Air Transat Flight 236

Yazar :

Air Transat’a ait 236 sefer sayılı uçak 24 Ağustos 2001 günü 293 yolcusu ve 13 mürettebatı ile birlikte Toronto’dan Lizbon’a gidiyordu. Şu ana kadar normal bir uçuş olarak gözüken bu uçuş yanlış yapılan bakım ve onarım nedeniyle olağandışı bir hal alıyor.  Her şey hidrolik sisteme yanlış bir parçanın takılmasıyla başladı. 

Uçakta 2 no’lu sağ motora giden yakıt hattında gelişen çatlaktan yakıt sızmaya başladı. Daha sonrasında pilotlar 2 no’lu motorda yüksek yağ basıncı fark ettiler fakat bunun bir yanlış uyarı olduğunu düşündüler. Saat 05:36’yı gösterdiğinde pilotlar yakıt dengesizliği uyarısı aldı. Bu dengesizliği giderebilmek amacıyla sol kanat tankından sağ kanat tankına yakıt aktardılar. Bir süre sonra 2 no’lu motor yakıt yetersizliğinden alev aldı fakat uçağın tek motorla devam devam edebileceği yükseklik 33.000 feet olduğundan Piché iniş başlattı. On dakika sonra hava trafik kontrolüne bir Mayday çağrısı yapıldı. Sonrasında 1 no’lu motor da alev aldı ve uçağın geri kalan mesafeyi süzülerek gitmekten başka çaresi yoktu. Beş dakika sonra yolcu kabinine oksijen maskeleri düşünce yolcular için panik anları başladı. Askeri hava trafik kontrolörleri, radar sistemleriyle uçağı havalimanına yönlendirdi. Fakat uçağın irtifası fazlaydı. Kaptan Piché yüksek irtifayı dağıtmak için 360 derecelik bir dönüş gerçekleştirdi.  Saat 06:45’i gösterdiğinde uçak sert bir iniş gerçekleştirdi. Uçakta yapısal hasarlar oluşurken 14 yolcu hafif bir şekilde yaralandı ancak neyse ki herkes hayattaydı. Bu olağanüstü havacılık kazasından sonra bu uçağa ”Azores Glider” adı verilmiştir. TS236 20 dakika boyunca güçsüz ve yakıtsız süzülerek inince, bir dünya rekoru kırdı. ”En uzun planör uçuşu”.

Peki sizce, bu uçuşta verilen kararlar açısından pilotlar doğru bir yol izlemiş miydi? Bu büyük olaydan sonra pilotların kararları hakkında soruşturmalar başlatıldı. Soruşturmada yakıt durumunu daha önce tespit edememekle ilgili olarak uçuş ekibine kısmi sorumluluk verdi. Kokpit Ses Kayıt Cihazının gözden geçirilmesi, pilotun tanklar arasındaki yakıt dengesizliğini düzeltmeye çalışırken ana prosedür kontrol listesini kullanmadığını gösterdi. Pilotun yakıtı çalışan motordan arızalı motora aktarması da diğer bir sorundu. 

Buna rağmen, Piché medya tarafından övüldü ve bir kahraman olarak kutlandı. Deneyimli pilotlar ise Piché’yi panik yapmadığı veya denize inmeye çalışmadığı için övdüler.


Yazan: İlknur Başkeser

Kaynakça:

https://www.google.com/search

https://tr.abcdef.wiki/wiki/Air_Transat_Flight_236

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog