Havacılıkta Yapılan 3 Hata

Yazar :

BEKLENTİ, CRM, DİL, havacılık, iletişim, kaza, pilot, uçak, Uçak Kazası, uçuş

 

Hepimiz, “Havacılıkta kurallar kan ile yazılır.” sözünü duymuşuzdur. Çok küçük görünen bir hareketin bile yüzlerce cana mal olabildiği bir alandır havacılık sektörü. Bu hataların ise ilginçtir ki insan elinden çıkan makinelerden değil daha çok insan kaynaklı olduğu gözlemlenmiştir.  

 Ancak bu “insan faktörü” sadece pilotun hatası olarak görülmemelidir. Hataya sebep olan insanlar sektörün her alanından olabilmektedir. 

CRM bileşenlerine baktığımız zaman hataların birçoğunun “iletişim” bileşenlerinden kaynaklandığını götürürüz.


1- Dile dayalı hatalar:

  Dil, iletişimin en temel faktörlerinden biridir. Konuşma dilinin uyuşmaması, ses benzerliği, aktarılan mesajın net olarak algılanmaması dile dayalı hataların temel kaynakları olarak gösterilebilir.

 

Örnek: 1989 yılında Malezya Kuala Lumpur Havaalanı, 27 Mart 1977 tarihinde Tenerife

 

2- Beklentiye Dayalı Hatalar:

  Beklenti insan hayatında iletişimin temel ögelerindendir. Mesajın algılanma şeklinden, yansıtılma şekline kadar birçok noktayı değiştirebilir. Uçuş sırasında, kokpit içerisinde oluşan bir problem konuşma içeriğinin yanlış anlaşılmasına sebep olabilir. Ayrıca uçuş öncesinde, pilotlar ve kontrolörler arasında çok önemli olan bilgi paylaşımı da beklenti tarafından fazlaca etkilenebilir.

 

Örnek: 1995 Londra Heathrow Havaalanı

 

3- Kültürel Farklılıklara Dayalı Hatalar:

  Kültürel farklılıklar bizlerde iletişim boyutunda belli değişimler yaratır. Bu değişimler kibar konuşmak, hiyerarşik düzenden ötürü azar yeme korkusu gibi örnekler verilebilir.

 

Örnek: Kore Havayolları’na ait 801 numaralı uçuş, Avianca 052

 

Havacılıkta yapılan kazalarda iletişim faktörü göz önünde bulundurulmalı ve buna bağlı olarak gerekli tedbirler alınmalıdır. Havacılık iletişimi kültürel boyutta bir dengeye ulaşmalıdır. Ancak bu denge sadece sili İngilizce olarak belirlemenin çok daha ötesine geçmelidir.


Yazan: Alper Günerigök

Kaynakça:

http://www.sosyalarastirmalar.com/cilt9/sayi45_pdf/8diger_sosyalbilimler/donmez_kadir_suatuslu.pdf

https://dergipark.org.tr/tr/download/article-file/600491

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog