Ruhu Olan Uçak: Deli Mike

Yazar :

Ruhu, karakteri olan bir uçak düşünün. Hatta öyle ki davranışları yüzünden filo tarafından lakap bile verilmiş. Bu efsaneleşmiş THY emekçisinin adı TC-JDM. Nam-ı diğer “Deli Mike” (Deli Mayk).

İsmi Nereden Geliyor?

20 yılın üzerinde hizmet verdiği Türk Hava Yolları’nda, bulunduğu süre boyunca TC-JDM tescilli adıyla bilindi. Tescil adının ilk 2 harfi (TC) Türkiye Cumhuriyeti’nin kısaltmasıyken, son 3 harfi (JDM) havacılık kodunda Julliet-Delta-Mike olsa da teknik personel için Deli Mike’tir.

Ufak Haylazlıkları

1996’da üretildikten kısa bir süre sonra THY’ye katıldı. Filoya katıldıktan sonra ilginç teknik sorunlar vermeye başladı. Kabin aydınlatmaları titreme yaptığını arıza defterine yazmaya başladılar. Ancak teknik ekip herhangi bir şey bulamadı.

Daha sonrasında dış ışıkları kendi kendine açar ve tam müdahale edilecekken söndürür. Yolcular okuma ışıklarını açmak istediği zaman başka bir koltuğun ışığını açar, uyuyan yolcunun hostes çağırma düğmesine basar ya da Mayıs 2012’de olduğu gibi iniş takımlarını toplamaz. Canı istemez. Bu ve bunlar gibi nice haylazlıkları vardır Mike’nin.

THY çalışanları, uçağın başa çıkılamayan bu tuhaf kişiliğini benimsediler. Hatta teknik ekip derki; Deli Mike isterse kıtalararası sorunsuz uçuş yapabilir. Ama o gün depresyondaysa, canı istemezse 1 metre bile hareket etmez. Ancak tüm bunlara rağmen uçuş güvenliği bakımından son derece kusursuzdur.

Deli Mike Şu An Nerede?

THY’nin bu efsaneleşmiş A340 tipi uçağı emekliye ayrılmadan bir müddet daha hac turizmi için hizmet vermiştir. Gönül isterdi ki bu efsane hangara kaldırılmasın, sergilensin. Ancak emekli olduktan sonra Africa Charter Airlines’a katıldı. 2-AVRA olarak yeniden tescil edilse de uçurulmadı, Johannesburg OR Tambo Uluslararası Havalimanı’nda depolandı.

Yazan: Yasin Doğru

Kaynakça

THY’nin Kaza-Arıza Eğilimli “Deli Mayk” lâkaplı A340’ın Hikayesi

https://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/ugur-cebeci/deli-mayk-21-yasinda-40558551

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog