Uçan Göz: Focke Wulf Fw 189

Yazar :

fockewulffw189, fockewulffw189a-1, fockewulffw189restoration, fockewulffw189türkiye, fockewulffw189uhu, fockewulffw189uhuowl

Avrupa’da savaş bulutları toplanıyor

Nazi Almanya’sının yayılmacı politikası ile bir savaşın geleceğine kaçınılmaz gözle bakılıyordu. 1 Eylül 1939 sabahı saat 05.45 de, güneşin ilk ışıklarıyla Almanya orduları Polonya’ya girmiş, tarihin akışını tamamen değiştirecek olan 2. Dünya Savaşı başlamıştı.  Savaşın gidişatını önemli bir şekilde etkileyen uçaklar, bu savaşın başrollerinden biriydi. Düşman hattını ve ilerisini keşif-fotoğraflama amacıyla Focke-Wulf Fw 189 gökyüzüyle buluştu.

Uçan Göz: Focke Wulf Fw 189-1
Uçan Göz: Focke Wulf Fw 189-1

Alman Hava Kuvvetlerinin (Luftwaffe) mensubu olan bu uçak, 1938 de ilk uçuşunu yaptı ve 1940 da tam manasıyla kullanılmaya başlandı. Çoğunlukla doğu cephesinde kullanılan bu uçak Sovyet askerleri arasında, uçağın kendine özgü dikdörtgen görüntüsü yüzünden Rama(Çerçeve) olarak adlandırılıyordu. İçinde üç mürettebatın olduğu bu uçak, kusursuz bir gözcü ve keşif uçağı olduğundan,Fliegende Auge (Uçan Göz) takma adını almıştı. Uçağı ilginç kılan şey, klasik uçak tasarımından çok farklı olmasıydı. 

İnce ve kırılgan görüntüsüne karşın, manevra kabiliyeti yüksek olduğundan, Ruslar bu uçağı vurmakta çok zorlanıyordu. Bununla birlikte uçağın birden fazla varyasyonu geliştirildi. Dış tasarımı ilginç olduğu gibi kokpit tasarımı da oldukça ilginç. Keşif uçağı olduğundan, kokpitin neredeyse tüm yüzeyi camdan oluşuyor. Bu durum angajman sırasında pilotun korunması açısından büyük bir dezavantaj sağlıyor çünkü isabet eden her mermi, kokpit yüzeyi cam olduğundan pilota isabet etme olasılığını artırıyor. Yine de bu uçağın pilotu olmak geniş görüş açısı sebebiyle çok özel bir deneyim olmalı. Maksimum hızı 344 km/h olan bu uçağın diğer bir dezavantajı, rakip uçaklardan çok yavaş olması.

Günümüzde bu uçaktan sadece 1 tanesi korunabilmiş.

4 Mayıs 1943 tarihinde, keşif ve araziyi fotoğraflama görevi için Loukhi-3 havalimanından kalkış yapan bu uçak, yoluna Murmansk-Leningrad (St.Petersburg) Demiryolunu takip ederek devam etmiş. Kalkıştan yaklaşık 31 dakika sonra 20.000 feet yüksekliğinde olan uçak, Rus avcı uçakları  tarafından saldırıya uğramış ve pilotlar bu avcı uçaklarından kaçmak için uçağı dalışa geçirmişler. Pilotlar bu hamleyi yapsa da uçak çoktan hasar almış ve kuyruğu kopuk bir şekilde ormanın içine çarpmış.

Mürettebattan 1 kişi kaza anında, 1 kişi ise bacağından aldığı yara ile kan kaybından ölmüş ancak pilot Lothar Mothes, mucizevi bir şekilde hayatta kaldı. Sıfırın altında iki hafta geçiren Mothes, Rus devriyelerinden kaçınarak ana üssüne dönmeyi başardı. Açlıktan ve aşırı soğuktan oluşan Soğuk Isırığı nedeniyle, dokuz ayını hastanede geçiren Mothes, cepheye pilot olarak geri döndü. 1991 yılında, kazadan 48 yıl sonra uçağın enkazı Rusya’nın ormanlarında bulundu. Bir grup İngiliz tarafından satın alınan uçak, restore edildi. 1996 yılında yapılan Biggin Hill Airshow da uçak, eski pilotu Lother Mothes ile tekrar buluştu. Günümüzde uçağın Amerika’da olduğu biliniyor.

 


Yazan: Ulaş Toprak Ünal

Kaynakça

https://www.aviartnutkins.com/pilots/A28_Sky_Spy.php

https://en.wikipedia.org/wiki/Focke-Wulf_Fw_189

https://www.militaryfactory.com/aircraft/detail.asp?aircraft_id=472

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog