Uçak Tarihi

Yazar :

ilk uçak, uçak tarihi, uçakların tarihsel gelişimi, uçuş tarihi, Wright kardeşler

 

İstikbalin olduğu göklerde karşımıza sıkça çıkan uçakların tarihine göz atacağız. Bugünlerde bizi ait olduğumuz yerlere götüren uçakların tarihi nasıldır? Bu satırları okurken denk geliyorsak senin de uçak tarihine ilgin var demektir. O zaman tarihin tozlu sayfalarına birlikte dönelim.

İlk uçağı Orville ve Wilbur Wright kardeşler icat etmiştir. Her güzel başarının sırrı denemekten ve vazgeçmemekten geçer. Wright kardeşler asrın icadını yaparken birçok deneme yapmışlardır. Mükemmeliyete ulaşana kadar yapılan çalışmalar karşılığını bulmuştur. 1903 yılında yapılan deneyde, 120 metre mesafe alan ilk uçak, 12 saniye boyunca uçmuştur ve hasar görmeden iniş gerçekleşmiştir. Daha sonra 59 saniye havada kaldılar fakat gelecekte Amerika’dan Fransa’ya hiçbir makine gidemeyecek dediler. Ama uçsuz bucaksız gökyüzünde sınırların olmadığı detayını atlamışlardı.  Wright kardeşler uçuş boyunca aracın içinde yer almıştır. Anlattıkça Wright kardeşlerden birinin yerinde olmak istemem uçaklara olan sevgimden kaynaklanıyor olabilir. O yıllarda ilk motorlu araç çalışmaları birçok kişi tarafından yapılmıştır fakat önceki denemeler başarısızlıkla sonuçlanmıştır. İyi bir gözlem yeteneğine sahip olan Wright kardeşler geçmişteki motorsuz uçuş denemelerinden akılcı sonuçlar çıkarmıştır.

Leonardo Da Vinci’nin çizdiği uçak tasarımlarından, Hazarfen Ahmet Çelebi’nin 17.yyda kanat takarak Galata Kulesinden kendisini bırakıp  Üsküdar’a  inişinden, yıllarca etkili bir şekilde kullanılan zeplinden çıkarımlar yapmışlardır ve ilk motorlu aracı tasarlarken fikir almışlardır. 1903 yılında Fédération Internationale Aéronautique Wright kardeşlerin uçağını sürekli olarak uçabilen ilk uçak olarak kabul etmişlerdir. 1905 yılında ise Wright kardeşler kontrol anlamında daha iyi sonuçlar veren Wright Flyer III ‘ü yapmışlardır. 

Uçakların Savaşlara Etkisi

Birinci Dünya Savaşına geldiğimizde uçaklara savaşta kullanılabilecek bir araç gözüyle bakılıyordu. Almanlar uçağı savaş sırasında savaş aleti olarak kullanılmıştır. Bu dönemde uçakları kullanacak kişiler titizlikle seçilmiştir ve daha sonra eğitim almışlardır. İlk dönemde havacılar, uçma cesaretini gösterebilecek kişiler seçilirken daha sonrasında uçak yapısının gelişimine katkı sağlayabilecek kişiler seçilmiştir. Amerikan Psikologlar Derneği havacıların sayısını arttırmak ve katkıda bulunmak için komite oluşturmuşlardır. 1939’da Havacılık Psikolojisi Ulusal Araştırma Konseyi Komitesi kurulmuş ve havacılık psikolojisi alanında geniş araştırmalar yapılmıştır. İkinci Dünya Savaşı döneminde ordunun havacılık psikolojisini kurmak için bir ekip oluşturuldu. Savaş sırasında havacıların seçilmesinde psikologların uğraşı eğitim ve gelişim bakımında yarar sağlamıştır.

Günümüzde uçaklar çok daha teknolojik ve konforlu halde kullanılıyor ama bu kadar etkili bir konumda olması gücünü tarihinden alıyor olmasıdır.

Uçak Tarihi-1
Uçak Tarihi-1

Yazan: Muhammet Zülküf Yazıcı

Kaynakça:

https://airandspace.si.edu/exhibitions/wright-brothers/online/fly/1903/

https://www.history.com/this-day-in-history/first-airplane-flies

https://www.nps.gov/wrbr/learn/historyculture/thefirstflight.htm

1 Yorum *
  1. Burçak 3 sene ago
    Reply

    Ellerinize saglik, cok bilgilendirici bir yazi olmus!

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog