Cüce Gezegenler Serisi – 2: Plüton

Yazar :

cüce gezegen, nasa, plüton, Uzay, uzayda yaşam

 

Merhaba sevgili havacılık ve uzay meraklıları.

Bu yazımda yeni serimiz olan cüce gezegenlerden ‘’Plüton’’ hakkında sizleri bilgilendireceğim. Bir zamanlar Dünya, Mars, Venüs gibi gezegen sayılan ama sonra IAU’nun gezegen kriterlerini karşılayamadığı için gezegen olarak sayılmayan bu sevimli gezegeni keşfe çıkalım. Keyifli okumalar dilerim.

Plüton Nedir?

Plüton ne midir? Plüton, sevimli ve büyüleyici bir cüce gezegendir. Sevimli mi dedim? Evet, çünkü Plüton’un bir kalbi var. Neden mi büyüleyici? Çünkü, Plüton’da mavi gökyüzü, dönen aylar, Rocky Dağları kadar yüksek dağlar var ve kar yağıyor, ama kar kırmızı. Gerçek anlamda dağlar, vadiler, ovalar, kraterler ve belki de buzullarla dolu karmaşık ve gizemli bir dünyadır. Neptün’ün ötesinde buzlu cisimler ve diğer cüce gezegenlerle dolu bir alan olan Kuiper Kuşağı’nda yer alan cüce bir gezegendir.

Plüton, ismini yeraltı dünyasının Roma tanrısının adından almıştır.

Uluslararası Astronomi Birliği’nin gezegen kriterlerine göre 2006’dan beri Plüton, diğer nesnelerin yörüngesinin etrafındaki çevreyi temizlemediği için bir gezegen olarak kabul edilmemiştir. Bununla birlikte, bir cüce gezegeni neyin oluşturduğuna ilişkin IAU’nun kriterlerini karşılamaktadır.

Boyut Ve Mesafe

Ortalama 3,7 milyar mil (5,9 milyar kilometre) uzaklıktan Plüton, güneşten 39 astronomik birim uzaklıktadır.

Plüton çok küçüktür, Amerika Birleşik Devletleri’nin sadece yaklaşık yarısı genişliğindedir.

Yörünge Ve Dönme

Plüton’un güneş etrafındaki yörüngesi, bilindik yörüngelerin dışındadır çünkü yörünge hem eliptik hemde eğiktir.

1979’dan 1999’a kadar Plüton, aslında güneşe Neptün’den daha yakındı.

Plüton’da bir gün yaklaşık 153 saat sürer.

Plüton, neredeyse kendi tarafında döner çünkü dönme ekseni, güneş etrafındaki yörüngesinin düzlemine göre 57 derece eğiktir. Plüton ayrıca geriye dönük bir dönüş sergiler, yani Venüs ve Uranüs gibi doğudan batıya doğru dönüyor.

Plüton’un Kalbi

Plüton’un ünlü kalp şeklindeki yapısı, Tombaugh Regio olarak adlandırılır. Bu bölge, cüce gezegen Pluto’nun en büyük parlak yüzey özelliğidir. Bu kalp şekli buz ile kaplıdır. Batı lobu, doğudan daha pürüzsüzdür ve biraz farklı renktedirler. Batı lobu, nitrojen, karbon monoksit ve metan buzları açısından zengindir.

Atmosfer

Plüton, güneşe yaklaştığında genişleyen ve uzaklaştıkça çöken, ince, hafif bir atmosfere sahiptir. Ana bileşen moleküler nitrojendir, ancak metan ve karbon monoksit molekülleri de tespit edilmiştir.

Plüton, güneşten uzaklaştığı her yılın bir bölümünde çok daha soğuk hale gelir. Bu süre zarfında, gezegenin atmosferinin büyük kısmı donabilir ve yüzeye kar olarak düşebilir.

Plüton’da Hayat Var Mı?

Yaşam potansiyeli düşüktür çünkü cüce gezegenimizin yüzeyi oldukça soğuktur. Yine de, yaşam ihtimalinin düşük olduğu söylemi tamamen insani görüşlerimizden kaynaklanmaktadır. Evren inanılmaz büyüktür, yani akla hayale sığmayacak keşifler orada duruyor olabilirler. 

Sonuç olarak, görerek keşfetmiş olmasam da NASA verilerinden yola çıkarak bu cüce gezegenin oldukça büyüleyici olduğunu da söyleyebilirim.


Yazan: Arzuhan Bilgin

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Tombaugh_Regio

https://solarsystem.nasa.gov/planets/dwarf-planets/pluto/in-depth/#otp_atmosphere

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog