G Kuvveti

Yazar :

Hepimiz lunaparkta gondola ya da hız trenine bindiğimizde midemizin ağzımıza gelecek gibi olduğunu ya da kanımızın çekildiğini hissetmişizdir. Aslında g kuvveti tam olarak budur. 

Çok basit bir ifade ile yer çekimi kuvveti olarak adlandırabiliriz. 1 g kuvveti, dünyadaki her şeyi yeryüzünde tutan temel kuvvettir. Normalde bu kuvveti hissetmemize rağmen bir hız trenine ya da yarış arabasına bindiğimizde özellikle de ani dönüşlerde çok net bir şekilde hissederiz.


0 G

Uzaya giden astronotlar, 0 g kuvvetine maruz kalırlar ve dolayısıyla vücut ağırlıklarını hissetmezler. Uzun süre 0 g kuvvetine maruz kalan astronotlar, Dünyaya geri döndüklerinde kas kütleleri zayıfladığı için ayakta durmakta bile çok zorlanırlar. 0 g kuvvetinin astronotları etkilediği bir diğer konu ise boy uzunlukları. 0 g kuvvetinden dolayı uzayda boyları bir miktar uzayan astronotlar, eski boylarına geri dönerler. Her ne kadar astronotların boy uzama konusu bir efsane olarak görülse de aslında hiç de öyle değil.


G-Lock

G kuvveti nedeniyle beyindeki kanın aşağıya çekilmesi ve beynin oksijensiz kalması G-Lock olarak adlandırılır. G-Lock olmadan önce bilinç kaybı ortaya çıkar ve  tümüyle kas tonusu kaybolur ve böylelikle baş ve gövde bir tarafa doğru yıkılır. G-Lock oluştuktan sonra ise istemsiz kas kasılmaları, yüz, kol ve bacaklarda karıncalanma, uyku ya da uykuya dalma hissi gibi durumlar ortaya çıkar.


G Kuvvetine En fazla Maruz Kalanlar: Jet Pilotları

Şüphesiz g kuvvetine en fazla maruz kalanlar jet pilotlarıdır. Pilotlar, eğitimlerde g kuvvetine dayanıklı olup olmadıkları belirlenebilmesi için santrifüj adı verilen makineler ile g kuvveti testlerinden geçerler. Her ne kadar 9 g gibi bir kuvvete maruz kaldıkları söylense de bu doğru değildir. Maksimum 4 g gibi bir kuvvete maruz kalırlar. Uçaklar ise maksimum 12 g kuvvetine dayanabilecek şekilde tasarlanır ve üretilirler.


Yazan: Hatice Peker

Kaynakça:

https://herkesicinhavacilik.com/2020/08/15/g-kuvvet-nedir-savas-ucagi-pilotlari-g-kiyafeti-giymeden-ucabilirler-mi/

https://bizimkokpit.com/index.php/2015/06/11/g-kuvveti-nedir/

https://www.kokpitteyiz.com/g-kuvveti/

https://en.wikipedia.org/wiki/G-LOC

https://www.aklingolgesi.com/g-kuvveti-nedir-cok-ilginc-orneklerle-g-force/https://www.aklingolgesi.com/g-kuvveti-nedir-cok-ilginc-orneklerle-g-force/

https://www.fizikist.com/90-saniyede-bilim-g-kuvveti-nedir

https://bilimgenc.tubitak.gov.tr/makale/g-kuvveti-nedir

https://www.kozmikanafor.com/g-kuvveti-nedir/

https://www.bilgiustam.com/g-loc-nedir/

https://bizimkokpit.com/index.php/2015/08/11/g-loc-nedir/

https://www.goklerdeyiz.net/g-loc-nedir-pozitif-ve-negatif-g-etkileri-bilinc-kaybi-blackout-ve-redout/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog