Uçan Bir Hastane: Airbus A310 MRT MedEvac

Yazar :

airbusa310mrtmedevac, uçan hastane

Uçan Bir Hastane: Airbus A310 MRT MedEvac-1
Uçan Bir Hastane: Airbus A310 MRT MedEvac-1


   Selam havacılık meraklıları! Yukarıdaki görsele baktığınızda bu uçak size klasik bir uçak gibi görünüyor olabilir. Fakat işin iç kısmı hiç de öyle değil. Buyrun beraber uçakların içinde kendine özellikle son zamanlarda oldukça özel bir yer edinmiş olan bu “uçan hastane”yi tanıyalım.

    Dünyanın en modern uçan hastanesi Airbus A310 MRT MedEvac, 16 yoğun bakım ünitesinin yanı sıra 44 hastane yatağına sahiptir. İçinde sağlık personeli dahil 25 mürettebat üyesi için de yer bulunmaktadır.

     Etkileyici Airbus A310 MRT MedEvac, bilgisayarlardan ve tanı sistemlerinden uzun süreli solunum makinelerine ve otomatik enjeksiyonlara kadar en yeni tıbbi teknolojilerle donatılmıştır. Gemideki bu ekipman, yüksek eğitimli doktorların ve sağlık görevlilerinin ameliyat dışında bir hastanede yapılan hemen hemen her şeyi yapmasına izin verir.Görünüşe göre gemide hasta monitörleri, bronkoskoplar, ultrason sistemleri, hasta ısıtma sistemleri ve defibrilatörler de var.

     Tüm dünya gündemini meşgul eden koronavirüs salgınının en çok etkilendiği ülkelerden biri 12.000 den fazla insanın öldüğü İtalya oldu. Almanya, bu “uçan hastane” Airbus A310 MRT MedEvac’ı  koronavirüs salgınıyla başa çıkmasına yardımcı olmak için İtalya’ya gönderdi. Uçak, 28 Mart Salı günü İtalya Bergamo’dan Köln’e altı İtalyan yoğun bakım hastasını başarıyla getirdi. Alman Hava Kuvvetleri önümüzdeki günlerde daha fazla planlanmış rotaları olduğunu doğruladı. 

     Almanya’nın yaptığı bu yardım, şu an dünya üzerindeki birçok ülkede yaşanan bu pandemi durumunda uluslararası bir dayanışma örneğidir. Bu yazımızda havacılığın bu dayanışmadaki yerini de gözler önüne sermiş olduk. Hepinize sağlıklı ve huzurlu günler dilerim, sevgili havacılık sevdalıları.


Yazan: Psk. Dan. Sidre Çalışkan 

Kaynakça

https://www.unilad.co.uk/news/germany-sends-flying-hospital-plane-to-italy-to-help-coronavirus-patients/

https://www.pulse.com.gh/bi/lifestyle/photos-a-peek-inside-germans-flying-hospital-sent-to-airlift-coronavirus-patients/tf21w1r

https://simpleflying.com/german-luftwaffe-a310-coronavirus/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog