Dolgu Havalimanları

Yazar :

Dolgu Havalimanları

Hava araçlarının iniş, kalkış hareketleri, bakım ve tüm ihtiyaçlarının karşılanması için yapılan, yolcu ve yük taşımacılığı zincirinin bir halkası olan havalimanları, genellikle şehrin müsait, düzlük ve geniş arazilerine inşa edilir. Ancak dünya çapında artan nüfus nedeniyle ortaya çıkan arazi kıtlığı, yeni havalimanları yapılması için  bize yeni bir terim öğretti: Dolgu Havalimanı…

Yüzölçümünün nüfus ve yapılara oranla küçük olduğu ya da coğrafi ve topoğrafik özelliklerin elverişsiz olduğu şehirlerde, havalimanlarının deniz doldurularak inşa edilmesine dolgu havalimanı denir. Dünya’da 5 örneği olan bu havalimanı türünün 3 tanesi ülkemizde yer almaktadır. 

Dünya’daki Dolgu Havalimanları

Uluslararası Hong Kong Havalimanı

Aslında çok da yeni olmayan ama tazeliğini koruyan bu havalimanı türünün ilk örneği 1998 yılında hizmete açılan Uluslararası Hong Kong Havalimanı. Hong Kong Havalimanı arazisinin elde edilmesi için; Chek Lap Kok adasının 3 km²’si ve Lam Chau adasının 0,1 km²’si düzleştirilmiş, kalan 9,4 km²’lik alan için ise deniz doldurma işlemi gerçekleştirilmiştir. (Tulan, Ercoşkun, 2019, s. 106)

Diğer havalimanlarından hiçbir fark ve eksiği olmamasıyla birlikte burası, yolcu sayısı olarak dünyanın en yoğun sekizinci, kargo trafiği olarak ise birinci havalimanıdır. Havalimanına ulaşım ise oldukça kolay: Kara yolu (otoyollar), metro ve feribot hattına, oldukça konforlu ve opsiyonel ulaşıma sahip bir havalimanı…

Uluslararası Incheon Havalimanı

Deniz dolgusu ile oluşturulan ada üzerine inşa edilen bu havalimanı, ülkenin en büyüğü olmasının yanı sıra Doğu Asya’nın en işlek havalimanlarından biridir. 2001 yılının Mart ayında hizmete açılmıştır. Uluslararası yolcu bakımından birinci, kargo bakımından Hong Kong Havalimanı’ndan sonra ikinci en işlek havalimanıdır. 

“Dünyanın en temiz havalimanı” ve “dünyanın en iyi aktarma noktası” gibi unvanlara sahip olmakla beraber ACI tarafından sık sık “dünyanın en iyi havalimanı” olarak adlandırılmaya layık görülmüştür. 

Sosyal imkanlarından bahsedecek olursak, uçuşlar geciktiğinde, ya da uçuşunuzdan saatler önce havalimanına vardığınızda kullanabileceğiniz çok konforlu seçenekler var. Bunlardan ilki kapsül otel, ikincisi ise spa ve duş odalarıdır. Herhangi bir aksama ya da gereklilik durumunda, lüks bir otele, bir sauna yahut spa merkezine oranla daha uygun fiyatlı bir şekilde, üstelik havalimanının içerisinde aynı hizmetlerden yararlanmanızı sağlayan çok güzel imkanlar bulunmaktadır. Havalimanı aynı zamanda, ihtiyaç halinde yararlanabileceğiniz bir tıp merkezi ve eczanelere de sahiptir.

Uluslararası Kobe Havalimanı

Itami havalimanlarının işletmecisi olan Kansai Havalimanlarının bir biriminin devraldığı 2006 yılının Şubat ayında açılan Kobe Havalimanı 2018 yılına kadar Kobe şehri tarafından işletiliyordu.

Kobe Havalimanı’nın başlangıçta Kansai Havalimanı’ndaki hizmeti tamamlaması amaçlanmıştı. Neyse ki uçuş kısıtlamaları, 2019’da günlük uçuş sınırının günde 60’tan 80’e çıkması sayesinde son yıllarda hafifledi. 

2.500 metre uzunluğundaki pistiyle Kobe Havalimanı, Asya’nın geri kalanına giden ve oradan kalkan orta ölçekli uçaklar için merkez görevi gören bir havalimanıdır. 

Pandemi sırasında yaşanan düşüşün ardından Kansai Havalimanı’ndaki yabancı ziyaretçi sayısının artacak olması Kobe Havalimanı’nın da ziyaretçi kabul etme kapasitesini artıracak.

Havalimanının özelliklerine bakacak olursak; tren istasyonuna 10 m mesafe ile direkt bağlantılı gidiş katı, ada tipi check-in kontuarları ve gidiş/geliş kapıları için ayrı akış hatları bulunuyor. Tesisin tuvaletleri dahil olmak üzere, işitme/görme engelliler için sesli hizmet erişilebilirliğine sahip olması, açık hava dinlenme salonu ile birlikte tonozlu tavan sayesinde bolca doğal gün ışığı alması, havalimanının yolculara daha fazla konfor alanı sunmasını sağlamaktadır…

Türkiye’deki Dolgu Havalimanları

Ordu-Giresun Havalimanı

Ordu’nun Gülyalı ilçesi ile Giresun’un Piraziz ilçeleri arasında inşa edilmiş sivil kategorideki uluslararası havalimanıdır. 22 Mayıs 2015’te hizmete girmiştir. 

Türkiye’de ve Avrupa’da deniz üzerine inşa edilen ilk havalimanıdır. Havalimanı iç hatlar terminali yıllık 1 milyon, dış hatlar terminali de 1 milyon yolcu kapasitesine sahiptir. Yılda 3 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahiptir.  

İç hatlar terminal binası içerisinde havalimanı uçak saatlerinde , yardımcı sağlık elemanı ve tam donanımlı bir ambulans aracı ile acil sağlık hizmeti verilmektedir. Ayrıca içerisinde büfe, restoran, cafe, araç kiralama ofisleri, sabit telefon makineleri ve hediyelik eşya satış mahalli  bulunmaktadır.

Ulaşım hizmeti için HAVAŞ otobüs servisi, taksi ve özel havayolu şirketlerine ait yolcu servisleri mevcuttur ancak özel havayolu şirketlerine ait yolcu servisi bulunmamaktadır.

Havalimanı yönetimi, Türkiye’nin ilk dolgu havalimanı olarak devam eden faaliyetlerin çevreye verebileceği olası etkileri kontrol altına almak, küresel ısınma ve iklim değişikliğine karşı alınan önlemlerle sonraki nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakmak ve sürdürülebilir havalimanı işletmeciliğini sağlamak adına Karbonsuz Havalimanı Projesi’ni başlatmış bulunmaktadır. 

Karbon yönetimine ek olarak gürültü, atık ve atıksu ile kimyasal yönetimi, çalışan personel ve yolcularda çevre bilinci oluşturulması adına eğitimleri kapsayan çalışmalar devam edecektir.

Rize-Artvin Havalimanı

Havalimanında test uçuşları Nisan 2022’de başlasa da havalimanına ilk tarifeli uçuş 14 Mayıs 2022 tarihinde 320 yolcu ile gerçekleşti. Aynı gün havalimanının resmî açılışı yapıldı.

3 milyon m2 alanda deniz doldurularak inşa edilen havalimanı 3 kilometre uzunluğunda ve 45 metre genişliğinde bir pist, 250 metre uzunluğunda ve 24 metre genişliğinde üç taksi yolu, 300×120 m ve 120×120 m boyutlarında iki apron ile hizmet vermektedir. 

Rize kültürüne atfen havalimanının giriş takı çay yaprağı biçiminde yapılırken 36 metre yüksekliğindeki hava trafik kontrol kulesi çay bardağı şeklinde inşa edilmiştir. 

Projede Ordu-Giresun Havalimanı’ndan 2,5 kat fazla olarak 100 milyon ton taş dolgu malzemesi olarak kullanıldı. Havalimanı içerisinde Çay Müzesi bulunmaktadır.

Bize dolgu havalimanı terimini kazandıran bu yapay ada havalimanları önümüzdeki yıllarda daha fazla karşılaşacağımız bir yapılaşma gibi duruyor. Yapay adaların üzerine kurulmuş dolgu havalimanları sayesinde, ulaşabilmek için tek seçeneğimizin deniz yolu olduğu lokasyonlarda hava yolunu da tercih edebileceğimiz günlere…

 

Yazan: Mahire Sena AKGÖL

KAYNAKÇA

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:A_bird%27s_eye_view_of_Hong_Kong_International_Airport.JPG

file:///C:/Users/Toshiba/Downloads/11_Tulan_and_Ercoskun.pdf

https://seyruseferim.com/incheon-havaalani/

https://www.havayolu101.com/2017/03/17/seul-incheon-icn-havalimani/

https://www.dhmi.gov.tr/Sayfalar/Havalimani/Ordugiresun/GenelBilgiler.aspx

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog