Uzayda Egzersiz Yapmak

Yazar :

ağırlık aleti, Astronot, deadlift, heel lift, kas, koşu bandı, kütle, squat, uzay bisikleti

 

Egzersiz yapmak vücudumuzun dayanıklılığı ve kas/kütle oranını korumak için günlük yaşantımızda zaman ayırmamız gereken önemli bir uğraştır. Spor yapmak çoğumuz için bir işkence olsa da, günlük koşuşturmacalar ve yürüyüşler vücuda oldukça iyi gelen hareket faktörlerdir. Peki uzaydaki astronotlar hareket edebilecekleri sınırlı alanda kas ve kütle oranlarını nasıl dengelemektedir?

‘Uzayda egzersiz yapmak’ kavramı her ne kadar kafa karıştırıcı gelse de astronotlar için spor yapmak zorunluluktan da öte hayati bir görevdir. Astronotlar Uzay İstasyonu’nda yaptıkları düzenli ve günlük egzersizlerle kas ve kütle oranlarını koruyabiliyorlar. Her ne kadar Dünya’da yaptığımız spor türleri ile aynı olmasa da yapılan egzersizler ana hatlarıyla benzerlik göstermektedir. Uzayda ne tür egzersizler yapılabileceğine bir göz atalım.


Koşu Bandı

Uzayda yapılabilecek egzersizler sınırlı olmakla birlikte koşu bandı düzeneği kullanılabilecek spor aletlerinden biridir. Uzayda yerçekimi olmamasından kaynaklı burada bahsettiğimiz koşu bandı, bizim yerçekimli ortamda kullandığımız koşu bantları ile birebir değildir. Astronotların kullandıkları koşu bantları yere sabitlenmiş ve kullanan astronotun kemerle sabitlenen omuz ve kalçalarına ağırlık yapacak şekilde ayarlanmıştır. Bu yöntemle, aleti kullanan astronotun yerçekimsiz ortamda savrulmaması ve egzersizden maksimum sonuç alması amaçlanmıştır.


Uzay Bisikleti

Uzay bisikleti, bizim kullandığımız bisikletlerden görünüm olarak oldukça farklıdır. Ancak, kullanılan mekanizma ve çalışma sistemi birçok yönden benzerdir. Uzay İstasyonu’nda kullanılacak olan bisikletin gereksiz alan işgal etmemesi amacıyla alet yere çok yakın konumlandırılmaktadır. Uzay bisikletini kullanan astronotlar, kendilerini kemer veya kayış gibi bir araçla istasyonda herhangi bir yere sabitleyerek bisikletin kullanımını gerçekleştirir ve böylece yaktıkları kalorileri anlık olarak kaydederler.


Ağırlık Aletleri

Uzayda kullanılan ağırlık aletleri, spor salonlarında kullandığımız aletlerle birebir aynıdır. Astronotlar ağırlık kaldırırken, kendilerini alete sabitleyerek eğilip kalkma hareketiyle ağırlığı kaldırırlar. Maksimum kaldırabilecekleri ağırlık 272 kilograma kadar çıkmaktadır. Ağırlık aleti sayesinde astronotlar uzayda deadlift, squat ve heel lifts yapabilirler.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://www.haberler.com/teknoloji

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog