Uzay Araştırmaları: Merkür

Yazar :

güneş sistemi, merkür, uzay araştırmlaarı

Güneş ve Onun Sadık Gezegenleri

Hepimizin nefes alabildiği için mutlu olduğunu varsayıp, güle oynaya varlığımızı devam ettirmeye çalıştığımız ​Samanyolu Galaksimizde
​ yıldızlardan daha fazla sayıda gezegen bulunmaktadır. Bizim yıldızımız Güneştir. Güneş, o kadar baştan çıkarıcı bir zarafete sahiptir ki çevresinde durmadan dönen ve kendini onun etkisinden alamayan 8 gezegenle birlikte bir sistem oluşturmuştur. Bu gezegenlerin bazıları ona çok yakınken bazıları çok mesafeli bir duruş sergiler ama yinede kendilerini onun çekiminden alamazlar. Bu sadık ve sadakatli gezegenlerin her birinin yaşamını sırayla inceleyeceğiz.

Öncelikle bu gezegenleri nasıl kategorilere ayırıyoruz buna bir bakalım…

Kalpsiz bir insan gibi sert mi sert ama yine de bir kalbe sahip olan ‘iç’ gezegenlerimiz ​kayalıktır ve bu gezegenler Merkür, Venüs, Dünya ve Mars’ tır. Havasından geçilmeyen insanlar vardır, dünyaları ben yarattım, modunda işte bunlara benzeyen ‘dış’ gezegenler vardır ve bunlar​gaz devleridir; Jüpiter ve Satürn gibi, son olarak yanına bile yaklaşılamayan kalplerini yıllar,çok uzun yıllar önce söküp atmış ​buz devleri olan gezegenlerimiz Uranüs ve Neptün vardır. Neptün’ün de ötesinde, ​küçük ve cüce gezegenler olarak adlandırılan güneş sisteminin dışında kalan ve başka bir yıldız etrafında dönen yaşlı gezegenlerde vardır bunların arasında herkesin bildiği bir zamanlar güneş sisteminin öz evladı iken birkaç yıl önce evlatlıktan reddedilen ve üvey evlat muamelesi gören favori gezegenimiz Plüton’ dur. Yazımıza Güneş’ e en yakın gezegen olan Merkür ile devam edelim şimdi.


Merkür

Uzay Araştırmaları: Merkür-1
Uzay Araştırmaları: Merkür-1

Merkür, Dünyamız tarafından ayakları kanatlı haberci ve ticaret tanrısı olarak kabul edilmiştir. Bakalım öyle mi gerçekten…

Merkür güneş sisteminin ​en küçük
​ ve en sadık gezegenidir. Sadık olmasından anlaşılacağı üzere Güneş’e ​en yakın gezegendir fakat en sıcak gezegen değildir. Dünya’ nın sahip olduğu Ay gibi ​kraterlerle kaplı sağlam sert bir yüzeye sahiptir. İnce bir atmosferi vardır bu nedenle atmosferi yok bile diyebiliriz Merkür için. Aynı zamanda Dünya gibi sahip olabileceği Ayları da yoktur, yalnız yaşar kendisi. Merkür sade, sessiz ve gösterişsiz yaşamayı seven bir gezegendir bu yüzdendir ki Merkür Dünyaya kıyasla ​kendi etrafından yavaşça dönerken sevdiği ​Güneş’in etrafında hızla döner
​ . Bunun sonucu olarak ​bir günü uzun sürer Merkür’ün, tam tamına​ 59 Dünya günü, fakat bu dönüşü gerçekleştirirken Güneşin etrafındaki dönüşünün ⅔ ​ nü tamamlamış olarak ​88 Dünya günü içinde de Güneş etrafında tam tur dönüşünü tamamlamış olur.


Merkür’ün Komşuları

İnce hastalığa yakalanmış olan ​Merkür’ün hiç uydusu yoktur ama dertlerini paylaşmayı tercih ettiği ​Venüs, ​ Merkür’ün komşu gezegenidir. Merkür’ün Yavaş Yaşamındaki Hızlı Geçmişi Merkür güneş sisteminin en küçük gezegeni olmasına rağmen antik çağdan beri varlığını biz insanlara bildirmiştir. Bu nedenledir ki Merkür gibi sadık ve sakin olan bir gezegeni çok gelişmiş ​teleskoplara ihtiyaç duymadan sabah veya akşam saatlerinde gökyüzünün açıklığına göre gözlemleyebilme imkanımız vardır, yalnızlığının ona verdiği güçten olsa gerek kendisi oldukça ​parlak bir gezegen olma özelliği taşımaktadır.

NASA tarafından ise iki uzay sondası, ​Mariner 10 ve MESSENGER​, keşif yapmak amacıyla Merkür’e gönderildi. Keşifler sırasında Güneşin parlaklığının alacakaranlık ve şafak saatleri hariç küçük Merkür’ü gölgede bırakmadığı fark edildi. Dahası Merkür ​her yüzyılda 13 kez “Transit”geçişini gerçekleştirerek Güneş ile Vals yaptığı ortaya çıktı. Bu kısaca şu demek oluyor: Dünya, Merkür’ün Güneş’in ardından geçmesini çıplak gözle görebilir hemde 13 kez… Bu nadir geçişler ​8 Mayıs
​ ve​ 10 Kasım günleri arasında meydana gelmektedir. Merkür’ün 21. yüzyıldaki ilk geçişi ​7 Mayıs 2003 olarak kaydedildi. Daha sonra​8 Kasım 2006, ​ 9 Mayıs 2016 ve​ 11 Kasım 2019’ da diğer transit geçişler gerçekleşti.


Time-lapse image of the 2003 Mercury transit as observed by NASA’s SOHO spacecraft.


Merkür’ ün önemli yaşam olaylarına bir göz atalım…

1631:​ Thomas Harriott ve Galileo Galilei, yeni icat edilen teleskopla Merkür’ü gözlemledi.

1631: ​Pierre Gassendi, Merkür’ün Güneş’in arkasında geçişini izlemek için teleskop kullandı.

1965: ​Yüzyıllar boyunca Merkür’ün sadece tek yüzünün Güneş’e baktığına dair inaç radar kullanan gök bilimciler tarafından çürütülerek gezegenin her iki yüzünün hem kendi yörüngesinde hem de güneşin yörüngesinde üç kez döndüğünü keşfetti.

1974-1975:​ ​Mariner 10 Merkür’ün yüzeyinin yaklaşık yarısını fotoğrafladı.

1991: Dünya merkezli radar kullanan bilim insanları Merkür’ ün kutup bölgelerindeki kalıcı gölgeli krater bölgelerinde kilitli buz işaretleri buldu.

2008-2009: ​MESSENGER Merkür’ü gözlemlemeye gönderildi.

2011: ​MESSENGER, Merkür’deki yörünge görevine başlayarak görüntüler, kompozisyon verileri ve bilimsel keşifler elde etti.

2015: ​MESSENGER, tüm itici güçlerini çıkardıktan sonra görevini sona erdirip Merkür’e düştü.

2018: ​Avrupa Uzay Ajansı (ESA), ​BepiColombo adını verdiği uzay sondasını 2012 yılında fırlatıp 2025 yılında Merkür yörüngesinin yerleştirmeyi planladığını açıkladı.

Foto muhabiri:​ İlkten Sona

18 Mart 2011’de MESSENGER uzay sondası, Merkür’ün yörüngesindeki ilk uzay aracı olarak tarihe adını yazdı. On bir gün sonra uzay aracı, burada solda gösterilen Merkür yörüngesinden şimdiye kadar elde edilen ilk görüntüyü yakaladı. Başlangıçta bir yıllık yörünge görevi olarak planlanan MESSENGER uzay sondasının görevi Merkür’ün yörüngesinde dört yıldan fazla bir süre bilgi toplayarak devam ettirildi. Teknolojik ilklere imza atarak 30 Nisan 2015’te MESSENGER tekrar tarih yazdı ve gezegeni etkileyen ilk uzay aracı oldu. Toplamda MESSENGER Merkür hakkında yörüngeden 277.000′ den fazla görüntü elde ettikten sonra Dünyaya geri döndü. Bu görüntülerin sonuncusu ise sağdaki fotoğraftır.


BONUS Şubat 2020’de Merkür’ün Güneş Sistemi’nde ki en son hareketini merak ediyorsanız doğru yerdesiniz. Mars 18 Şubat’ta Ay’ın arkasında kaybolarak Orion’ un omzundaki parlak kırmızı yıldız Betelgeuse (Merkür)’ ın garip davranmasına sebep oluyor. (Yoksa davranmıyor mu?)

(İzlemek İçin Tıklayınız ​)

EK: Merkür’ün 10 Kasım2019’dagerçekleştirdiğiTransitgeçmesiniaşağıdakibağlantıadresinden izleyebilirsiniz. https://mercurytransit.gsfc.nasa.gov/2019/


Yazan: Psk. Dan. Ece Erdoğdu

Kaynakça

Data courtesy of NASA/SDO, HMI, and AIA science teams Jackson, R. (2006). ​PlanetQuest, from the World Wide Web: http://www. nasa. gov/vision/universe/newworlds/mam-testbed_prt. htm, accessed on June 20th

NASA/Lunar and Planetary Institute, January 30, 2018 NASA / Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı / Washington Carnegie Enstitüsü, 30 Nisan 2015

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog