Uzay İle İlgili 20 Dizi Önerisi

Yazar :

Daha önce sizinle Uzay ile ilgili filmleri konuşmuştuk, bu yazımızda biraz da dizilere göz atalım 🙂 Daha fazla dizi ve filme ise buradan ulaşabilirsiniz, keyifli okumalar!


 Lost In Space: Netflix’in ünlü dizilerinden olan Lost In Space, 2018 yapımı bir bilim kurgu- fantastik dizidir. 1960’ların temsillerinden olan dizinin yeni bir uyarlamasıdır. Uyarlamanın başrollerinde Molly Parker, Toby Stephens ve Maxwell Jenkins oynamaktadır. Bilmedikleri bir gezegende mahsur kalan Robinsonların, çevrelerindeki tehlikeleri uzaklaştırıp gezegenden kaçma çabalarını anlatır. Ayrıca dizi “En İyi Özel Efekt” dalında Emmy’ye aday gösterilmiştir. 

 

Firefly: 2002, Amerikan yapımı 15 bölümlük bir dizidir. Serenity isimli bir uzay aracında görevli dokuz kişinin 2517 yılındaki maceralarını anlatır. Dizinin ilgi çeken ksıımlarından biri Serenity’nin kaptanının ve mürettebatın bir kısmının iç savaşta kaybeden askerlerden olmasıdır. Ve aslında bu askerler galaksi hükümetinin yönetemediği yerlerdeki yasa dışı işlerle uğraşan bir grup uzay kovboyudur. Firefly, unutulmayan serilerdendir. Başrollerinde: Nathan Fillion, Gina Torres ve Alan Tudyk’in oynadığı dizinin yönetmenliğini Joss Wheldon yapmıştır. 

 

 Nightflyers: 2018 yapımı Amerikan dizisidir. Başrollerinde Eoin Macken, David Ajala ve Jodie Turner-Smith2in rol aldığı dizinin tek sezonu vardır. Bir grup bilim insanı ve güçlü bir telepati uzamanın insanlığın geleceği tehlikede iken sırlarla dolu bir uzay gemisine binip bilmedikleri bir yola çıkarlar. Bu süreçte telepati uzmanı bilim insanlarını fazlasıyla zorlamıştır. Nightflyers, Game of Thrones’un yazarı R. R. Martin’in kitabından Netflix tarafından uyarlanmıştır. 

 

 Project Blue Book:  2019 yapımı dram, bilimkurgu dizisidir. David O’Leary’nin yönetmenliğini yaptığı dizinin başrollerinde Aidan Gillen, Michael Malarkey ve Laura Mennell oynamaktadır. Dizi hava kuvvetleri tarafından görevlendirilen iki insanın döneme damgasını vuran UFO iddialarını araştırmaları sürecindeki maceralarını anlatır. Ne mutlu ki dizi ikinci sezon onayı almış ve ekranlara tekrardan dönmüştür. 

 

 

 Phillip K Dick’s Electric Dreams: 2017 yapımı bilimkurgu, dram dizisidir. Amerikan- İngiliz yapımdır. Başrollerini Ronald D. Moore ve Michael Dinner’ın paylaştığı dizi ünlü bilimkurgu yazarlarından Phillip K. Dick’in eserlerinden esinlenilerek ortaya çıkmıştır. Dizinin her bölümünde farklı bir hikaye anlatılmaktadır ve bir sezonun on bölümden oluşması planlanmaktadır. Dizinin yapımcısı Breaking Bad ile tanımayanın kalmadığı Bryan Cranston’dır. 

 

 Battlestar Galactica: İlk olarak 1978’de üç bölümlük kısa süreli bir dizi olarak yaratılan yapım daha sonralarda çeşitli film ve dizilere konu olmuştur. 2004 yılında aynı isimle gösterime giren bu seri ile geniş bir kitleye ulaşmıştır. Seneler süren yapım süresince konu detaylı bir şekilde işlenme şansı yakalamıştır. Glen Larson’un hikayesine sadık kalınarak Ronald Moore tarafından senaryolaştırılmıştır. Toplamda yetmiş beş bölümden oluşan dizinin konusu: 12 Koloni adı verilen bir gezegende insanlar ve onlar tarafından yaratılan ancak sonraki süreçte kontrolden çıkan Saylonlar adı verilen robotlardan oluşan bir koloni yaşamaktadır. Dizi insanların Saylonlar karşısındaki mücadelesini ve bu mücadeledeki tek umut kaynakları olan Battlestar Galactica’yı anlatır. Başrollerinde Katee Sackhoff, Tricia Helfer ve Edward James Olmos oynamaktadır.  

 

Star Trek The Next Generation: 1987 yapımı 7 sezonluk Amerikan dizisidir. Gene Roddenberry’nin yarattığı kurgudan oluşan dizinin başrollerinde: Patrick Stewart, Jonathan Frakes ve LeVar Burton oynamaktadır. Yedi sezonunda toplamda 17 Emmy ödülü kazanmıştır. Orijinal Atılgan mürettebatının maceralarından on yıllar sonra yeni Atılgan gemisini bilinmeyen dünyaları keşfetmeye bu sefer de Kaptan Jean-Luc Picard taşır. 

 

Star Trek The Deep Space Nine: 1993 yılında yayınlanmaya başlanmış ve 7 sezon sürmüştür. Dizi, Star Trek evreninin yaratıcısı Gene Roddenberry‘nin ölümünden sonra, Michael Piller ve Rick Berman‘ın yönetmenliğinde çekilmiştir. Bununla beraber Roddenberry tarafından çekilen, Star Trek dizileri ile çekim tarzında farklılıklar göstermektedir. Başrollerinde Avery Brooks, Nana Visitor, René Auberjonois ve daha birçok oyuncunun olduğu dizi 1999’a kadar sürmüştür.

 

 The Expanse: 2015 yapımı Amerikan dizilerindendir. 23 bölümden oluşup, toplamda üç sezondur. Dram, gerilim ve bilimkurgu alanlarına giren dizinin iki yönetmeni vardır: Mark Fergus ve Hawk Ostby. Deneyimli bir dedektif olan Miller, oldukça zengin bir ailenin kayıp kızını bulmak için bir uzay gemisi kaptanıyla işbirliği yapar. Olayı araştırdıkça kahramanlarımız, insanlık tarihinin en büyük komplolarından biri ile karşı karşıya olduklarını fark ederler. Bu süreçte savaşa engel olmaya çalışan bir diplomat ile yolları kesişir. Ve macera başlar. Dizinin başrollerinde: Thomas Jane, Steven Strait, Cas Anvar vardır.

 

 The Orville: 2017, Amerikan yapımı olan dizinin yönetmeni: Seth MacFarlane’dir. Bilimkurgu, komedi ve dram türlerine giren filmin başrollerinde:  Seth MacFarlane, Adrianne Palicki, Penny Johnson Jerald yer almaktadır. 300 yıl sonraki geleceği anlatan dizide; Dünya’nın yıldızlararası filosunda yer alan, çok da iyi olamayan araştırma gemisi U.S.S. Orville’in maceraları konu ediliyor. Orville’in mürettebatında hem uzaylılar hem de insanlar bulunuyor. Birçok zorlukla karşılaşılan maceralarda, her iş yerinde yaşanan gündelik problemler de görülüyor. 

 

 The X-files: 1999, Kanada-Amerika yapımı bir dizidir. Fantastik, polisiye türlerine hirap eden dizinin yönetmeni Chris Carter’dir. Toplamda 11 sezon ve 213 bölümden oluşan dizinin başrollerinde: David Duchovny, Gillian Anderson, Annabeth Gish bulunmaktadır. FBI ajanı olan biri inançlı diğeri şüpheci iki insanın, gizli güçlerin tüm engellerine rağmen garip ve açıklanamayan olayları araştırma maceralarını anlatmaktadır. Her bölümde ayrı bir dosya eklenmektedir. 

 

 

Space:1999: iki sezonda toplamda 48 bölümü yayınlanan dizi 1975 Britanya yapımıdır. Gerry Anderson ve Sylvia Anderson’un yönettiği dizinin başrollerinde: Martin Landau, Barbara Bain, Catherine Schell bulunmaktadır. Ay’daki patlama sonucunda Ay Üssü Alfa, Dünya’nın yörüngesinden çıkıp  uzayda kaybolmasının anlatan dizinin baş karakterleri, Dr. Helena Ruessel ve Komutan Köenig’dir. Dizi her hafta iklinin farklı bir macerasını anlatmıştır. 

 

 Farscape: 1999 yılında ilk kez Amerika’da gösterime giren dizi dört sezon çekimi tamamlandıktan sonra iki bölümlük bir seri daha çıkarım ekranlardan ayrılmıştır. Claudia Black, Ben Browder ve Anthony Simcoe gibi bir çok ismin bulunduğu senaryo küçük bir uzay aracını test için yolculuklara çıkan Astronot Crichton’ın deneyler sırasında karşısına çıkan solucan delikleriyle binlerce galaksiz keşfetmesini ve kendisini bir gün aniden bir savaşın ortasında bulmasını anlatır. 

 

 

Rick and Morty: 2013 yılında yetişkin animasyon dizisi olarak televizyona gelen seri, üç sezonu tamamlamıştır. Hayatını bir yandan ailesine bir yandan araştırmalarına ayıran ancak pek başarılı olamayan alkolik bilim insanı Rick ve torunu Morty’nin uzaydaki maceralarını anlatır. Justin Roiland ve Dan Harmon’ın yarattığı dizi halen devam etmektedir. 

 

 Futurama: 1999 yapımı Emmy ödüllü bir animasyon dizisidir. Adını 1939’da New York’da gerçekleşen fuardaki bir pavyondan alan dizi, 21. Yüzylda dondurulan bir pizzacının 3000 yılında uyandırılmasıyla başlayan maceralarını anlatır. Dizinin yapımcısı Matt Groening’dir. Dizi 1999 yılından 2013’e kadar yayınlanmış ancak sonradan iptal edilmiştir. 

 

Dark Matter: Dark Horse Comics’in aynı adlı çizgi romanından uyarlanan Dark Matter, enkaz halindeki uzay gemisinde hafızasını kaybetmiş halde uyanan ve neden orada olduğuna dair hiçbir fikri olmadan bu sırrı çözmeye çalışan altı kişilik bir mürettebatın hikayesini anlatır. 2015 yapımı dizinin başrollerinde:  Melissa O’Neil, Anthony Lemke ve Alex Mallari Jr. oynamaktadır. 

 

 Babylon 5: 1993 yapımı Amerikan dizisidir. Dram ve bilimkurgu türlerinde olan serinin başrollerinde Claudia Christian, Mira Furlan ve Peter Jurasik oynamaktadır. Dizinin yönetmenliğini J. Michael Straczynski üstlenmiştir. Dizi temelde diplomasi ve entrikaları ele alır. Uzay dizisi olarak görüür ancak bunun yanında farklı kültürler ve ırkların çatışmalarını da inceler. 2257 ile 2262 yılları arasında geçen dizide Dünya birliği ile Minbari Cumhuriyeti arasındaki savaştan yıllar sonra kurulan Babylon5 adlı istasyonu ve buradaki maceraları anlatır. 

 

Another Life: Başrolünde Battlestar Galactica ile gündeme damga vurmuş Katee Sackhoff’un oynadığı 2019 yapımı bilimkurgu, dram serisidir. Dizinin yaratıcısı: Aoron Martin olup aynı zamanda yapımcılığını da üstlenmiştir. Başrollerinde Sackhoff’un yanında Selma Blair, Justin Chatwin ve Blu Hunt da yer almaktadır. Dizi Netflix üzerinden yayınlanmakta olup halen ilk sezonu devam etmektedir. İnanılmaz bir yabancı cismin Düya’ya inmesiyle Niko Breckinridge’in cismin kaynağını bulup ilk teması kurmak amacıyla yıldızlararası bir göreve öncülük etmesini anlatır.  

 

 Final Space: 2018 yapımı bir Amerikan animasyonudur. Programın yaratıcısı Olan Rogers olup Rogers ile beraber başrolü: Tom Kenny, Fred Armisen, Tika Sumpter ve David Tennant paylaşmaktadır. Uzayda hapsedilmiş bir insanın gezegeni imha etme yeteneğine sahip yıldızlararsı bir canlı ile tanışmasıyla başlayan evreni kurtarma macerasını anlatır. Dizinin şimdilik yayınlanan bir sezonu vardır. 

 

 The Twilight Zone: 1959 yapımı Amerikan dizisidir. Her bölümde birbirinden farklı hihakeyelerin anlatıldığı ve farklı oyuncuların bulunduğu dizi Alacakaranlık Kuşağı’nın ilk versiyonudur. Dizi bir Altın Küre ödülü kazanmıştır. İlerleyen yıllarda farklı versiyonları da çekilmiş olan dizinin 1959 yapımı toplamda 5 sezon ve 156 bölümdür. Her bölümün sunuculuğunu Rod Sterling üstlenmiştir. 

 

iyi seyirler 🙂

 


Yazan: Sebile Akın

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog