Depremlerde Havacılığın Rolü

Yazar :

Depremlerde Havacılığın Rolü

(6 ŞUBAT 2023)

6 Şubat 2023 tarihinde Türkiye’de Kahramanmaraş merkezli bir deprem yaşandı. Deprem Kahramanmaraş ile birlikte 11 ili yıkıcı bir şekilde etkiledi. Depremin ardından çok sayıda artçı sarsıntının yaşanması ve depremin şiddetinin öngörülemeyecek şekilde fazla olması birçok olumsuz sonucu beraberinde getirmiştir.

Öyle ki yaşanılan bu deprem asrın felaketi olarak nitelendirilmektedir. Yaşanılan deprem sonucunda deprem bölgelerine ulaşımda ciddi sıkıntılar yaşanmıştır. Deprem sonrası karayollarının hasar görmesi sonucu havayolu ile ulaşım önem kazanmıştır.

 

Milyonlarca insanın hasar gördüğü depremde bölgeye yardım ve bölgeden tahliye uçuşları sağlanmıştır. Bu noktada Türk Hava Yolları ve Pegasus Hava Yolları depremzedeleri başta Ankara olmak üzere ülkemizin diğer illerine tahliye uçuşları sağlamıştır.

Bunun yanı sıra bölgedeki insanların ihtiyaçlarını karşılamak için depremin il gününden itibaren TAV havalimanları bölgeye gıda, arama kurtarma ekibi ve yardım malzemesi göndermiştir.

Deprem karayollarını olumsuz şekilde etkilemenin yanı sıra bölgedeki bazı havalimanlarının yıkımına veya ciddi hasar almasına sebebiyet vermiştir. TAV Hatay ve Malatya havalimanlarının bakım-onarım çalışmalarını da üstlenmiştir.

İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA da TAV gibi deprem bölgesine lojistik destek sağlamıştır. İnsansız hava araçlarıyla zirvede olan Baykar ve Aselsan da bölgeye nakdi destek sağlamıştır.

 

 

6 Şubat 2023 depremi diğer yaşanılan afetler gibi olumsuz etkilere sebebiyet vermiştir. Yaşanılan bu depremde ulaşım yollarının ağır hasar alması ve bazı deprem bölgelerinde havalimanlarının yıkıcı etkilerle karşılaşılması gibi sorunlarla karşılaşılmıştır.

Deprem bölgelerine yardımları zamanında ve gerekli olan yerlere ulaştırmada lojistik planlama sorunu yaşanmıştır.

6 Şubat 2023 deprem felaketiyle birlikte sadece havalimanlarımız, uçaklarımız ve helikopterlerimizin yeterli olmadığını bununla birlikte koordine etmenin ve hedefe ulaşma noktasında plana ihtiyacımız olduğunu deneyimlemiş bulunmaktayız.

Her birimizin temennisi bu derece yıkıcı bir depremi tekrardan deneyimlememek olsa da bir deprem ülkesinde yaşıyor olduğumuzu unutmamalı ve gerekli tedbirleri almalıyız.

Yurt içi ve yurt dışı yapılan tüm yardımların her birinin önemi çok değerli olmakla birlikte bu depremde de gözlemlediğimiz gibi yardımların bölgeye ulaşımında havacılık yine gizli kahramanımız olarak yerini alıyor.

Bu yazı 6 Şubat 2023 depremindeki tüm gizli kahramanlara…

YAZAN: ZEYNEP KÜÇÜKDEMİR

KAYNAKÇA

Şahin, B. (2023,16Şubat).Verilerle 6 Şubat Depremi. https://www.verikaynağı.com adresinden 24 Mayıs 2023 tarihinde alınmıştır.

Şimşek, G.(2023,12Şubat).Depremin havacı kahramanları: THY, Pegasus, Baykar, Boeing, GE, TAV, İGA, Aselsan. https://www.haberturk.com adresinden 24 Mayıs 2023 tarihinde alınmıştır.

Şimşek, G.(2023,27 Şubat).Havacılık sektörümüz afetlere ne kadar hazır? https://www.haberturk.com adresinden 24 Mayıs 2023 tarihinde alınmıştır.

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog