Van Gogh Astronom Muydu?

Yazar :

astronomi, Uzay, vangogh, yıldızlar, yıldızlıgece

 

 

Öncelikle Van Gogh kimdir bilmeyen yoktur ama kısaca günümüzde en tanınmış post-empresyonist ressamlardan biri olmasına rağmen, yaşamı boyunca çok takdir edilmedi. Akıl hastanesinde en ünlü tablolarından bazılarını üretmiş bir Ressamdır.

Bütün sanat tarihçileri Vincent Van Gogh’un resimlerinin görünenden daha fazlasını içerdiğini bilir. 

Van Gogh Astronom Muydu?-1
Van Gogh Astronom Muydu?-1

Yukarıdaki resimde, Nam-ı Diğer ‘Yıldızlı Gece’ eserinde bir kuyruklu yıldız, bir sarmal gökada, bir açık yıldız kümesi ve bir süpernova kalıntısı bulabilir misiniz? 

Süpernova 1987A‘nın halkalarını, NGC 2392‘yi, Yengeç Bulutsusunu, Thor’un Miğferi, Çember Çarkı Gökadasını ve Karınca Bulutsusunu resimde görebilirsiniz. Bu resim, ressamı ve resmini onurlandırmak adına göksel cisimleri işaretleyerek ve adlarını belirterek NASA tarafında tekrar oluşturuldu.

Bu eserinde de Yıldızlar ve Venüs’ün astronomik konumu astrofizikçilerin ilgisini bir hayli çekmiştir. Hatta NASA ‘da bilim insanları yıldızların konumundan yola çıkarak, bu eserin 19 Temmuz 1889 , saat sabaha karşı 4’te yapıldığını ortaya koymuşlar.

Kafe Terasta Gece (Cafe Terrace at Night) ile ilgili en büyüleyici gerçeklerden biri, Vincent Van Gogh‘un gökyüzündeki yıldızları tam olarak o gece göründükleri gibi boyamasıdır.

Son olarak, Hayir Van Gogh bir astronom değildi ama bir astronomları bile kendine hayranlıkla bırakacak incelikte şaheserleriyle gökyüzünü bizlere sundu ve bu eserleri NASA bile hayranlıkla inceledi.


Yazan: Dlb. Tutkum Dinç

Kaynakça:

Google Arts&Culture

Nasa

2 Yorum
  1. Ayse Nur 2 sene ago
    Reply

    Tabloları hep efsanevi görürdük, gördüğümüzden de öte güzellikeri varmış. Kıymeti bilinmeyen bu sanatçıya bir kez daha üzüldüm. Harika bir yazı için teşekkür ederim. Resmen aydınlandım.

  2. bilgitopya 1 sene ago
    Reply

    Güzel bir yazı olmuştur. Teşekürler

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog