Pilotaj Nedir?

Yazar :

 pilotaj,lisans,uçuş eğitimi

Dünya’nın en fazla kazandıran meslekleri arasında çoktan yerini almış pilotluk ve havacılık ile ilgili söylenen onlarca rivayet var. Bizler de bunların ortadan kalkması adına hem bu alana ilgi duyan, hem de mesleki seçimlerini bu yönde yapmak isteyenler için bazı bilgiler derledik. 


 

Pilotaj Nedir?-1
Pilotaj Nedir?-1

Pilotaj eğitimi programının temel amacı sivil havacılık alanında ihtiyaç duyulan pilotları yetiştirmektir. Ve birçok meslek gibi bu meslekte de başarıya ulaşmanız ve kabul görmeniz için sahip olmanız gerekenler vardır.
Bunların başında tabiiki akademik yeterliliğiniz gelir fakat kişisel özelliklerden bahsedecek olursak;

 

 

  • Kimsenin sizi zorlamadan kendi kendinize olan öğrenme ve araştırma isteği,
  • Aynı anda birden fazla uyarana odaklanıp yönetebilmek, 
  • Detaylara dikkat etmek ve titiz olmak,
  • Hızlı reaksiyon gösterip, çevik olmak,
  • Yoğun stres altında sakin kalabilme ve düşünme kabiliyetinin olması

 gibi özelliklerdir.


  Biraz da sayılardan bahsedecek olursak,

Genelde pratiğe dayalı olan eğitim modelinde, simülasyona dayalı eğitim çok fazla. 

 Meslek olarak seçtiğiniz bu işin eğitim süresi meteorolojik şartlar, sınavlardaki başarılarınıza göre en az 18 ay ile 24 ay arasında değişmekte ve bu süre içerisinde teorik eğitimler için hafta içi işe gider gibi uçuş okuluna giderek teorik derslerinizi alırsınız. 

Uçuş yapacağınız göreve göre de değişiklik göstermekle birlikte uçuşlar 7 gün 24 saat sürekli olabilir. Yaklaşık 1000 saat teorik ve yaklaşık 210 saat uçuş yaparsınız. Devam zorunlulukları vardır. Dolayısıyla en azından 18 ayınızı bu işe ayırmanız gerekmektedir. 

 Bu süre zarfında çalışamayacağınız için yemek, içmek, konaklama vb. hayati masraflarınızı da önceden ayarlamanız gerekmektedir. Bankaların verdikleri eğitim kredileri bu masraflarınızı karşılamaz. Sadece okula ödenecek olan parayı karşılarlar…


 Dil Gerekliliği

Pilotaj Nedir?-2
Pilotaj Nedir?-2

  Bu işe başlayacak kişinin İngilizcesi en az upper intermediate olması gerekiyor.

 Bu meslekte şu anki yasalar çerçevesinde altmış beş yaşınıza kadar taşımacılık yapabiliyorsunuz. Yirmi bir yaşınızda lisanınızı aldığınızı düşünürsek hayatınızın kırk dört yılı uluslar arası hava sahalarında geçecek ve uluslar arası platformda havacılık dili İngilizce!

Yılda 1000 saate yakın uçuş yapacaksınız. Türkçe’ den daha fazla İngilizce konuşacaksınız. Anadiliniz İngilizceymiş gibi düşünmelisiniz.

 

Pilotlar Ne gibi İşlerde Çalışabilir?

Türk Hava Kurumu’ nda ya da başka sportif  havacılık kulüplerinde çeşitli branşlarda eğitim alıp uçuş yapabilirsiniz. Havayollarında pilot olmamanız sizin pilot olmadığınız anlamına gelmemektedir.

Yani yolcu veya yük taşımak , ilaçlama ya da keşif yapmak amacıyla hizmete sunulmuş olan uçakların uçuşunu idare etmek pilotun görevidir. 


 

Ve Biraz Gerçekler…

 Bu meslek öyle bir meslek ki en yakın arkadaşınızın düğününde ya da cenazesinde siz dünyanın bir ucunda ya da havada olacaksınız. Gün gelecek, evleneceksiniz; eşiniz işe giderken siz uçuştan döneceksiniz. O eve gelirken siz tekrar uçuşa gidiyor olacaksınız. Birbirinizi bir müddet bu şekilde göremeyeceksiniz. İnsanlar tatil yaparken siz yapamayacaksınız çünkü onları tatile götüren uçağı siz kullanacaksınız. Çocuğunuz ilk adımları attığında siz Afrika’ da, Uzakdoğu’ da ya da başka bir kıta da olacaksınız. Baba dediğini, okuma bayramını göremeyeceksiniz. Bu yüzden size kızacak, tavır alacaklar…

O yüzden arkadaşlar bu işi seviyorsanız hobiniz, aşıksanız mesleğiniz olsun…

Pilotaj Nedir?-3
Pilotaj Nedir?-3

 


Yazan: Sude Kanbur

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog