Havacılık, Uzay ve Psikoloji (HUP) Kongreleri

Yazar :

Merhaba sevgili havacılık, uzay ve psikoloji meraklıları! Bu yazımda sizlere ilki geçen yıl gerçekleştirilmiş ve ikincisi pandemi dolayısıyla online yapılan Havacılık, Uzay ve Psikoloji Kongre’lerinden bahsedeceğim.

1.HUP KONGRESİ

Türkiye’de ilk kez havacılık ve psikoloji alanından öğrencileri, akademisyenleri ve çalışanları bir araya getiren, teması “Başlangıç” olan  1.HUP Kongresi 7-8 Aralık 2019 tarihinde İstanbul- Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilmişti. Bu kongrenin Eş Başkanları Psk. Mehmet Ali Erkuş ve Psk. Arınç Sönmez iken, Onursal Başkanı ise Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç idi. 

İlk gün girişte görevli olan kişilerin, katılımcılara vermiş olduğu yaka kartları ve HUP baskılı bez çantalar aslında 2 gün boyunca sürecek bu kongreye dair ilk anıları oluşturuyordu. Kongre salonuna girmeden hemen önce ise katılımcılara güzel bir anı bırakacak ayaklı fotoblok mevcuttu.

Kongre, sabah 09.00’da açılış konuşmaları ile başladığında salonun büyük kısmı doluydu. İlerleyen saatlerdeyse tamamının dolduğunu, büyük bir dikkat ve merakla konuşmacıların dinlenildiğini görmek mümkündü. E ne de olsa “Bazen küçük bir merakla başlar her şey” sloganıyla çıkılmıştı bu yola. Yolculuğa katılan herkeste bir miktar merak olması kaçınılmazdı. Öyle ki bu merak, 15 dakikalık kahve molalarında bile devam ettiği için katılımcıların konuşmacıları soru yağmuruna tuttuğunu görebilirdiniz.

İlk günün programı genel olarak Türkiye’de havacılık psikolojisi alanında çalışmalar yapan Psk. Nihan Kurnaz Örüklü, Doç. Dr. Gökben Hızlı Sayar, Dr. Öğretim Üyesi Ercüment Yerlikaya gibi psikolog ve psikiyatristlerin bu alanda çalışmak isteyen öğrencilerin ufkunu açan konuşmalarıyla geçti. Günün son konuşması ise salonu hınca hınç dolduran (ücretsiz ve dışarıdan katılımcı kabul edilen bir oturumdu) NASA’da çalışan Astrofizikçi Dr. Umut Yıldız’ın “Bir Astrofizikçi Gözünden Mars’ta Doğacak İlk Bebek” başlıklı konuşmasıydı. Günün sonunda saatlerdir bilgi bombardımanına tutulmuş katılımcılar kongrenin ikinci günü için heyecanlarını koruyarak salondan ayrıldı.

Kongrenin ikinci günü ise havacılık psikolojisi alanında çalışan psikologların konuşmalarıyla başladı. Öğle arasından önceki son 1 saat ise kongre öncesi Bilim Kurulu’nun incelemiş ve kabul etmiş olduğu bildirilerin poster sunumlarının yapıldığı bir oturumdu. Bu oturum; bildirileri yazan kişilerin, katılımcılara çalışmalarını anlatıp sorularını cevaplandırdığı interaktif bir oturumdu.

Öğle yemeğinden hemen sonraki oturum ise kongrenin belki de en ilgi çekici kısmı olan “Panel oturum” idi. Bu oturumda havacılığa yıllarını vermiş Kpt. Plt. Menderes Çakıcı, Kpt. Plt. Fikriye Alev Hottin, E. Hv. Plt. Tümg. İrfan Sarp, Kpt. Plt. Ali Faruk Yalap ve Kpt. Plt. Murat Tünay; “Kıdemli Pilotların Gözünden Havacılık Psikolojisi” başlığı altında keyifli bir panel gerçekleştirdi. Bu panelde zaman zaman güldüren zaman zaman ise duygulandıran birçok anısını paylaşan pilotlarımıza tekrar teşekkür etmek isterim.

Ardından yine psikologlar ve havacılık alanından akademisyenlerin konuşmaları gerçekleştirildi. Kongrenin sonuna geldiğimizde kapanış konuşmasından hemen önce çok keyifli bir “HUP Quiz” etkinliği katılımcıları bekliyordu. 2 gün boyunca kongrede yapılan konuşmaların içeriklerine yönelik soruların katılımcılara yöneltildiği ve katılımcıların telefon ekranlarındaki şıklar arasından soruları cevaplandırdığı bu etkinliğin ardından ise “Uzay Psikolojisi” başlıklı konuşmasıyla kongrenin Onursal Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç muhteşem kongreye noktayı koydu.

2.HUP KONGRESİ

İlk kongrenin ardından alınan çok olumlu geri dönüşler bu kongrenin ilk başında da hedeflendiği gibi gelenekselleşmesini kaçınılmaz hale getirdi. 2020 yılının Mart ayında Türkiye’de ilk Covid 19 vakanın görülmesi ile ülke olarak bizim de girmiş olduğumuz pandemi süreci HUP Kongre’nin gerçekleştirilmesini engelleyemedi. Bu süreçte hemen hemen her şeyin dijital ortama taşındığı gibi kongremizin de online yapılmasına karar verildi ve büyük bir emek verilerek hazırlıklar tamamlandı.

5-6 Aralık 2020 tarihinde bu defa katılımcılar evdeki koltuklarından 2.HUP Kongresi’ne Zoom programı ile bağlanarak katılmış oldular. Kongre, 5 Aralık sabahı saat 10.00’da Onursal Başkan Prof. Dr. Muzaffer Çetingüç’ün açılış konuşmasıyla başlayıp, Kongre Bilimsel Başkanı Doç. Dr. Hakkı Aktaş’ın konuşması, Pegasus Havayolları CEO’su Mehmet Tevfik Nane’nin konuşması ve hemen ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın konuşmasıyla devam etti.

Kahve molalarında ilk kongredeki gelenek devam ettirilmeye çalışılarak katılımcılar, Zoom programında random şekilde odalara dağıtıldı ve denk geldikleri katılımcılar/ konuşmacılar ile paylaşımda bulunmalarına olanak sağlandı. Bazen bu paylaşımlar öyle ilgi çekici ve keyifli konuşmalar şeklindeydi ki katılımcılar oturumların başlama sinyali gelmeseydi muhtemelen odalardan çıkmayı unutacaktı. 😊

İlk gün oldukça ilgi çeken oturumlardan biri British Airways Kaptan Pilotu Andrew Forbes’in “Pilot Akran Destek Programı” başlıklı konuşması oldu. Simültane (eş zamanlı) çeviri ile dinlediğimiz Kpt. Plt. Forbes kendi çalıştığı havayolu şirketindeki uygulamalardan bahsederek katılımcıların sorularını yanıtladı.

Güne damga vuran oturumlardan diğeri ise son oturum olan Psk. Mehmet Ali Erkuş ve Psk. Arınç Sönmez’in yönettiği “Havayolu Firmasında Psikolog Olmak” başlıklı panel oturumuydu. Bu oturumda Corendon Havayolları’ndan Psk. Berna Oksay, Pegasus Havayolları’ndan Psk. Gonca Küçüktetik, Sunexpress Havayolları’ndan Deniz Kılıçgedik ve Türk Havayolları’ndan Psk. Tuba Nur Yazıcı sahadaki deneyimlerini ve meslek tanımlarını anlattılar. Katılımcılar sürenin yettiği kadarında sorularını yöneltti, diğer sorular için ise tüm konuşmacıların olduğu gibi bu konuşmacıların da iletişim bilgileri katılımcılarla paylaşıldı.

İkinci gün ise “Bildiri Sunumları” oturumuyla başladı. Birçok bildirinin sunulduğu ve soruların cevaplandığı bu oturumun ardından kongrenin 2. yurtdışından katılan davetli konuşmacısı Norman MacLeod “Ekip Kaynak Yönetimi: Sistemler, Etkileşimler ve Emniyet” başlıklı konuşmasını yaptı. Önceki gün olduğu gibi bu konuşma da simültane (eş zamanlı) çeviri ile desteklenerek gerçekleştirildi.  

Pilotların ve havacılık alanından akademisyenlerin konuşmalarını ağırlıkta olduğu günün son oturumu ise önceki günkü gibi panel oturum şeklindeydi. “Sivil Toplum Kuruluşlarının Ekip Kaynak Yönetimine Etkisi” başlıklı panel oturumunda TALPA Yönetim Kurulu Başkanı Kpt. Plt. Murat Ersoy, TASSA Yönetim Kurulu Başkanı Kabin Amiri Sabit Coşkun ve TATCA Yönetim Kurulu Üyesi S. Arda Ekim’in konuşmalarını dinledik. Her üç kişi de havacılık alanında çalışanlar üzerinde araştırmalar yapılmak istendiği taktirde destek vereceklerini belirten olumlu mesajlar verdi. Ardından bir sonraki HUP Kongresi’ni yüz yüze yapabilmek temennisi ise kapanış oturumu gerçekleştirildi.

Harika bilgiler edindiğimiz, coşku ve merak içinde konuşmacıları dinlediğimiz, birbirimizle etkileşim kurarak bilgilerimizi pekiştirdiğimiz HUP Kongresi’nin önümüzdeki yıl üçüncüsünde siz kıymetli okuyucularımızı da görmekten mutluluk duyarız. 1. ve 2. HUP Kongresi’nin düzenlenmesinde emeği geçen kişilere, değerli konuşmacı ve katılımcılara teşekkürlerimi sunarım. Bir başka yazıda görüşmek ümidiyle…


Yazan: Psk. Dan. Sidre Çalışkan

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog