Uzay Araştırmaları- 5: Jüpiter

Yazar :
Genel, Gezegenler, Havacılık, Uzay, Uzay Araştırmaları gezegenler, güneşsistemi, jüpiter, jüpiteringeçmişi, jüpiterinkomşuları, keşiftengünümüze, Uzay, uzayaraştırmaları

Jüpiter

Uzay Araştırmaları- 5: Jüpiter-1
Uzay Araştırmaları- 5: Jüpiter-1

Işığın babası (diu-pater) anlamını taşıyan  Iuppiter – Jüpiter Roma mitolojisinin gökyüzü ve gök gürültüsünün tanrısı olarak kabul edilirken aynı zamanda devletin baş tanrısı olarak yerini almıştır. Jüpiter, Venüs’ten sonra en parlak gezegen olma özelliğinin yanı sıra güneş sisteminin en büyük gezegeni ünvanını elinde taşımaktadır. Bu sebepten olsa gerek Jüpiter, Roma mitolojisinde Zeus ile eş değer tutularak tanrıların tanrısı olma özelliğini bir kartalın pençesinde tuttuğu yıldırımla ifade eder. Anlaşılan o ki Güneş, sistemini Jüpiter ve diğer küçük gezegenlerden yaratmış…


Güneş  sisteminin beşinci gezegeni olan Jüpiter, içerisinde yoğun miktarda bulunan hidrojen ve helyumdan dolayı bir gaz devi olarak dış gezegenlerin başında gelir. Güneşten Jüpiter’e verilen bir armağan gibi büyük kırmızı lekeye sahiptir. Bu leke aslında yüzeyinde hiç dinmeyen fırtınanın kendisidir, sahip olduğu yoğun atmosfer ve çift kutuplu manyetik alanı onu hantal ama yüklü parlak bir bulut gibi göstermektedir. Aynı zamanda net bir şekilde görünmeyen halkaları da mevcuttur. Jüpiter’in yüzeyine doğru gidildikçe ince tabaka halinde bulutsu şeritleri olduğu görünmektedir. Jüpiter için ne kadar gaz devi dense de bilim insanları yaptığı araştırmalar sonucunda  dünya büyüklüğünde katı bir çekirdeğinin olduğunu düşünmektedir.

Hiç dinmeyen fırtınalar arasında Jüpiter’ de zaman nasıl geçiyor acaba? Dünya’nın yaklaşık 11 katı büyüklüğünde ve kütlesinin 317 katı olan Jüpiter’de bir gün 10 saate tekabül ederken bir yıl 11,8 dünya yılına denk gelmektedir. Yüzeyinde potansiyel yaşam kaynağı barındırmadığını düşünse de bilim insanları, sahip olduğu uydularında yaşamın olacağını destekler nitelikte kanıtlar bulmuşlardır.


Jüpiter’in Komşuları

Güneş, Jüpiter’ i etkisi altına almışken ve sisteminde yer alan en büyük gezegen olarak varlığını sürdürmesine izin vermişken onun yalnız kalmasına gönlü razı gelmemiş olacak ki 79 tane uydusuyla birlikte olmasına izin vermiştir.

Jüpiter’in bilinen en büyük uyduları: Io, Europa, Ganymede, Callisto’ dur. Aynı zamanda Mars ve Satürn ile komşuluk yapmaktadır.


Jüpiter’in Hızlı Geçmişi

Jüpiter, uzay araştırmaları tarihinde eşsiz bir yere sahiptir çünkü 1610’da gökbilimci Galileo Galilei, Jüpiter’e bakmak için ‘Teleskop’ adı verilen yeni bir buluş kullandı ve Dünya’nın ötesinde var olduğu bilinen ilk uyduları keşfetti. Keşif, Güneş ve diğer gezegenler dahil her şeyin Dünya’nın etrafında döndüğüne dair yanlış, eski inancı sona erdirdi. Yakın geçmişte ve günümüzde Jüpiter, Pioneer 10 ve 11, Voyager 1 ve 2, Cassini, New Horizons ve Juno gibi uzay aracı, yörünge ve sondalarla keşfi devam edilen bir gezegendir. Bilim insanları ayrıca Jüpiter’i düzenli olarak incelemek ve kontrol etmek için Dünya yörüngesindeki Hubble Uzay Teleskobu ve yer tabanlı teleskopları kullanmaya devam ediyor.

Juno Stats, 84.04 Rj Jüpiter yörüngesinde


Yazan: Psk. Dan. Ece Erdoğdu

Kaynakça:

NASA Official: Kristen Erickson Program Manager: Heather Doyle Contact NASA Space Place, 2020.

ÖZTÜRK, O. (2016). Dünya Mitolojisi. Nika Yayınları, Ankara.

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog