Apollo 13 Filmi

Yazar :
apollo13, apollo13filmanalizi, apolölo13filmoyuncuları

APOLLO 13 – 1995 – IMDB 7,6

Ron Howard’ın Apollo 13 filmi aldığı birçok ödülle birlikte döneminin en iyi filmleri arasında yerini almıştır. Film, 1970 yılındaki insanoğlunun aya çıkmasını sağlayan Apollo 11 uçuşunun 9 ay sonunda bir grup astronotun bir başka uzay gemisindeki görevleriyle başlamaktadır. 

Apollo 13 Filmi-1
Apollo 13 Filmi-1

Bulundukları zamanın tanınmış astronotları olan Jim Lovell, Fred Haise ve Jack Swigert’tan meydana gelen bu ekip tüm yaşamlarını Apollo 13 olarak adlandırılan bu göreve hazırlanarak geçirmişlerdir. Fakat adından aldığı sayıdaki bir uğursuzluktan da olabilir, bu görev hiçbir zaman tamamlanamayacaktır. 

Apollo 13 Filmi-2
Apollo 13 Filmi-2

Çünkü yolunda başlayan yolculuk Ay’a gelmeden önce patlayan oksijen tankıyla ölümle burun buruna gelebilecek bir imtihana dönüşmüştür. Yani Apollo 13 ekibinin Ay’a gitmesi de dünyaya dönmesi de bir mucize haline gelmiştir. Bu yolculukta yalnızca üç astronot ve onları kurtarmak için çabalayan NASA dışında yardım edebilecek kimse kalmamıştır. Özellikle filmin Amerikan tarihindeki en büyük krizlerinden olan Apollo 13 projesinden de esinlenerek oluşturması açısından oldukça dikkat çekmektedir.

Apollo 13 Filmi-3
Apollo 13 Filmi-3

Yazan: Psikolojik Danışman Öznur ANILIR

Kaynakça:

https://www.intersinema.com/apollo-13-filmi/

https://www.biyografi.info/film/apollo-13-1995

Goll, James G.; Schiebel, Amy; Ley, Jenifer L. (2016). Apollo 13 kullanarak fen bilgisi öğretimi. Hal Dergisi.

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog