NASA’da Neler Oluyor?

Yazar :

Astronot, galaksi, havacılık, nasa, roket, space, uydu, Uzay, Uzay Araçları, uzay yolculuğu, uzayajansı, uzayteknolojisi

Uzay denildiğinde akıllara gelen ilk gelenlerden biri olan NASA yani namı diğer Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi, Amerika Birleşik Devletleri‘nin uzay programı çalışmalarından sorumlu olan kurumudur. Nasa 29 Temmuz 1958 yılında, NACA’nın yani Havacılık Alanında Ulusal Danışma Komitesi’nin öncülüğünde kurulmuştur. Daha öncesinde askeri amaçlarla kullanılan daire, 1 Ekim 1958 yılından itibaren sivil alanda barışçıl bir şekilde faaliyet göstermeye başlamıştır.

Peki NASA’da Neler Oluyor?

NASA bir çok insanlı ve insansız uçuş programı düzenlemiştir. İnsansız uçuş programları kapsamında bilimsel ve iletişim amaçlı bir çok çalışmaya imzasını atmıştır. Geçmişten günümüze yapılmış olan ve hala daha devam eden çalışmalarını aşağıda sıralandığı gibidir.

  • -X-15 Roket Uçak, (1959-1968)
  •  Mercury, (1959-1963)
  •  Gemini, (1961-1966)
  •  Apollo, (1961-1972)
  •  Skylab, (1965-1979)
  •  Uzay Mekiği, (1972-2011)
  •  Uluslararası Uzay İstasyonu, (1993-Günümüz)
  •  Ticari Tedarik Servisi, (2006-Günümüz)
  •  Ticari Mürettebat Programı, (2010-Günümüz)
  •  Alçak Dünya Yörüngesi Ötesi Programı, (2010-Günümüz)

Geçmişten günümüze hala daha çalışmalar devam etmektedir. En çok konuşulan ve merak uyandıran insanlı uçuş programı Apollo programıdır. Bu projeyle birlikte Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, aya ayak basan ilk insanlar ünvanını aldılar. 

Uzayda neler oluyor bu fotoğrafları kim çekiyor diye soracak olursanız da bu işin arkasında yine NASA var. Avrupa uzay Ajansı ve Nasa’nın ortak projesi olan Hubble Teleskobu sayesinde uzayı gözlemleyebiliyor ve fotoğraflar çekebiliyoruz. Bütün bunları, discovery isimli uzay gemisiyle dünya yüzeyinin 600 km yukarısında yörüngeye yerleştirilen Hubble Teleskobu sayesinde elde ediyoruz.

NASA bünyesinde insanlı ve insansız uçuş programları yapıldığından bahsetmiştik bunların dışında yürütülen bazı bilimsel araştırmalar da var. Bu çalışmalar; uzayda tıp, ozon tabakasının incelenmesi ve yer bilim çalışmalarıdır.

NASA’nın güncel çalışmaları ise; yenilikçi uzay teknolojileri üretmek, güneş sisteminde insan varlığını artırmak, havacılık teknolojisini geliştirmek, NASA’yı öğrenciler ile paylaşmak ve dünya ile evren hakkında daha fazla bilgi sahibi olmamızı sağlamaktır.


Yazan: Hakan Arda Kömür

Kaynakça:

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog