NORTHROP N-9M

Northrop N-9M

Yazar :
hava, havacılık, NORTHROP N-9M, uçak, UçakYapımındaİnsan

 

Northrop N-9M, 1941 yılında efsane tasarımcı Jack Northrop’ın geliştirdiği ve öncülüğünü yaptığı “uçan kanat” ağır bombardıman uçağı, Northrop XB-35 tasarımında kullanılacak aerodinamik veri toplamak için imal edilmiş olup, 27 Aralık 1942 günü ilk uçuşunu gerçekleştirmiştir.Ağır bombardıman uçağı olarak tasarlanan uçağın N-9M-1, N-9M-2, N-9M-A ve N-9M-B olmak üzere 4 versiyon prototip üretilmiş olsa da tasarım seri üretim olarak hayata geçmemiştir.

NORTHROP N-9M-1
Northrop N-9M-1

AERODİNAMİK VE JACK NORTHROP

İsterseniz ilk olarak aerodinamik nedir bi bakalım..

Aerodinamik, sözcüğü Yunanca’dan gelmiş olup hareket eden katı kütlelerin havayla etkileşimlerini inceleyen bilim dalıdır.

Aerodinamik Kuvvetler

Bir uçağın üzerinde dört temel aerodinamik kuvvet rol oynar;

  • Lift: Kaldırma Kuvveti
  • Thrust: İtme Kuvveti
  • Gravity: Yer Çekimi Kuvveti
  • Drag: Sürükleme Kuvveti

Bu dört kuvvetten kaldırma ve itme kuvvetleri uçağın uçması, yer çekimi ve sürükleme kuvvetleri uçmaması için çabalar. Bu nedenle bir uçağın sabit bir hızla ve sabit bir irtifada uçabilmesi için aşağıdaki her iki denklemin sağlanması gerekir.

  • İtme Kuvveti = Sürükleme Kuvveti
  • Kaldırma Kuvveti = Yer Çekimi Kuvveti

Aerodinamiğin temel prensipleri uçak tasarım mühendisliği kariyerinin başlarında Jack’ı “Uçan Kanat” konfigürasyonu genel hava aracından daha verimli olduğuna ikna etmişti. Gövde ve kuyruk yüzeyleri sürtünmeden dolayı sürükleme kuvvetini büyütüyordu ve sürükleme hızı düşüyordu. Motorun ürettiği gücün bir kısmı sürüklemeyi yenmek için kullanılmaktadır. Ayrıca yüzey artışı sürtünmeyi arttırarak uçağı itmek için gerekli beygir gücü azalmasına sebep olmakta neticede uçan makinenin veriminin düşmesine sebep olmakta ve yük taşıma yeteneğini azaltmaktadır. Jack yeni bir konsepte ihtiyaç olduğuna ikna oldu. Jack Northrop, tasarım danışmanı aerodinamik ilminin köşe taşı haline gelmiş ilim adamlarından biri olan Dr. Theodore von Kaman ve talebesi Dr. William Sears “uçan kanat” konseptinin çalışacağına ikna oldular ve uçan kanat tasarım konseptinin teorisinin gelişmesine katkıda bulundular. Jack Northrop 20 Kasım 1940 günü uçan kanat konseptinin patentini alıyor ve 1997 yılında Amerika Birleşik Devletleri Hava Kuvvetleri filosuna katılan, ileri teknoloji radara yakalanmayan (hayalet) bombardıman uçağı B-2 Spirit’in tasarımının taşlarını döşüyordu.

(B2 Spirit, uzun menzil, fazla faydalı yük taşıyabilme kabiliyeti, görünmezlik, kendini ele vermeden hedefleri tespit etme ve imha edebilme, haberleşebilme, az işletme masrafına sahip ağır bombardıman uçağıdır.)


Genel Özellikleri

Mürettebat: 1 pilot (N-9M-B modelinde 1 adet gözlemci)

Uzunluk: 5.4 metre

Kanat Açıklığı:18.3 m

Kanat Alanı: 45.5 m 2

Yükseklik: 2 metre

Boş Ağırlık: 2,673 kg

Yüklü Ağırlık: 6,326 kg

Motor: Menasco C6S-4 “Buccaneer”

Tip: Sıra-supersarj

Silindir: 6

Güç(kW): 224

Pervane: Hamilton Standard

Pala: 2

Maksimum Hız: 258 mph (415 km/h;224 kn)

Menzil: 500 mil (434 nmi;805 km)

Servis Tavanı: 21,500 ft (6,600 m)


Son Northrop N-9M Düştü

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Norco kentinde Northrop N-9M tipi askeri uçak Norco Eyalet Hapishanesi yakınlarında düşerek alev aldı. Tamamen yanan uçağın pilotu hayatını kaybetti. Polisler, uçağın düştüğü yerde herhangi bir yaralanmanın olmadığını açıkladı. Ayrıca, düşen uçağın Chino’daki uçak müzesine ait olduğu açıklandı. 1944 yılı yapımı, N-9M-B tescilli uçağın Northrop’un imal ettiği 4 adet prototipten sonuncusu olduğu bildirildi.

NORTHROP N-9M-2
Northrop N-9M-2

Yazan: Emine Kübra KORKMAZ

Kaynakça:

https://www.goklerdeyiz.net/ilginc-ucaklar-northrop-n-9m/

http://www.airkule.com/haber/TARIHI-UCAK-DUSTU/33094

http://www.kokpit.aero/northrop-n9m-kaza

http://www.havacilikdunyasi.net/Makaleler/ucan-kanat-northrop-n-9m/

http://www.freepist.com/temel-aerodinamik-bilgileri

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog