İlk Uzay Araştırmaları

Yazar :

İlk Uzay Araştırmaları

Uzayı neden merak edip  araştırıyoruz? Uzaya dair yapılan ilk araştırmalar nelerdir? Bu araştırmalar neyi amaçlıyor? Bu yazıda bunları ele alacağız. 

Uzay araştırmaları kısaca uzay teknolojileri kullanarak yapılan uzayın keşfi ve incelenmesidir. Uzayın keşfi hem insanlı hem de insansız yani uzaktan yönetilen robot uzay gemileri ile yapılmaktadır. 

İlk uzay araştırmaları Sovyetler Birliği ile ABD arasında bir uzay yarışı şeklinde başlamıştır. 

4 Ekim 1957’de Sovyetler Birliği 95 dakikada bir dünyanın çevresini dolaşan ve atmosferik çalışmalar yapmak  amacıyla Sputnik 1 yapay uydusunu Dünya yörüngesine fırlatmıştır. Sputnik uzaya gönderilen ilk insan yapımı cisimdir. Gönderdiği sinyaller tüm Dünya’dan dinleniyordu ve bu gelişme uzay yarışını başlatmış oldu. 

20 Temmuz 1969’da ABD Apollo-11 uzay gemisi ile aya iniş yapmıştır. Apollo-11 ay yüzeyine yapılan ilk insanlı uçuştur. Neil Armstrong ve Buzz Aldrin saat 20:18’de Ay yüzeyine iniş yapan ilk insanlar olmuştur. 

Sovyet Uzay Programının yaptığı uzay çalışmalarını  şu şekilde sıralayabiliriz: 

1957’de yörüngeye ilk canlıyı gönderme 

1961’de Uzaya ilk insanı gönderme  

1965’de ilk uzay yürüyüşü 

1966’da farklı bir gezegene otomatik iniş yapma 

1971’de ilk uzay istasyonunu kurma  

İlk yapılan uzay araştırmaları günümüzde yapılan uzay araştırmalarına ışık tutmuş ve insanlığın uzaya olan ilgi ve merakını daha da arttırmıştır. Yapılan tüm çalışmalar insanlığın gelişmesini, uzayda yaşam olasılığının olup olmadığı gibi birçok konu hakkında bize bilgi verir. 

KAYNAKÇA

https://www.hurriyet.com.tr 

https://tr.m.wikipedia.org 

https://bilimgenc.tubitak.gov.tr 

Yazan: Zeynep Küçükdemir

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog