Challenger Uzay Mekiği

Yazar :

challengerspaceshuttleaccident, challengerspaceshuttleastronauts, challengerspaceshuttledisaster, challengerspaceshuttleexplosion, challengerspaceshuttleincident, challengeruzaymekiği, spaceshuttlechallengerinformation

 

Challenger Uzay Mekiği, ilk uçuşunu 4 Nisan 1983’de yapan ve NASA’nın Colombia Uzay Mekiği’nin ardından kullanmaya başladığı ikinci uzay mekiğidir.  Uzay mekiği, ilk uçuşunun ardından dünya yörüngesinde dokuz uçuş daha yapmıştır. 28 Ocak 1986’daki onuncu uçuşunda son uçuşunu gerçekleştirmiştir.

   Challenger Uzay Mekiği, uzaya ilk Amerikalı kadını, Afro Amerikan, Flemenk ve Kanadalı insanları gönderdi. Ayrıca mekik, uzay görevi sırasında infilak eden ilk uzay aracı oldu.

Challenger Uzay Mekiği-1
Challenger Uzay Mekiği-1

 

İlk Uçuş: 04.04.1983 (STS-6)

Son Uçuş: 28.01.1986 (STS-51-L)

Uçuş Sayısı: 10

Yörüngede Dönüş: 995

Uçuş Süresi: 62g, 07sa, 56dk, 15sn

En Uzun Uçuş Süresi: 08g, 05sa, 23dk, 33sn

( g:gün, sa:saat, dk:dakika, sn:saniye)


Challenger Faciası

   Challenger Uzay Mekiği, 28 Ocak 1986 tarihinde STS-51-L kodlu uçuşunda, fırlatılışının 73’üncü saniyesinde infilak etmiştir. Challenger Uzay Mekiği kazası sonucunda 7 uçuş mürettebatı yaşamını yitirmiştir. İnfilak eden ilk uydu olan Challenger’ın ardından 2003 yılında Columbia Uzay Mekiği de kalkışının ardından infilak etmiştir. Challenger Uzay Mekiğinin ardından uzay görevini Endeavour adlı uzay mekiği devam ettirmiştir.

Challenger Uzay Mekiği-2
Challenger Uzay Mekiği-2

Peki Bu Facia Neden Yaşandı?

   Uzay Mekiğinin kalkışının gerçekleşeceği günden önceki gece, hava sıcaklığı oldukça düşüktü ve bazı mühendisler kalkışın iptal edilmesi yönünde görüş bildirmişlerdi. Fakat kalkış mühendislerin görüşlerine rağmen NASA tarafından onaylanmıştı. Uzay mekiğinin katı yakıt roketlerinin parçası olan güvenlik contaları, soğuk sebebiyle zarar gördü ve işlevlerini yerine getiremedi. Uçuşun 73. saniyesinde Challenger yeryüzünden 15 kilometre yükseklikte infilak etti.


30 Sene Savrulan İmzalı Top

   Hayatını kaybeden astronotlardan biri olan Ellison Onizuka, uzayda olduğu sürede futbol takımında oynayan kızı Janelle Onizuka’ı hatırlamak için ondan hatıra olarak imzalı futbol topunu da yanına almıştı. Faciada astronotlar hayatını kaybetmişti fakat yanlarına aldıkları eşyalar uzaya saçılmıştı. O eşyalardan biri olan Onizuka’ın kızına ait futbol topu 30 yıldır uzayda süzülüyordu. Ta ki bugünlerde Uluslararası Uzay İstasyonu’nda görevli olan NASA astronotu Shane Kimbrough tarafından fark edilip fotoğrafı çekilene kadar. Kimbrough, “Bu top o acı günde Challenger’daydı. Ellison Onizuka topu kızı için uçuruyordu.” Kimbrough, topu sahibine yani Janelle Onizuka’a vereceğini ekledi. Haberi duyan Janelle, “Bu futbol topu, babamın yılar önce başladığı misyonu farklı yönlerden devam ettirdi. İlham verici tarihini, uzayda gezi ve keşif yaparak sürdürdü.”

Challenger Uzay Mekiği-3
Challenger Uzay Mekiği-3

 

Yazan: Emine Kübra Korkmaz

Kaynakça:

http://www.havaciyiz.com/Uzay4Mekik.htm

https://www.haberler.com/challenger-uzay-faciasinda-uzaya-savrulan-top-30-9247752-haberi/

https://www.turkcebilgi.com/challenger_uzay_mekiği

https://www.bilimcini.com/challenger-uzay-mekigi-kazasi-nedir-challenger-uzay-mekigi-hakkinda-bilgiler/

 

2 Yorum
  1. […] Editörümüz Kübra Korkmaz’ın “Challenger Uzay Mekiği” hakkındaki yazısını… […]

  2. […] Uzay Mekiği, 1986 Challenger Uzay Mekiği faciasından sonra, 1987’de üretilmeye karar verilmiştir. Nisan 1921’de ilk kez sergilendi ve […]

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog