En Büyük İkinci Yıldız: Uy Scuti

Yazar :

#enbüyükikinciyıldız, #enbüyükyıldızlar, #uyscuti, yıldız

 

Bugün sizlerle yıldızlara yolculuğa çıkıyoruz. Şuanda gözlemleyebildiğimiz, yıldızların en büyüklerinden olan Uy Scuti’yi inceleyeceğiz. Hepinize keyifli okumalar.


Tarihçe 

Yakın döneme kadar, en büyük yıldızın VY Canis Majoris olduğu biliniyordu. Fakat gelişen teknoloji ve uzaya merakla birlikte, son araştırmalar VY Canis Majoris’den büyük bir yıldız olduğunu tespit etti. Yıldızın keşfi ve en büyük olarak bilinmesinin arasından yüz yıllık bir süre geçmiştir. Yıldızımız, 19. Yüzyılın ortasında Almanya tarafından keşfedebilme şansı bulmuştur. Ama 21. Yüzyılda en büyük yıldız olma ünvanını alabilmiştir. Yarıçapı Güneş’in 1708 katı olduğu söylenen Uy Scuti. Aslında ortalama 13.7 milyar yıl önceye gittiğimizde, Quasi-Star’lar evrenin en büyük yıldızıydı. UY Scuti’den de oldukça büyüktü fakat şuan gözlemleyebildiğimiz en büyük ikinci yıldız UY Scuti’dir. Bu yıla kadar UY Scuti en büyük olarak biliniyordu, fakat son araştırmalar daha büyük bir yıldız olduğunu kanıtladı. Stephenson 2-18 ismi verilen bu yıldızımız, UY Scuti’den oldukça büyüktür. Fakat, bu durum daha büyük bir yıldız olamayacağı anlamına gelmez. Henüz keşfedilmeyi bekleyen bir sürü yıldız olabilir. Fizik kanunlarına göre de bu durum destekleniyor. Hala keşfedilmemiş birçok yıldıza sahibiz.


Hakkında 

UY Scuti, parlaklığıyla bilinir. Kalkan Takımyıldızı alanında yer alan kırmızı üstdev yıldızdır. Yarıçapına göre bakıldığında gözlemlenen en büyük yıldızlardan biridir. Kuzey yarım kürede kolaylıkla gözlemleyebileceğimiz konuma sahiptir. UY Scuti, 1.708 R (1,288 x 109 km; 7,94) yarıçapa sahiptir. Büyüklüğü 8,29 – 10 arası bilinir, Güneşten 1900 kat daha büyüktür ve Güneş’e oranla 5 milyar kat fazla hacmi vardır.


Dezavantajları

Peki bu kadar büyük bir yıldız olmak hep avantajlı mıdır? Gözlemlediğimizde çok büyük, parlak, güzel gözükse de birçok dezavantaja sahiptir. Bir yıldızın ömrünün büyüklüğüyle ters orantıda olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü var olabilmek için diğer yıldızlara oranla daha fazla enerjiye gereksinim duyarlar. Bu sebeple, her ne kadar heybetli olması bize güzel gelse de, bu büyüklük, UY Scuti’nin ömrünün daha kısa olmasına sebep olur.

Evren sonsuz bilinmeyenlerle doludur. Her gün eklenen bir yeni bilgi, tüm olasılıkları baştan yazar.


Yazan: Hanife Erdoğdu

Kaynakça:

https://www.uzaygo.com/uy-scuti-yildizi-hakkinda/

https://www.1gokyuzurehberi.com/post/evrenin-en-buyuk-yildizi-uy-scuti-hakk%C4%B1nda-her-sey

https://evrimagaci.org/soru/en-buyuk-yildiz-nedir-5922#:~:text=%C5%9Eu%20an%20bilinen%20en%20b%C3%BCy%C3%BCk,tahmin%20edilen%20UY%20Scuti’dir

https://tr.wikipedia.org/wiki/UY_Scuti

https://khosann.com/evrenin-en-buyuk-yildizi-uy-scuti-mi/

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog