Nasıl Askeri Pilot Olunur?

Yazar :

Asker, Harp Okulu, Havacı asker, havacılık, savaş, savaş uçağı, Sivil Havacılık, uçak

 

  Pilot olmak sivil havacılık sektöründe mümkün olduğu gibi aynı zamanda askeri alanda da mümkündür. Özellikle, ülkemizde yaşanan olaylar nedeni ile askeri alanda pek çok pilot görevinden uzaklaştırılmıştır ve bu sebeple askeri pilot açığı yaşanmaktadır. Dolayısıyla tüm zamanların en popüler mesleklerinden biri olan pilotluğa ilgi son derece artmıştır. Bu nedenle yazımızda sizlere askeri pilotluk mesleği ve askeri pilot olmak için gereken tüm şartlar hakkında bilgiler aktarmaya gayret edeceğiz. 


Askeri Pilot Nasıl Olunur?

Nasıl Askeri Pilot Olunur?-1
Nasıl Askeri Pilot Olunur?-1

Askeri pilot olmak için kişilerin izleyebileceği iki farklı yol bulunmaktadır. Bu yollardan bir tanesi lise tercihi sırasında, bir tanesi de üniversite tercihi sırasında seçilmektedir. Fakat lise tercihi sırasında izlenebilecek askeri pilotluk yolu, yalnızca erkek adaylar için geçerlidir ve kız öğrencileri kapsamamaktadır. Askeri pilot olabilmek için lisede yapılabilecek tek şey: Işıklar Askeri Hava Lisesi’ni kazanmak ve 4 yıl boyunca lise eğitimini burada almaktır. Bu lisede, normal bir lise eğitimi ileri düzey İngilizce ile verilmektedir ve buradan başarı ile mezun olan liseliler, mükemmel İngilizceleri ile Hava Harp Okulu’na girmeye hak kazanmaktadır.

Işıklar Askeri Hava Lisesi sonrasında üniversite eğitimlerini Hava Harp Okulu’nda alan kişiler, gerekli eğitimleri alarak pilot olarak çalışmaya başlayabilmektedir. Askeri pilot olmak için izlenebilecek ikinci yol ise, üniversite sınavına girmek ve bu sınav sonucunda Hava Harp Okulu’na girmeye hak kazanmaktır. Yapılan son değişikliklere göre, yakın zamanda ülkemizde yaşanan olaylardan dolayı askeri okullar kapatılmış ve Milli Savunma Üniversitesi kurulmuştur. Hava Harp Okulu, günümüzde Milli Savunma Üniversitesi’ne bağlı olarak eğitim vermektedir.

Görüldüğü üzere; askeri pilot olabilmenin iki yolu bulunmaktadır ve tüm bunların yanı sıra askeri pilot olmak için gereken tüm şartlar yazının devamında yer almaktadır.

 

Askeri Pilot Olmak İçin Genel Ve Fiziki Özellikler?

  • Türkiye Cumhuriyeti’nin vatandaşı olmak
  • Daha önce askeri okullardan atılmamış ya da ayrılmamış olmak
  • Kişinin aile fertlerinden herhangi birinin sabıkasının olmaması
  • Suça karışmamış olmak
  • Birisi ile nikahsız yaşamıyor olmak
  • Herhangi bir göz hastalığına sahip olmamak, gözlük kullanmıyor olmak
  • Sağlık sorununun ve genetik hastalığın bulunmaması
  • Boyun 1.65 cmden kısa, 1.90 cmden uzun olmaması
  • 20 yaşını aşmamak

Askeri Pilot Olmak İçin Sağlık Şartları

Askeri pilot olmak yalnızca eğitimdeki başarının sağlanması ile mümkün olmamaktadır. Ve eğitim başarısı ile birlikte, kişilerin sağlaması gereken bazı önemli koşullar bulunmaktadır. Bu koşulların en önemlisi; sağlık koşullarıdır. Buna göre askeri pilot olacak bir kişi, son derece sağlıklı olmalıdır ve yetkilendirilmiş tam donanımlı sağlık kuruluşlarından sağlık raporu almalıdır.


Yazan: Alper Günerigök

Kaynakça;

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog