ZERO G

Yazar :

zerog, zerogparabolik, zeroguçuş

ZERO G-1
ZERO G-1

   Bu yazımızda uçaklar serisinin bir yenisiyle karşınızdayız…

Zero G, Novespace şirketine ait F-WNOV tescilli Airbus 310-304 tipi uçak, çeşitli araştırmalar adına  yerçekimsiz ortam oluşturmak için parabolik şekillerde uçuş yaparak bilime katkı sağlayan bir uçaktır. Zero G, esas amacı uzaya çıkacak astronot ya da kozmonotların eğitimi ve kullanılacak malzemelerin testlerinin yapıldığı bir test ortamıdır. Amerika’da özel bir firmanın eğlence amaçlı olarak sunduğu bu girişim, geçtiğimiz yıllarda ESA desteği ile Avrupa’da da sivil kullanımlara açıldı.

Bir uçuş 90 ila 100 dakika sürer ve her biri yaklaşık 30 saniye azaltılmış yerçekimini simüle eden on beş parabolden oluşur.Her parabol, uçağın yaklaşık 7.000 m’de 45 derecelik bir açıyla tırmanmasıyla başlar, 9.000 metrede 32.000 ft’de zirve yapar ve uçağın 30 derecelik bir açıyla işaret etmesi ile sona erer.


Sistemin çalışma prensibi, özel elektronik donanımları ile desteklenmiş, hidrolik ve yakıt sisteminde değişiklik yapılmış bir yolcu uçağının kullanıma kapatılmış hava sahasında yapmış olduğu parabolik hareketin detay formüller ile uygulamasıyla oluşmaktadır. Peki parabolik hareket nedir?

ZERO G-2
ZERO G-2

Yukarıda görüldüğü gibi 7,5 km’den 950 km hız ve 45 derecelik dik çıkış ile uçak 8,5 km yüksekliğe çıkar. Bu esnada içerideki kişiler 1.8 G ye maruz kalır (kendi ağırlığınız kadar bir jölenin üzerinize koyulduğunu düşünün). 8,5 km irtifada hız kesen (650 km ye düşene kadar aynı doğruda tırmanan uçak kinetik enerji ile yol alır) uçak daha sonra formüle edilen açı ile tepe noktasından tekrar 7,5 km’ye serbest düşüşe geçer. 7,5 km yüksekliğe yaklaşırken yatay konuma yönelir ve 25 saniyelik bu hareket ve sıfır yerçekimi hissi yumuşak bir geçişle son bulur.

Uçağın kontrolü 3 pilot tarafından yapılmaktadır. Birinci pilot X eksenini, ikinci pilot Y eksenini, üçüncü pilot hız kontrolünü yapmaktadır, Tabi ki bu sistem çeşitli aparat ve teknik ile sağlanmaktadır.

Mart 2018 itibariyle, tek bir yolcu için uçuş ücreti 5.400 ABD Doları artı vergi. Eşsiz Ağırlıksız Düğün Deneyimi de hizmet listesine dahil edilmiştir (Noah ve Erin Fulmor, ağırlıksızlıkla ilk evlenen çiftlerdi).


Yazan: Emine Kübra KORKMAZ

Kaynakça:

https://www.goklerdeyiz.net/ilginc-ucaklar-zero-g/

https://www.dijitalx.com/2017/07/09/yercekimsiz-ortam-ucuslari-zero-g/

https://en.wikipedia.org/wiki/Zero_Gravity_Corporation

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog