Uçmanın Keyifli Bir Yolu-Yamaç Paraşütü

Yazar :

uçmak,paraşüt,gökyüzü

  Uçmak, kendimizi gökyüzünün derinliklerinde hissetmek en güzel hislerden. Uçmanın hem keyifli hem de kolay bir yolu var: yamaç paraşütü. Yamaç paraşütü, yüksek bir tepeden-yamaçtan- koşularak kendinizi gökyüzüne bırakıp havalanmaktır. Eğimli bir tepeye serilen paraşüt sizin koşmaya başlamanızla havayla dolar. Uçuşunuzun süresi kullanılan malzemeye ve pilota göre değişiklik gösterebilir. Tek başınıza alıp başınızı uçabileceğiniz gibi tandem uçuşuyla da yanınızda eğitimli bir pilotla beraber uçabilirsiniz. Eğer siz de eğitim almak isterseniz Türk Hava Kurumu, üniversite kulüpleri ve özel kulüpler tarafından Yamaç Paraşütü Eğitimleri düzenlenmektedir. Bu güzel ve adrenalin dolu sporun tadını eğitimle de çıkarabilirsiniz. Uçmak için en iyi ve güvenli zamanın Nisan ile Ekim ayları arası olduğunu unutmayın. Güvenliğiniz her şeyden daha önemli! 


 • Yamaç Paraşütü Nerelerde Yapılır?

Uçmanın Keyifli Bir Yolu-Yamaç Paraşütü-1
Uçmanın Keyifli Bir Yolu-Yamaç Paraşütü-1

 

 1. Muğla-Babadağ, Ölüdeniz
 2. Denizli-Pamukkale, Dinamit Tepesi
 3. Ankara-Gölbaşı
 4. Bolu-Abant
 5. Erzincan-Munzur Dağları
 6. Adıyaman-Nemrut Dağı
 7. Tekirdağ-Uçmakdere
 8. Trabzon-Uzungöl
 9. Antalya-Kaş, Asas Tepesi

 • Yamaç Paraşütü Fiyatları

Yamaç paraşütü fiyatları yapacağınız yere göre değişiklik gösterebilir. Ancak ülkemizde yamaç paraşütü genelde yaklaşık 500 liradan başlıyor. Eğer bu unutulmaz tecrübenizi kayıt altına fotoğraflar ve videolarla almak isterseniz de yaklaşık 150 lira vererek bu anınızı belgeleyebilirsiniz. Maalesef ki uçmanın verdiği zevkin bedeli biraz maliyetli. Ancak bunu tatmak isterseniz bu spor buna değecek!


 • Kimler Uçabilir?

Yaş sınırı yoktur, sağlıklı olan herkes bu sporu yapabilir. Ancak reşit değilseniz ailenizin onayını almanız gerekecektir. Hamile, astım, sara, kalp rahatsızlığı vb. haricindeki kişiler ve kilosu 100’ün üzerinde olanlar hariç herkes bu zevki tadabilir. 

Uçmanın Keyifli Bir Yolu-Yamaç Paraşütü-2
Uçmanın Keyifli Bir Yolu-Yamaç Paraşütü-2

Yamaç paraşütü de özgürlüğünüzü sonuna kadar hissedebileceğiniz sporlardan. Uçma aşığı biriyseniz bu sporu kesinlikle denemelisiniz. Gökyüzünün ve bulutların size bu kadar yakın olması kuşlar gibi hür hissettirecektir. İnsanların, şehirlerin, evlerin ve araçların bu denli küçük görünmesi hayattaki bazı gerçekleri fark etmemizi bile sağlıyor. Adrenalin tutkunları bu zevki yaşamalı. Güvenle, mutlu ve sağlıkla uçabilmeniz dileğiyle!

 


Yazan: Ece Mısırlıoğlu

Kaynakça:

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog