Havalimanından Gökyüzüne Süreçler

Yazar :
#checkin #güvenlik kontrolü #gelenyolcu #gidenyolcu #uçakyolculuğu

 

Uçak ile ilk kez tanışacak olan herkesin içinde ufak bir heyecan vardır. Peki, uçak yolculuğunu nasıl gerçekleştiririz ? Bu süreçte yapılması gerekenler nelerdir ? Bu blog yazımı hayatında hiç uçak yolculuğu yapmamış veya ilk kez yapacak olan okuyucularım için kısaca yazmak istedim. O zaman başlayalım.

Havalimanına Giriş

Havalimanına geldiğinizde iki farklı bölümden giriş yapabilirsiniz. Birincisi iç hatlar ikincisi ise dış hatlar terminal girişidir. Ülkemizin içindeki şehirler arasında yolculuk yapacaksanız iç hatlardan giriş yapmalısınız, farklı bir ülkeye gideceksiniz dış hatlardan giriş yapmalısınız. Yurt içi uçuşlarda 1 saat yurtdışı uçuşlarda ise 2 saat önceden havaalanına varmış olmanız gerekmektedir Nihayet havalimanına girdiniz Peki şimdi ne olacak ?

     

Güvenlik Kontrolü 

Havalimanı girişlerinde bulunan güvenlik prosedürü ileriki kontrollere göre kısa sürmektedir. Havalimanı güvenlik ve kontrol noktalarındaki kapı dedektörleri oldukça hassastır. Bu aşamada güvenlik görevlileri tarafından kemer, ceket vb. ve üzerinizdeki metal aksesuarların diğer metal objelerle karışmaması için onları çıkarmanız talep edilir.

Check-in 

Kısaca uçuşa kayıt anlamına gelmektedir. Check-in işlemi uçakta koltuk seçme, havalimanında bagaj teslim etme ve bilet kontrol işleminden geçmenin bütününü ifade eder. Yani kısaca check-in, yolcunun uçağa bineceğini beyan etmesidir. Check-in yapmanın çeşitli yolları vardır. Check-in işlemlerini gerçekleştirmeden uçağa binemezsiniz. Check-in işlemi yapmak için iç hat ve dış hat uçuşlarında, olmak üzere farklı süreler belirlenmiştir.

Check-in işleminin farklı aşamaları bulunur: İnternet üzerinden yapabileceğiniz online check-in ve bagajlarınızı teslim ederken yaptığınız kontuar check-in, kiosk adı verilen dokunmatik cihazlardan yapılan  Kiosk check-in işleminde ise cep telefonunu, TC numarası girerek veya PNR numarasıyla gerçekleştirilir.  

Bagaj Teslim 

Uçak yolculuğunuz sırasında yanınıza iki tür bagaj alabilirsiniz. Yolcu bagajı ve kabin bagajı olarak adlandırılır. Yolcu bagajı 15-20 kg’ya kadar ücretsiz olarak uçak altında sizin adınıza taşınan bu bagajı, görevlilere check-in sırasında teslim ederek uçuş sonrasında alabilirsiniz. (Uzun mesafe uçuşlarında bu ölçüler değişiklik gösterir.) Kabin bagajı, uçuş sırasında yanınıza alabileceğiniz bagajdır. Bu el çantanıza ilave küçük bir valiz olabilir. Ağırlık ve ebat sınırı vardır. Uçuş sırasında verilen talimatlara göre baş üstü dolaplarına yada ön koltuk altına yerleştirebilirsiniz.

Ayrıntılı Güvenlik Kontrolü

Son güvenlik kontrolü olan bu alanda detaylı arama yapılması ve cihazlardan geçmeniz gerekiyor. El bagajlarında fazla olan sıvılar atılır ve uçuş için tehlike oluşturabilecek her türlü cihaz, cisim güvenlik görevlileri tarafından sizden alınır. Ayakkabı gerektiğinde bazı kıyafetler, kemer, bazı takılar çıkartılır, eşyalarınız x-ray cihazıyla detaylı olarak kontrol edilir.

Bekleme Salonlarına Giriş 

Genellikle 3. Güvenlik kontrol noktasını da geçtikten sonra uçağınızın bulunduğu kapıya yakın bekleme salonlarıdır. Uçuş saatinizi burada bekleyebilirsiniz. Kapıların açılmasıyla birlikte bilet, pasaport ,kimlik kontrolleriniz yapılır ve uçak sizi bekliyor.


Yazan: Afranur Gürcüoğlu

Kaynakça:

https://www.enuygun.com/ucak-bileti/sikca-sorulan-sorular/hava-alanina-giristen-ucaga-binene-kadar-islem-sirasi/

https://www.sabihagokcen.aero/yolcu-ve-ziyaretciler/ucustan-once/formalite-ve-kurallar/giden-yolcu-islemleri

https://blog.biletall.com/check-in-nedir

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog