Hava Subayı Nasıl Olunur?

Yazar :

askeripilot, havaharpokulu, havasubayı, havasubayıolmakiçin, millisavunmaüniversitesi, nasılhavasubayıolunur

Hava Subayı Nasıl Olunur?

Uçsuz bucaksız gökyüzünde yer edinebilme hayali birçok kişinin zihninden geçmiştir. Gökyüzüne dair duyulan bu tutku bir hedef haline geldiğinde ise pilotajdan uçak teknisyenliğine ve çok daha farklı meslek dallarına uzanan seçenekler vardır. Bunlardan birisi ise Hava Harp Okulu ile kapılarını gökyüzüne açan hava subaylığıdır. Peki öğrencisini her türlü yetkinlikle donatarak yetiştiren, hava kuvvetleri ailesinin bir parçası yapan Hava Harp Okuluna nasıl girilir, nasıl hava subay olunur?


Başvuru Şartları 

Harp okullarına başvurmak için bazı şartları taşımanız gerekmektedir. Milli Savunma Üniversitesinin yapmış olduğu son açıklamaya göre Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, lise mezunu, güvenlik soruşturması olumlu sonuçlanan en fazla 20 yaşını doldurmuş kişiler aday olabilir. 

 

MSÜ Sınavı

Genellikle mart ayının son pazar günü gerçekleştirilen ve yükseköğretim kurumlarının ilk aşama sınavı ile aynı içeriğe sahip bir sınavdır. Sınav sonucuna göre aldığınız puan, mülakatlara çağrılışınızı belirler. İkinci aşama mülakatlarına MSÜ tarafından her yıl tekrar belirlenen baraj puanını geçen adaylar çağrılmaktadır.

Tercihler


Sınavdan sonra yapılması gereken hayli önemli adımlardan biri ise Personel Temin sayfası üzerinden öğrencilerin harp ve astsubaylık okullarına dair tercihlerini yapmalarıdır. Belirtilen tarihler içerisinde tercihlerini gerçekleştirmeyen adayların adaylıkları sonlandırılmaktadır.


 

Sıra Mülakatlarda

Baraj puanını geçen ve tercihlerini gerçekleştiren adaylar Ankara Kara Harp Okulunda gerçekleştirilen mülakatlara çağrılır ve 3 günlük seçim süreci başlar.  

İlk Gün

Mülakatlara gelmeden önce duyurulan belgelerin eksiksiz hazırlanması oldukça önemlidir ki Ankara’ya kadar gittikten sonra sıkıntı yaşanılmasın. Kara Harp Okulundaki ilk aşama, belgelerin kontrolüdür. Sonrasında ise boy-kilo ölçümü standartlarını sağlayan adaylar aynı gün fiziksel yeterlilik testine alınmaktadır. İlk aşama boy-kilo ölçümü olsa da tabloya bakıp kriterlere uyulup uyulmadığını kontrol etmekte ve Hava Harp Okulu için hem kadın hem erkek adaylara ait alt boy sınırının 165, üst sınırın ise 190 cm olduğunu unutmamakta fayda var. Geçmiş yıllarda olan bedeni yeterlilik esaslarına tıklayarak ve bu yıl pandemi nedeniyle değiştirilen FYT puanlandırma tablosunu ise aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

İkinci Gün


Hava Harp okuluna giden yoldaki zorlayıcı adımlardan biri de psikomotor testidir. Adayların el-göz koordinasyonu, dikkati, hızları ve tepki süreleri dahil birçok farklı yeteneğini ölçen bu test 7 aşamadan oluşmaktadır. Öncesinde yapılan bir saatlik eğitim sonrasında adaylar bilgisayar üzerinden gerçekleştirilen teste alınmaktadır. Psikomotor testinin 7 aşamasına dair daha fazla bilgiyi eski Solotürk pilotu Yusuf Kurt’tan dinleyebilirsiniz.

Üçüncü Gün

Son mülakat olan bu aşamada, denk gelinen 5 kişilik komitelerden biriyle bireysel görüşmeler gerçekleştirilmektedir. Adayın askerliğe karşı duyduğu istek ve milli değerlere bağlılığı öncelikli olmak üzere yapılan değerlendirmeler sonrasında birkaç dakika içinde adayın mülakatı geçip geçmediği açıklanmaktadır. Sonucun olumlu olması durumunda ise aynı gün sağlık muayeneleri için hastane sevk işlemleri gerçekleşmektedir.


Sağlık Mülakatları

Hava Harp adaylarının ankaradaki hastanelerde gerçekleşen mülakatları 2-3 gün sürmektedir. Bu aşamada 12 farklı poliklinikte muayene yapılır. Tüm polikliniklerden ve en son sağlık kurulundan sağlam raporunun yanı sıra uçuşa elverişlidir raporu alan adayların adaylıkları devam ettirilir.

Öğrenci Seçme Uçuşu 

Bir sonraki aşama ise Yalova Hava Meydan Komutanlığında gerçekleşen yaklaşık 3 hafta süren öğrenci seçme uçuşudur. Adayların uçucu niteliğinin değerlendirildiği bu aşamada adaylar kamp boyunca komutanlıkta kalmaktadır. Gün içinde başlangıç seviyesinde askeri eğitimin yanı sıra spor eğitimleri de verilmektedir. Aynı zamanda hava kuvvetlerindeki her subayın ilk göz ağrısı olan T41-D eğitim uçağının yer eğitimleri gerçekleştirilir. Yer eğitimlerini başarıyla tamamlayan adaylar askeri uçuş hocaları ile birlikte uçuşlarına başlar ve yaklaşık 14 sortilik uçuş eğitimini başarıyla tamamlayanlar intibaka gitme hakkı kazanmaktadır.

İntibak

İntibak öncesinde personel temin tarafından öğrencilerin YKS, sözlü ve fiziksel yeterlilik puanı baz alınarak oluşturulan aday sıralamaları açıklanır. Milli savunma üniversitesi tarafından açıklanan kontenjanlar dahilinde aday puanına göre sırayla intibak eğitimine çağrımlar gerçekleşir. İntibak eğitimi ise yaklaşık bir ay süren hem fiziksel hem zihinsel hem de askeri bilgi yönünden adayları harp okuluna hazırlamak için gerçekleştirilen askeri kamptır. İntibak eğitimini bırakmayıp başarıyla tamamlayan adaylar hemen sonrasında yemin törenlerini gerçekleştirerek hava harbiyeli olurlar.

Hava subayı olmak için kat edilen bu kadar yoldan sonra askeri pilot olmaya giden yol ise henüz bitmemiştir. Harp okulunda tamamlanan 5 yıllık lisans ve askeri eğitim sonrasında harbiyelileri İzmir Çiğli’de gerçekleşen ve yaklaşık 2.5 yıl süren zorlayıcı bir uçuş eğitimi beklemektedir. Bu eğitimi de başarıyla bitiren harbiyeliler askeri pilot olarak hava kuvvetlerinde devam ederken tamamlayamayan öğrenciler yer subayı olarak hizmet verir. Havacılık dünyasının hayli farklı ve bir o kadar değerli, eşsiz ve onurlu kısmını oluşturan hava subaylarının hikayesi işte böyle. Bir gün göklerde buluşmak dileği ile!


Yazan: Sinem Korkmaz

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog