İlk Uçuş: Hezarfen Ahmed Çelebi

Yazar :
galata kulesi, hezarfen, Hezarfen Ahmed Çelebi, ilk uçuş

İnsanoğlu var olduğu günden beri uçmaya olan merakı hiç azalmamıştır. Bir Türk mucidi olan Hezarfen Ahmed Çelebi, kendi yaptığı kanatları ile bu hayali gerçekleştirmiştir.

Hezarfen Ahmed Çelebi Kimdir?

Hayatıyla ilgili çok fazla bilgi olmasa da Hezarfen Ahmed Çelebi’nin 1609 senesinde İstanbul’da doğduğuna ve 17. yüzyılda Osmanlı İmparatorluğunda yaşadığına inanılıyor. Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eseri bu bilgileri kanıtlar niteliktedir. Ayrıca Evliya Çelebi tarafından kendisine ‘bin ilimli’ yani çok şey bilen kişi anlamına gelen ve Farsça bir sözcük olan ‘Hezarfen’ adı verilmiştir.

Hezarfen Ahmed Çelebi, evinde daima araştırmalar ve deneyler yapmıştır. Bir mucid ve ilk Türk Havacılık Şehidi olan İsmail Cevheri’ den etkilenmiştir. Ayrıca Da Vinci’nin çalışmalarından da etkilenen Hezarfen Ahmed Çelebi, insanın da uçabileceğini kanıtlamaya çalışmıştır.


İlk Uçuş

Hezarfen Ahmed Çelebi, kuşları da gözlemlemiş ve en nihayetinde kuş kanadına benzer bir araç icat  etmiştir. Lodos rüzgarının hakim olduğu bir havada herkesin gözü önünde kanatlarına geçirdiği kuş kanadına benzer aracı ile Galata Kulesi’nden kendini boşluğa bırakmıştır. Uçmayı başaran Hezarfen Ahmed Çelebi, İstanbul Boğazı’nı da geçerek Üsküdar Doğancılar’a inmiştir. Toplam 3358 metrelik mesafeyi kat eden mucit, insanoğlunun uçabileceğini böylece kanıtlamış oldu.


Bu Adam Korkulacak Adamdır

Evliya Çelebi’nin Seyahatname adlı eserine göre, bu olaydan sonra Sultan IV. Murad, Hezarfen Ahmed Çelebi’yi Cezayir’e sürgün etmiştir. Padişahın bu derece becerikli ve yetenekli bir adamın varlığından şüphe duyması, sürgünün sebebi olarak görülmüştür. Seyahatname’de “Bu adem pek havf edilecek (korkulacak) bir ademdir, her ne murat ederse elinden gelir, böyle kimselerin bakaası caiz değil” ifadelerine yer verilmiştir.


Yazan: Hatice Peker

Kaynakça

https://www.biyografya.com/biyografi/11470

https://hezarfen.mgm.gov.tr/Genel/HezfAhmet.aspx

http://osmanli.site/sanat-osmanli-sanatci/onemli-

https://tr.wikipedia.org/wiki/Hez%C3%A2rfen_Ahmed_%C3%87elebi

https://www.timeturk.com/hezarfen-ahmet-celebi-kimdir/biyografi-796210

https://www.bizimkose.com/11/20/hezarfen-ahmet-celebi-nasil-uctu/

https://haber.aero/yazarlar/fahrettin-ozturk/kitalar-arasi-ilk-ucusu-gerceklestiren-hezarfen-ahmed-celebi/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog