Havacı Astsubay İle Röportaj

Yazar :

astsubay, havacıastsubay, havacıastsubaynasılolunur, intibak, millisavunmaüniversitesi, mülakat, muvazzafastsubay, rütbe, terfialma, turkhavakuvvetleri, yedekastsubay

Herkese yeniden merhaba gökyüzü meraklıları dostlarım! Bu yazımızda tıpkı sizler gibi göğe merakı olan fakat bunu biraz daha ileriye taşımış ve meslek edinmiş biriyle tanıştırmak istiyorum, okuyalım bakalım neler söylemiş 🙂

 

Havacı Astsubay İle Röportaj-1
Havacı Astsubay İle Röportaj-1

Bize biraz kendinizden bahseder misiniz?

 1979 Giresun doğumluyum. 2000 yılında Hava Kuvvetleri saflarına askeri öğrenci olarak katıldım, 2001 yılında mezun oldum. İlk görev yerime hava piyade astsubay çavuş olarak katıldıktan birkaç yıl sonra eşimle tanıştım ve kısa bir süre sonra evlendik. Şu an bir çocuk babasıyım. Hala İstanbul’da görevime devam ediyorum.

Astsubay olmaya nasıl karar verdiniz? Neden havacılık?

Ben önce üniversite okudum. Mezun olduktan sonra askerliğe başvurmayı hep düşünüyordum. Sanırım bunun sebebi ailemde çok fazla astsubay, subay olmasıydı ve ben de hep onları örnek alıyordum. En yakınımda abim, kendisi karacı astsubay, hep ona özenirdim. Bunu ailemle paylaştım ve babamın benim de abim gibi asker olmamı istediğini farkettim. Bu durum babamı gururlandırıyordu. Onların da desteğiyle bu yola girdim.

Benim aslında hayalim havacı astsubay olabilmekti fakat ilk hedefim astsubay olmak olduğu için ben bütün kuvvetlerin sınavınlarına girmiştim. Hava ve deniz kuvvetlerinin sınavını kazandım. Fakat asıl hayalim Hava Kuvvetleri Saflarına katılmaktı bunu da hava kuvvetlerine astsubay olarak katılarak başardım.

Havacı Astsubay olmak için nerelere başvurdunuz?

Ben iki yıllık bölümden mezun olduktan sonra üniversite başarı puanım ile başvurdum. Askerlik şubesinde Hava Kuvvetleri’nin başvuru formu vardı. Onu doldurup postayla göndermiştim.  

Başvurduktan sonra Milli Savunma Üniversitesi’ne girene kadar ki sürecinizden bahseder misiniz?

Başvurum kabul edildikten sonra İzmir Hava Sınıf Okulları’na gitmiştim. Eğer yanlış hatırlamıyorsam psikoloji ile ilgili olduğunu anımsadığım bir form vermişlerdi, üzerine işaretlemeler yaptım. Sonra çok çeşitli sorular sordukları sözlü mülakata ve kişilerin standartları sağlayıp sağlayamayacağını ölçebilecekleri bir fiziksel yeterlilik testine girdim. Onu da başarıyla geçtikten sonra hava hastanesine sevk edildim. Muayeneden de başarıyla geçtikten sonra ”askeri öğrenci olur” raporu aldım. Tüm belgeleri okula teslim ettikten sonra Türk Silahlı Kuvvetleri Safları’na katıldım.

Mülakatta ve fiziki yeterlilik testinde ne gibi zorluklar yaşadınız?

Mülakatta sorulan sorulan genellikle dikkatimi ölçme üzerineydi. İçimde başaramama korkusu vardı, çok heyecanlıydım. Bu sebeple cevapları duraksayarak vermiş olabilirim. Fiziki yeterlilik testinde önce koşu vardı. 1500 metreyi belirlenen sürede koşmamız gerekiyordu. Sonra altı tane barfiks çektirdiler, ben on bir tane çekebilmiştim. Durarak uzun atlamamız vardı. Durduğun yerden belirlenen metre kadar ileri atlaman gerekiyor. Sonra da şınav,mekik… Açıkçası o zamanlar zayıf ve kuvvetliydim , fiziken fazlasıyla yeterliydim, zorlandığım belirli bi nokta olmamıştı. Ondan da başarıyla geçebilmiştim.

Milli Savunma Üniversitesi’nde aldığınız askeri ve akademik eğitimler nelerdir?

Havacı Astsubay İle Röportaj-2
Havacı Astsubay İle Röportaj-2

Hava Sınıf Okulları’na girdiğimde ilk 1 ay boyunca en temel eğitim olan yanaşık düzen eğitimini aldım. Rahat, hazır ol, sağa dön, sola dön komutlarını ve uygun adım yürüme eğitimlerini aldık. Tabii bir de Hava Kuvvetlerinde öğrenciyken kartal adımı dediğimiz adımlarımız vardı. Yavaş yürürsün, bacağını karnına kadar çekip ayağını yere sert vurursun. Bunların hepsini ilk bir ay yanaşık düzen eğitiminde aldık.

Oradayken hava kuvvetlerinin ruhunu da aldık. ”Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır!” sloganı ile yetiştik. Geride arkadaşını bırakmamayı, vatanın ve milletin için bayrağın düşmesin diye gerekirse ölüme gitmeyi öğrendik.

 Akademik eğitime gelirsek; Hava Sınıf Okulları’nda astsubay olarak çeşitli sınıflara ayrılıyorduk; piyade, uçak bakım, uçak kontrolör, radar, füze… Ben piyade eğitimi aldım. Piyadeler hizmet ve muhafız bölüklerinde çalışırlar. Üslerde ise güvenlik bölüklerinde takım komutanı veya takım assubayı olarak görev yaparlar. O üssün çevre güvenliği, çevre temizliği, askeri eğitiminden komutan habercisi ve kuledeki nöbet tutan askere kadar sorumludur. Akademik olarak aldığım eğitimler bunlar üzerineydi.

Milli Savunma Üniversitesinden mezun olduktan sonra neler yaptınız?

Dediğim gibi ben Hava Sınıf Okulları’ndan mezun oldum. Mezun olduktan sonra 15 gün iznimiz vardı. İzin sonrasında kura ile çektiğim görev yerime katıldım ve takım assubayı olarak eğitimler vermeye başladım. Tabii ki gider gitmez eğitimlere başlayamıyorsunuz önce gözlem ve incelemeler yaparak tecrübe ediniyorsunuz. Yeni mezun olduğum için eğitimler aklımda olsa da tecrübe edinmek uygulamalı şekilde oluyor. Özellikle hitabet sanatını öğrenip pekiştirmek çok önemli. Sonrasında emir-komuta etmeye başlıyorsunuz. Orada verdiğim eğitimlerde on senede toplam 18 bin tane asker eğittim. Evlenip çocuğum dünyaya geldikten sonra tayin istedim ve Muş’a gittim. Son 6 yıldır ise İstanbul’da vatani görevimi yapmaya devam ediyorum.

Rütbeniz nedir? Kaç yılda bir terfi ediliyorsunuz?

Rütbem; astsubay kıdemli başçavuş. Ben yüksekokul mezunu olduğum için mesleğe başladıktan bir sene sonra astsubay kıdemli çavuş oldum. Aradan üç sene geçtikten sonra da astsubay üst çavuş oldum. Normal şartlarda eski sisteme göre üç senede bir terfi alıyorsunuz yani toplam yirmi dört yılda bütün rütbelerinizi almış oluyorsun. 

Eski ve yeni yönetmelik arasındaki farklar nedir?

Giriş sınavlarımızda farklılık var. Biz muvazzaf astsubayları üniversite ortalamamızla veya üniversite giriş sınavı puanımızla başvuru yapmıştık. Şu an muvazzaf astsubayların KPSS’ye girmeleri gerekiyor. 

Eğitim farkı var. Ben yüksekokul mezunu olduğum için bir sene eğitim görmüştüm. Şu an yüksekokul mezunları 2 sene eğitim görüyorlar.

Rütbe farkımız var, eski sistemde astsubay çavuştan astsubay başçavuş rütbesine kadar üçer sene, astsubay başçavuştan astsubay kıdemli başçavuşa terfi olmak için altı sene geçmesi gerekiyordu. Şuan astsubay çavuştan astsubay üstçavuşa kadar üçer sene, astsubay kıdemli üstçavuştan astsubay kıdemli başçavuşa kadar altışar sene geçmesi gerekiyor. Tabii ara rütbelerde var. Onlarda üçer sene de bir yükseliyor.Toplamda otuz sene görev yaptıktan sonra emekli oluyorsunuz.

Okuduğumuz, eğitim aldığımız okulların adı farklı. Ben Hava Sınıf Okulları’ndan mezunum. 2003 senesinden sonra adı Milli Savunma Üniversitesi Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu oldu.

Asker olmanızın size kattığı avantajlar nelerdir?

Temelli olarak yaşadığım şehirde ailemle beraber askeri lojmanlarda kalıyoruz. Emekli olana kadar lojmanlarda ikamet etme hakkımız var. Bunun yanı sıra benim hemen hemen her ilde de zaten bir evim var: orduevi. Ne zaman gideceksem birkaç gün öncesinden arıyorum, eğer boş yer varsa cüzi bir miktar karşılığında orada ikamet edebiliyorum. Her şehirde, birçok ilçede asker ve asker aileleri için sosyal tesisler var. 

Manevi olarak ise en büyük avantaj bu şanlı bayrak altında, şerefli üniformamızı gururla taşıyor olmak. Vatanıma, milletime gücüm yettiğince yararlı hizmetlerde bulunuyor olmak. Oğluma ve çevremdeki diğer insanlara örnek oluyor olmak benim için en büyük avantaj. Bu durum beni hem mesleki açıdan hem de ruhen tatmin ediyor. Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Hava Kuvvetleri’nin bir parçası olmaktan gurur duyuyorum.


Yazan: Özge Gökçe

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog