Dünya Rekorunda Tek Türk

Yazar :

paraşütle atlama, Sky Diying dünyada ki tek türk, uçuş rekorları

 

ABD/Chicago’da 2015 yılında skydiving atlayışı ile bir dünya rekoru kırıldı ve bu rekoru kıran 164 havacılık meraklısı arasında sadece bir kişi ABD vatandaşı değildi, Kaan ÖZENMİŞ.

Dünya Rekorunda Tek Türk-1
Dünya Rekorunda Tek Türk-1

Uçuş Merakı Nasıl Başladı?

Kaan Özenmiş’in babası pilot yani bu merak aileden gelmektedir. Özenmiş kendi deyimi ile henüz araba kullanmayı bile bilmeden ilk kez 15 yaşında planör kullanarak Ankara’da ki uçuş kulelerinden uçmuş. ODTÜ mezunu olan Özenmiş sivil kökenli bir kaptan pilottur ve THY bünyesinde çalışmaktadır. Gelelim yine  kendisinin deyimiyle ‘’sadece Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını değil, ABD vatandaşı olmayan tüm insanları temsil ederek’’ kırdığı rekora.

Skydiving Nedir?

Uluslararası Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından düzenlenen ve özel hazırlık kampları ile katılımcıların hazırlandığı bir organizasyondur. Bu kamplar genellikle ABD, İspanya ve Avustralya’da düzenleniyor. Havacılık meraklıları bu kamplarda 10-15 kez paraşütle atlayış yapıyor ve bu atlayışlar kurum tarafından değerlendirilip puanlanıyor ancak bu atlayışlardan tam puan alanlar organizasyona katılabiliyor.

Kaan Özenmiş Nasıl Skydiving Kampına Katıldı?

Bu kamplara katılabilmek için yaş ya da cinsiyet gibi kriterler göz ardı ediliyor. Aynı zamanda hangi mesleği yaptığınızın da bir önemi bulunmuyor. Sadece uçuş kamplarında yüksek puanlar toplayanlara özel davetiyeler gönderiliyor. Özenmiş’te bu tam puanı almış kişilerden biri oldu ve Arizona’da ki kampa katıldı .Kendisi kampa katılabilmek için görevi olan THY/Şangay uçuşunu tamamladı, tekrar İstanbul’a döndü, İstanbul’dan Los Angeles’e geçti ve oradan da Arizona’ya uçtu. Bu yolculuğun kendisini zorladığını (jet-lag vb. nedenlerden dolayı) fakat sonucuna değdiğini söylüyor.

Kaan Özenmiş’in Rekor Sürecine Dair Hisleri

Atlayışı yaparken büyük bir heyecan duyduğunu, içinde bulunduğu  grubunun ve kırılmak istenen rekorun sorumluluğunu da hissettiğini belirten Kaan Özenmiş hazırlık aşamasında, üst üste yapılan rekor denemelerinde de fiziksel ve psikolojik olarak sınırlarını aşan zorluklar ile karşı karşıya kaldığını da belirtiyor.

Rekorun Kırılma Anı

Uçakta herkes atlayış sırasına göre koltuklarında yerini almış ve atlayış çok seri bir biçimde başlamış. Özenmiş ve 21 arkadaşı uçaktan 3-4 saniye içinde atlamışlar. Oldukça seri hızlı ve koordineli (çünkü eğer geç kalınırsa 386 km hızla baş aşağı düştükleri için arkadaşlarının 150 metre gerisinde kalarak gruptan kopmaları ve başarısız olmaları ihtimalleri var) bir atlayış ve toplamda 164 kişi gökyüzünde el ele tutuşarak yeni bir dünya rekorunu kırdılar! 

Teşekkür…

Bize bu gururu yaşatan 164 kişilik rekortmen grubunda ki tek ABD vatandaşı olmayan, ilk ve tek Türk olan Kaptan Pilot Kaan Özenmiş’ e ve bu rekoru kırabilmek için yapmak zorunda olduğu sivil hava tünel antrenmanlarında kendisinin Rusya’ya gidiş-gelişlerinde desteklerini esirgemeyen bayrak taşıyıcı firmamız Türk Hava Yolları’na teşekkürü borç biliriz.
Saygı ve minnetle…


Yazan: Eliz Culha

Kaynakça:

https://www.airporthaber.com/thy-haberleri/thy-pilotu-dunya-rekoruna-ortak-oldu.html

http://www.gazetevatan.com/sky-diving-de-rekora-imza-atan-thy-pilotu–854298-pazar-vatan/

https://www.raftingo.com/turkiye-ekstrem-sporlari/parasutle-atlama-skydiving

Prof. Dr. Muzaffer ÇETİNGÜÇ / Havacılık ve Uzay Psikolojisi Kitabı

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog