım istemektedir. Uçuş rotası değiştirilip en yakın yere iniş yapılarak veya geri dönülerek ölen kişi uçaktan çıkartılabilir. Bu sırada ölen kişiyi yere yatırmak güvenlik açısından mümkün değildir. Bazı uçakların böyle acil durumlar için ayrı kokpitleri ve mürettebat ekipleri bulunmaktadır. Böyle bir imkanın bulunmadığı ve boş koltuk olmayan bir uçakta ise ölen kişiyi koltuğuna bağlayarak yolculuğa devam etmek en iyi seçenektir…

 Kaynakça:
https://www.bbc.com/turkce/vert-tra-37646891
https://www.atuder.org.tr/75/haberler/692


Yazar: Özge Kaleözü

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog