Uçaklar Hakkında Asla Duymadığınız 10 Bilgi

Yazar :

                   

        Hepimiz ara ara uçaklarla seyahat yapıyoruz. Peki sürekli gördüğümüz bu uçakların sırlarından haberiniz var mı? Bu yazımızda sizlere uçaklar hakkında duymadığınız 10 bilgiden bahsedeceğiz;

1) Uçakların diğer ulaşım araçlarından farklı olarak yakıt tüketimleri oldukça fazladır öyle ki uçaklar en fazla yakıtı kalkış anında kullanır.Kalkış zamanının her saniyesinde 6-7 litre yakıt tüketilir.

2) Tuvalet atıkları gökyüzüne mi bırakılıyor ?   Uçak tuvaletindeki atıklar gökyüzüne bırakılmıyor. Uçağın atık deposunda birikiyor ve uçak iniş yapınca araç gelip atık deposunu boşaltıyor.

3) Bir boeing 747-400’de kullanılan kabloların uzunluğu 274 km’dir.Hortumların ve kabloların uzunluğu ise 8 km’dir.

 

4) Peki yolculuk yaptığımız uçaklara zaman zaman yıldırım çarptığını biliyor muydunuz? Hemen paniğe kapılmayın çünkü uçaklar faraday kafesi konseptine uygun olarak tasarlanır. Yani uçağa çarpan yıldırım uçak içine zarar vermeden havaya karışır ayrıca uçak gövdesindeki boya da antistatik özellik bulunur. Bu özellik sayesinde uçak içine elektrik enerjisi geçemez.

5) Hepimiz uçakların camlarındaki o delikleri merak etmişizdir.Bu deliklerin önemli bir özelliği var kabinin içindeki hava basıncı bu minik delikler sayesinde dengelenmekte ve korunmaktadır.

6) Bizlere yolculuk boyunca eşlik eden kabin çalışanları nasıl ve nerede dinleniyor?  Elbette kabin çalışanlarınında dinlenmesi için gizli odalar bulunuyor.

7) Peki ya tuvalette bulunduğumuz sırada acil bir durum olursa ? İçinizi rahatlatın çünkü uçak tuvaletlerinin kapıları herhangi bir acil duruma karşı dışarıdan açılabilecek şekilde tasarlanmıştır.

8) Sizce pilotlarda bizimle aynı yemeği mi tüketiyor ? aslında hayır pilotlar yolculardan farklı yiyecekler tüketmesinin yanında  kendi aralarında da farklı yiyecekler tüketiyorlar.Bunun neden ise olası bir hastalık veya zehirlenme durumuna karşın pilotlardan birinin etkilenmemesidir.

9) Daha önce uçağın bir tarafının daha ağır basabileceğini düşündünüz mü hiç ? Uçaklarda iniş ve kalkışlarda ayağa kalkmayıp , yer değiştirmememiz gerektiğini söylemelerinin sebebi aslında yer değiştirme sırasında uçağın dengesinde oluşabilecek sorundan kaynakldır

10) Peki acil durum anında uçağı ne kadar süre içerisinde terk etmemiz gerektiğini biliyor musunuz? Kurallar gereği yolcu kapasitesi farketmeksizin 90 saniye içerisinde tüm yolcuların tahliye edilmesi şarttır. 90 saniye kuralı tüm havayolu şirketlerince uygulanması zorunludur.

 

SEVGİLERİMLE


Yazan: Berk Alkaç

Kaynakça:     

1)https://www.flypgs.com/seyahat-sozlugu/yildirim-carpmasi

2)https://www.gzt.com/jurnalist/ucaklar-hakkinda-muhtemelen-bilmediginiz-10-ilginc-bilgi-2714321

3)https://www.sabah.com.tr/galeri/teknoloji/ucaklarla-ilgili-daha-once-duymadiginiz-bilgiler/33

4)https://www.youtube.com/watch?v=OpD9k1jm5cA

5)https://www.bloomberght.com/haberler/haber/2133922-thy-ucak-ici-eglence-sistemi-uygulamasini-hizmete-sundu

6)https://airlinegeeks.com/

7)http://www.hurriyet.com.tr/amp/galeri-ucaklarla-ilgili-sasiracaginiz-sira-disi-bilgiler-41214736?p=2

8)https://onedio.com/haber/kabin-memurlarinin-uzun-menzilli-ucuslarda-uyudugu-ucaklardaki-gizli-yatak-odalari-561014

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog