Kokpit

Yazar :

cam, kokpit, pilot, uçak, uçak kokpiti, yardımcı pilot

 

 

‘Versene ya bir tur da ben süreyim’ İşte o sürmek eylemi kokpitte gerçekleşiyor. Öncelikle kokpit nedir ondan bahsedelim.


Kokpit nedir?

Kokpit bir araçta sürücünün olduğu bölüme denir. Yani sadece uçakta sürücünün olduğu yere kokpit denilmiyor. Kokpitin amacı sürücünün ihtiyacı olan tüm şeylerin hemen elinin altında olması için tasarlanmıştır. Amacı kolaylık sağlamaktır.

 

Peki ya uçak kokpiti?

Uçak kokpiti pilot ve yardımcı pilotun özel odası gibidir. Uçakla ilgili tüm bilgilere ve rahat bir sürüş için gerekli tüm ekipmanlara ulaşmaları için tasarlanmıştır. 

Ayrıca burada bulunan iletişim panelleri ile pilotlar hem uçak içiyle hem de kuleyle kolayca irtibata geçebilmektedir. 

Kokpitte sadece pilot ve pilot yardımcısı bulunmaktadır. Askeri uçaklarda bu durum değişiklik gösterebilir. 

Kokpit-1
Kokpit-1

Kokpitleri şifreli özel kasaya benzetebilir miyiz? 

Kokpitin kapıları özel bir şifreyle açılabilir. Ancak bu durum uçaklara göre değişiklik gösterebilir. Airbus model uçakların farklı bir kilit sistemi vardır ve biraz ilginç gelebilir. Airbus modellerde 3 farklı kilit sistemi vardır. Açık, kilitli ve normal. Kapı açık moddayken dışarıdan da açılabilir, normal modda şifre girildiğinde 30 saniye içinde açılabilir. Kilitli modda ise dışarıdan şifre girildiğinde bile kapılan 5 dakika boyunca açılmaz hatta bu süre daha da uzatılabilir. 


Kokpitte mevsimler:

Kokpit camları 6 cm kalınlığında farklı kimyasallardan üretilmiş bir camdan üretilmiştir. -60 dereceden +40 dereceye kadar dayanabilmektedir. Camın tamamının kırılması normal şartlarda imkansız bir durumdur ciddi bir sorun olsa bile camın sadece yüzeyi hasar alır.

Kokpiti araştırdığımızda ünlü sanatçıların kokpit maceraları, kokpitte sigara içmeye çalışmaları ya da bir yolcunun telefonumu şarj etmem lazım diyerek kokpite zorla girmeye çalıştığı haberleriyel karşılaşıyoruz. Umarız bu yazı kokpitin telefon şarj edilebilecek bir yer olmadığını ya da sigara içilmediğini açıklığa kavuşturur. Yani pilot ya da pilot yardımcısı olmadığınız sürece bir tur bile kokpitte bulunup uçağı süremiyorsunuz. 🙂


 

Yazan: Seray Öcal

Kaynakça:

https://www.flypgs.com/seyahat-sozlugu/kokpit

https://www.turna.com/sikca-sorulan-sorular/kokpit

https://bizimkokpit.com/index.php/2017/03/05/steril-kokpit-kurallari/

https://www.gzt.com/dunya-politika/hindistan-havayollarinda-gerceklesen-en-ilginc-10-olay-3457850

https://www.cnnturk.com/yasam/ucaklarda-bu-kadar-da-olmaz-denen-olaylar

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog