Havacılık Psikolojisiyle İlgili 5 Süper Kitap

Yazar :
havacılıkpsikolojisi.net, havacılıkpsikolojisienstitüsü, havacılıkpsikolojisikitap, havacılıkpsikolojisipdf, havacılıkveuzaypsikolojisiekitap, havacılıkveuzaypsikolojisikitap, havacılıkveuzaypsikolojisikitapözeti, havacılıkveuzaypsikolojisikitapyurdu, iühavacılıkpsikolojisi

 

Sevgili havacılık meraklıları, okudukça göklere yükseleceğiniz 5 tane birbirinden güzel kitap önerisi ile karşınızdayım. Havacılık psikolojisi ile ilgileniyorsanız ya da havacılıkta psikolojiyi etkileyen faktörleri anlamak için okumalar yapmak istiyorsanız şu an tam olarak doğru adrestesiniz. Sizleri daha fazla meraklandırmadan dilerseniz hemen kitap önerilerime geçelim.

Havacılık Psikolojisiyle İlgili 5 Süper Kitap-1
Havacılık Psikolojisiyle İlgili 5 Süper Kitap-1

1. Havacılık ve Uzay Psikolojisi

Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç tarafından kaleme alınmış bu kitap sadece havacılık ve uzay psikolojisi meraklıları için değil havacılık ve uzay sektöründe çalışan, çalışmak isteyen ya da ufkunu genişletmekten hoşlananlar için tam bir başucu kitabı niteliğinde. İçerisinde yalnızca psikolojiyle ilgili bilgiler yok tabii ki. Kitapta fizyolojiden nörokimyaya, pilot kişiliğinden yolculara, uçuş korkusundan uzay ortamına ve hayata dair pek çok konuyu eğlenceli bir anlatımla bulacaksınız.


2.  Kalbimdeki Kanatlar

Pilot koltuğunda uçmak ya da yalnızca pilotluğa giden sürecin nasıl olduğunu öğrenmek mi istiyorsunuz? Pilot olacaksınız ya da pilotlarla mı çalışacaksınız? O zaman gelin her şeyin başı olan pilot olmaya karar verme anından, kaptan pilot olma anına kadar geçen sürede neler oluyor mercek altına alalım. Kaptan Pilot Menderes Çakıcı’nın kaleme almış olduğu bu kitapta pilotluk sevdası ile çırpınan bir yüreğin adım adım yükselmesine şahit olacaksınız. Uçmaya dair önemli olan her aşamanın capcanlı bir şekilde anlatıldığı bu eseri havacılığa merakı olan herkesin okuması gerekiyor.


3.Bulutların Üstüne Tırmanırken

Eskiden yurtdışında Türk Hava Yolları’ndan (T)hey (H)ate (Y)ou Airlenes diye bahsettiklerini biliyor muydunuz? Cevabınız evet ise bunun detaylarını öğrenmek için, hayırsa konu hakkında merakınızı gidermek için sizleri bu kitabı okumaya davet ediyorum. Söz konusu yapıtın yazarı Cem Kozlu yapıtının, önce bir dönüşümün sonra da bir yaşam savaşının öyküsü olduğunu ifade ediyor. Gerçekten de Türk Hava Yolları’nda yaşanan değişim ve dönüşümleri okudukça hayretten ağzınızın açık kalacağına eminim. İnsan kaynaklarının motivasyonu ve gerçekleşen zihniyet devrimi de kitaptaki ana konulardan. İnsana güvenerek yeniliği arayan bir yönetimin hikayesi… Dahası uçak, uçmak ve sivil havacılıkla ilgili enteresan bilgilerin de yer aldığı kitap, okumanız için sizi bekliyor.


4.Havada Kalan Sorular

Uçaklarla ve uçuşla ilgili aklınızda onlarca soru var ama cevaplarını bulamıyor musunuz? O halde sizlere bütün sorularınızın oldukça güvenli bir kaynak tarafından cevaplanacağı bu kitabı şiddetle tavsiye ediyorum. Doğrudan soru cevap şeklinde ilerleyen kitapta sizleri, neden rötar olur, kaptan pilotun yolcuları evlendirme yetkisi var mıdır, uçaklar nasıl uçar, havada tat alma duyumuzda değişiklik olur mu ve kutup ışıkları hangi uçuşlarda görülebilir gibi onlarca sorunun cevaplandığı bir bilgi şöleni bekliyor. Birçok sorunun kendi aklınızda da olduğunu görmek ve okurken eğlenmek de garanti!


5.The Multitasking Myth

Havacılığı bilişsel psikoloji perspektifinden ele alan kitap, özellikle pilotların eş zamanlı görev yönetimini gerçekten gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceğini açıklıyor. Bunu yaparken dikkat, algı ve hafıza süreçlerinin etkisini akademik çalışmalarla birlikte bizlere sunuyor. Sadece acil durumlarda değil, uçuşun her aşamasında öne çıkan, üzerinde durulması gereken ama göz ardı edilebilen rutin görevlerin ve otomatik süreçlerin üzerinde duruyor. Yazarları Loukia D. Loukopoulos, R. Key Dismukes ve Immanuel Barshi olan kitabı, özellikle havacılık eğitiminde ve operasyonlarında yer alanlar ayrıca havacılık psikolojisiyle ilgilenenler kesinlikle okumalı.


Yazan: Psk. Ayşe Bahar Duyar

Kaynakça:

Barshi, I., Loukopoulos, L. D., & Dismukes, R. K. (2012). The multitasking myth: Handling complexity in real-world operations. Ashgate Publishing, Ltd..

Çakıcı, M. (2020). Havada kalan sorular. Eflatun Basım Dağıtım Yayıncılık Yatırım ve Tic. Ltd. Şti..

Çakıcı, M. (2019). Kalbimdeki kanatlar. Cinius Yayınları.

Çetingüç, M. (2016). Havacılık ve uzay psikolojisi (Vol. 65). Nobel Akademik Yayıncılık Eğitim Danışmanlık Tic. Ltd. Şti..

Kozlu, C. (2007). Bulutların üstüne tırmanırken: THY, bir dönüşüm öyküsü. Remzi Kitabevi.

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog