Atlantis Uzay Mekiği

Yazar :

#atlantis, #atlantisuzaymekiği, #Barry Wilmore, #Challenger, #Christopher Ferguson, #Columbia, #Columbus, #Endeavour, #Magellan, #UluslararasıUzayİstasyonu, #UzayMekiğiProgramı, discovery, Kennedy Uzay Merkezi Müzesi, nasa, Uzay, uzaymekiği, venüs

 

30 yıl içerisinde NASA, isimlerini denizcilik tarihinin ünlü gemilerinden alan Challenger, Columbia, Discovery ve Endeavour isimli dünyanın yeniden kullanılabilir ilk uzay araçları filosu olarak pek çok sayıda uyduyu uzaya taşıdı. Bu yazımda ise sizlere görevini tamamlamasıyla 30 yıllık mekik programını sonlandıran Atlantis Uzay Mekiği’ni anlatacağım.

Atlantis Uzay Mekiği, inşa edilmiş olan dördüncü işlevsel mekiktir. İlk uçuşunu Ekim 1985’te gerçekleştiren Atlantis, Uluslararası Uzay İstasyonu’na (ISS) gidecek 7 mürettebatıyla beraber Florida’daki uzay merkezinden yola çıktı. Uzay mekiklerinin gerçekleştirdikleri uçuşlardan bazıları önemleri sebebiyle de hafızalara kazındı.

Atlantis; Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Avrupa Uzay Ajansı’na en büyük katkısı olarak ifade edilen 13 ton ağırlığında ve 1,3 milyar euro değerindeki bilim laboratuvarı Columbus’u taşıdı. Ayrıca 5 Mayıs 1989’da Atlantis, Magellan isimli uzay aracını Venüs’ün yörüngesine olan yolculuğu için uzaya bıraktı. Magellan, Venüs gezegeninin atmosferi ve yüzeyi hakkında pek çok bilgiye ulaşılmasını sağladıktan sonra Ekim 1994’de Venüs’ün atmosferine girerek görevini tamamladı.

İnsanın Ay’a ayak basmasının 42. yıl dönümü 8 Temmuz 2011’de; NASA’nın 30 yıldır sürdürdüğü uzay mekiği programı, Atlantis uzay aracının Dünya’ya dönmesiyle son buldu. Uzay Mekiği Programı’nın sağladığı en büyük yarar; 30 yıl boyunca yapılan çalışmalarla elde edilen bilgi ve birikimin gelecek uzay uçuşlarında bilim insanlarının daha az karmaşık, daha güvenilir ve daha düşük üretim ile bakım maliyetine sahip tasarımlar yapmalarını sağlaması oldu.


Görev Tamamlandı

135 sayılı son mekik misyonunun komutanı Christopher Ferguson, tekerleklerin durmasının ardından telsizle “Görev tamamlandı, Houston. Dünyaya 30 yılı aşkın bir süre hizmet verdikten sonra uzay mekiği tarihteki yerini almaya hak kazandı ve son kez durdu” diyerek duygu yüklü bir mesaj verdi. Misyon kontrol merkezinde Atlantis astronotlarıyla iletişimle görevli astronot Barry Wilmore da “Tekerleklerin durduğunu not ediyoruz ve sizi, Atlantis’i ve 30 yıldır dünya çevresinde milyonlarca kişiye ilham olan bu inanılmaz uzay aracına gerçek anlamda güç veren Amerika çapındaki binlerce tutkulu insanı tebrik ediyorum. Görevinizi mükemmel şekilde yaptınız.” olarak karşılık verdi. 

NASA, 12 Nisan 2011 tarihinde açıkladığı programla birlikte görevini tamamlayan uzay mekiklerinin sergileneceği yerleri açıkladı. Bu açıklama sonrasında Atlantis Uzay Mekiği, Florida Cape Canaveral’ın yakınlarındaki Kennedy Uzay Merkezi Müzesi’ne gönderildi ve hala ilgililerini kendisini ziyaret etmeleri için müzede bekliyor.

Atlantis Uzay Mekiği’nin dünyaya dönüş videosunu izlemek için bu yazıya tıklayabilirsiniz.

Editörümüz Kübra Korkmaz’ın “Challenger Uzay Mekiği” hakkındaki yazısını okumak için bu yazıya tıklayabilirsiniz.


Yazan: Melahat Nur Tosun

Kaynakça:

http://www.havaciyiz.com/Uzay4Mekik.htm

https://tr.wikipedia.org/wiki/Atlantis_Uzay_Meki%C4%9Fi

https://www.dw.com/tr/atlantise-h%C3%BCz%C3%BCnl%C3%BC-veda/a-15256881

https://www.hurriyet.com.tr/gundem/30-yillik-uzay-programi-sona-erdi-18306087

https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/amerikan-uzay-mekigi-programinin-tarihcesi-268042

https://www.bagimsizhavacilar.com/30-yillik-bir-efsane-uzay-mekigi/

https://www.cnnturk.com/2008/teknoloji/bilim/02/08/uzay.mekigi.atlantis.yola.cikti/426497.0/index.html

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog