Türk Yıldızları ve Solotürk

Yazar :

türk yıldızları,solotürk,akrobasi pilotu

Dünyada sekiz süpersonik savaş uçağıyla gösteri yapan tek akrotim: Türk Yıldızları

 

Gösterilerini hepimiz ağzımız açık izliyoruz değil mi? Nasıl yapıyorlar, hiç mi korkmuyorlar, of keşke bende uçabilsem ama benim midem bulanır… Kabul edelim aklımızdan bunlar geçip duruyor. Sizlere biraz o hayranlıkla izlediğimiz gösterilerin tarihinden ve arka planındaki kahramanlarından bahsetmek istiyorum.

Pilot Teğmen Fazıl Bey 5 Mart 1914’te akrobasi hareketlerini başarınca diğer pilotlarda denemeye başlamışlar. 1944 yılında Türk Hava Kuvvetlerinin kurulmasıyla birlikte 1952 yılında Milli Akrotim Balıkesir 9’uncu Hava Üs Komutanlığında kurulmuştur ve ilk akrotimimiz olmuşlardır. Devamında Uçan Kuğular, Akrep, Yarasalar, Kartal ve Altıncı Akrotim kurulmuştur. 1992 yılında ise Yedinci Akrotim Türk Yıldızları kurulmuştur.  ‘Dünyanın En Genç Süpersonik Akrotimi’ olarak adından söz ettirmiş ve 2001 yılında Bakü’de 1 milyondan fazla seyirci önünde performans sergileyerek rekor kırmıştır. 


Türk Yıldızları ve Solotürk-1
Türk Yıldızları ve Solotürk-1

Türk Yıldızlarında 8 pilot dışında arka planda büyük ve tecrübeli bir ekip var. Bu ekipte; 1 basın ve halkla ilişkiler subayı, değişik branş ve görevlerde 7 filo astsubayı ile 2’si subay 35’i astsubay ve 1’i uzman çavuş olmak üzere 38 bakım personeli vardır. Bu insanlar motivasyon kaynaklarını belirtirken ise Türkiye Cumhuriyetini temsil etmek ve bayrağımızı gökyüzünde dalgalandırmak olduğunu belirtiyorlar.

 

Türk Yıldızları ve Solotürk-2
Türk Yıldızları ve Solotürk-2

Türk Yıldızlarının ismi nereden geliyor? Komutanlık bünyesinde personeller isim önerileri sunmuşlardır bu önerilerin içinde Kara Şimşekler, Uçan Yunus, Türk Sihirbazları, Şafak Bekçileri, Ateş Topları, Kırmızı Şeytanlar, Hayalet Kuşları, Gökyüzü Prensleri, Türk Fırtınası gibi isimler de bulunmaktadır. Ancak 1993’te Komutanlık Türk Yıldızlarına karar vermiştir. 

 

Tarihini öğrendik peki ya ilginç bilgiler? Mesela süratleri, aralarındaki mesafe hatta beslenmeleri nasıl oluyor? Türk Yıldızları dünyanın en iyi 5 akrobasi ekibinden biridir. Seyirciyi selamlamak için değişik bir yöntem kullanıyorlar, terste kanat sallama hareketiyle seyirciyi selamlıyorlar. Hatta havacılık terminolojisinde kanat sallama telsiz arızası anlamına geliyor ancak onlar selam vermek için kullanıyorlar. Uçuşlar genelde 40-45 dakika sürüyor, beslenme ve uykularını kontrol altında tutmaları gerekiyor çünkü konsantrasyon onlar için çok önemli. Yoğun gösteri trafiğinde ortalama 4 kilo kaybettiklerini bir röportajda belirtmişler ve gösteri şehirlerine gitmeden önce yaptıkları geleneksel kahvaltıları varmış. Biz yukarı bakarken sanki çok yakınlarmış gibi geliyor ama yok canım değildir diyoruz değil mi? Aslında gerçekten çok yakınlarmış. F5 ile 800 kilometre/saat hızıyla giderken kanatlarının arasındaki mesafe 3 feet yani 1 metreymiş. Hayranlıkla izlediğimiz hareketleri bir de bu açıdan düşününce gittikçe hayranlığınız artıyor değil mi?


Türk Yıldızları ve Solotürk-3
Türk Yıldızları ve Solotürk-3

Etkin, Caydırıcı, Saygın : Solo Türk

Tek kişilik hava akrobasisi hem de F-16 jet savaş uçağıyla. Yani tam anlamıyla tek kişilik dev kadro. Tarihi aslında çok geçmişe dayanmıyor. Temelleri 2010 yılına dayanıyor ve arkasında tecrübeli bir ekip var. Ekipte iki pilot, iki basın ve halkla ilişkiler ile 9 bakım personeli bulunuyor. 2011 yılında Türk Hava Kuvvetlerinin 100.yılında bizlere armağan olarak doğan bir ekip. Uçağın diğer F-16 uçaklarından bir farkı yok aslında. Uçağın maksimum hızı 2500 kilometre olmasına rağmen gösteri emniyeti ve izleyenlerin rahatsız olmaması için ses hızını geçmiyor.

 

Türk Yıldızları ve Solotürk-4
Türk Yıldızları ve Solotürk-4

Dünyada F-16’yla gösteri yapan Solo Türk dışında 4 solo ekibi var: Belçika, Hollanda, Yunanistan ve ABD. Yaptığı hareketleri hayranlıkla izliyoruz evet ama tono hareketinin ayrı bir özelliği var. Uçağın kendi ekseni etrafında dönerek gitmesi hareketine tono deniyormuş ve dünyada bu hareketi yapan başka bir ekip yokmuş. Bu yüzden Solo Türk Tonosu olarak isim babası olmuş ve çok fazla ilgi görüyormuş. Yazdıkça hayranlığım ve heyecanım artıyor eminim sizin de okudukça artıyordur.

İlgimi çeken başka bir konudan bahsetmek istiyorum o da Solo Türk’ün tasarımı. Üzerinde Türk Hava Kuvvetlerinin sembolü olan kartal bulunuyor. Kanadının üzerindeki kartal havacıların ruhundaki özgürlüğü ve kararlılığı simgeler. Gösteriler sırasında aşağıdan görülen uçağın altında bulunan ay yıldız altın renkli. Bunun sebebi ise bayrağımıza verdikleri değer olduklarını belirtiyorlar. Üzerinde bulunan gümüş renkli yıldız ise; Türkiye Cumhuriyeti ve Türk Hava Kuvvetlerinin 21.yüzyılın yıldızı olma idealini simgeliyor. Uçağın burun kısmındaki siyah ve gri çapraz çizgiler ise havacıların hızlı düşünme ve karar verme, sürekli ilerleme ve sınır tanımama özelliklerini simgeler.


Türk Yıldızları ve Solotürk-5
Türk Yıldızları ve Solotürk-5

İşte merakımızı gidermek için gösteri takvimleri:

  • Solo Türk:  6 Eylül: Balıkesir (Edremit) / 9 Eylül: İzmir / 15 Eylül: Sinop / 20-21-22 Eylül: İstanbul (TEKNOFEST) / 11 Ekim: Bursa / 15 Kasım: KKTC / 25 Kasım: Edirne
  • Türk Yıldızları:  5 Eylül: Salihli / 9 Eylül: İzmir / 14 Eylül – 15 Eylül: Sivrihisar / 20 Eylül– 21 Eylül– 22 Eylül: İstanbul / 13 Ekim: Adana / 20 Ekim: Fethiye / 1 Kasım: Tekirdağ

 

Yazan: Seray Öcal

Kaynakça: 

https://www.soloturk.tsk.tr/tr-tr/

https://www.aa.com.tr/tr/yasam/soloturkun-merak-edilenleri/115696

http://www.hurriyet.com.tr/haberleri/soloturk

https://www.soloturk.tsk.tr/tr-tr/Hakk%C4%B1m%C4%B1zda/SOLOT%C3%9CRK-Tasar%C4%B1m%C4%B1n%C4%B1n-%C3%96yk%C3%BCs%C3%BC

https://www.posta.com.tr/turk-yildizlari-nin-bilinmeyenleri-1331011

https://www.tarihiolaylar.com/tarihi-olaylar-detay.php?id=1161

https://www.turkyildizlari.tsk.tr/tr-tr/

https://www.turkyildizlari.tsk.tr/tr-tr/Hakk%C4%B1m%C4%B1zda/Tarih%C3%A7e/%C4%B0lk-Akrobasi-%C3%87al%C4%B1%C5%9Fmalar%C4%B1

https://www.turkyildizlari.tsk.tr/tr-tr/Hakk%C4%B1m%C4%B1zda/%C5%9Eehidimiz

https://www.airturkhaber.com/haberler/2019-gosteri-takvimi-yayinlandi/

http://www.goklerdeyiz.net/turk-yildizlari-2019-yili-gosteri-takvimi/

 

1 Yorum *
  1. Çok yararlı bir makale olmuş. Severek takip ediyorum. Teşekkür ederim.

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog