Ambulans Uçak 

Yazar :

ambulansuçakfiyatları, ambulansuçakhakkındabilgi, ambulansuçaknedir, ambulansuçaksağlıkbakanlığı, ambulansuçakyönetmeliği, devletambulansuçak, özelanbulansuçakfiyatları, sağlıbakanlığıambulansuçakhizmetleri

 

  Ambulans uçak, hastamızın yetişmesi gereken yere  en hızlı ulaşması adına konumlandırılmış bir hava aracıdır. Türkiye’nin hatta Dünyanın neresinde olursanız olun ulaşmanız gereken sağlık kuruluşuna transferinizin yapılması adına uzman ekiple donatılmış olan ambulans uçak, gecikmeye mahal vermeden ve karayolu ile taşınmasında sıkıntılı olan hastalarınız için dizayn edilmiştir.Ayrıca ambulans uçak sayesinde organ transferinde de önemli bir noktaya gelinmiştir. Organ naklinde kısa sürede naklin gerçekleşmesinde olanak sağlamştıri.

Ambulans Uçak -1
Ambulans Uçak -1

  Ambulans uçak Türkiye de 1992 yılından bu  yana ülkemizde de hizmet vermektedir.2008 yılından itibaren aktif bir şekilde kullanılmaya başlanmış ve Sağlık bakanlığı bünyesinde 4 adet ambulans uçak ve 17 adet de ambulans donanımında helikopter mevcut olup 2008’den bu yana yaklaşık 44.000 hastanın nakli gerçekleştirildi. 

   Dünya ülkeleri hasta  transferi karşılığında belirli ücretler talep edilse bile ülkemizde herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Tek koşul Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmaktır.


Ambulans Uçak Doktorları Ve Ekipmanları

  

  Sağlık ekibinin içinde  bir doktor ve bir de paramedik bulunmakta ve yoğum bakım ünitesinde bulunması gereken bütün eşyalar ambulans uçaklarda da mevcuttur.; İleri teknolojik, büyük kabin, ağır yoğun bakım donanımlı, üst seviye güvenlikli, steril medikal kitli, kabin basınç sensörlüdür. Ayrıyeten her branştan  doktorlar bulunmaktadır. Hasta ile önceden iletişime geçilip ona göre uzman bir doktor gönderilmektedir.

Yukarıdaki resim  bir uçağın içerisinde bulunan üniteleri göstermektedir. Resimden de anlaşılacağı gibi bir yoğum bakım ünitesi şeklinde dizayn edilmiş ve aynı envanterler mevcuttur.


Özel Ambulans Uçak 

Yukarıda da belirttiğim gibi Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı ülke içi ve yurt dışında bulunan Türk vatandaşlardan herhangi bir ücret talep etmemektedir. Ama özel uçaklar ülke içi ve yurt dışı uçuşlarında ücret talep etmektedirler.Özel ambulans uçak fiyatları ise farklılıklar göstermektedir. 

Konuyu psikolojik açıdan ele aldığımız zaman hasta ve hasta yakınları  ambulans uçak sayesinde korku, mutluluk, hüzün, sevinç gibi hislere sebep olabilir. İŞTE UÇAN HASTANE! TÜRKİYE’NİN AMBULANS UÇAKLARI  adlı videoda görüldüğü gibi her şey apaçık ortada görülmektedir. 

   Sonuç olarak ülkemizde ambulans uçak hasta naklinde ve organ naklinde hızlı, güvenilir gibi önemli bir konuma sahiptir.Ambulans uçak içerisinde  bulunan ekipmanlar ve alanlarında uzman kişilerin hasta ve hasta yakınlarına güven mutluluk gibi hisler ortaya çıkarmaktadır. İlerleyen dönemlerde ambulans uçak  daha sık kullanılacaktır. 


Yazan: Süleyman Ünal

Kaynakça

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog