Uçuş İçin Beslenme Önerileri

Uçuş İçin Beslenme Önerileri

Yazar :

uçakta ne yenir, Uçuş İçin Beslenme Önerileri, uçuşta beslenme

Heyecan ve koşturmacayla geçen uçak yolculuklarında nasıl beslenmemiz gerektiğini çoğu zaman atlarız. Oysa seyahatte neler yiyip içtiğimiz, yolculuğun sonunda kendimizi nasıl hissettiğimizi belirleyecek temel unsurdur. Ülke içi seyahatler genelde kısa sürdüğünden, özel bir beslenme stratejisi gerektirmez. Fakat uzun uçuşlarda, oturma pozisyonumuzdan yediklerimize kadar birçok faktöre dikkat etmemiz gerekir. 

Uzun uçuşlarda yiyecek konusunda mağdur olmamak adına servis edilen menüyü önceden öğrenmekte fayda var. Vejetaryenlik gibi özel bir durumunuz veya şeker, hipertansiyon gibi kronik bir hastalığınız varsa yemek sipariş etmeden önce bu durumu göz önünde bulundurmak, seyahatimizin daha rahat geçmesini sağlar. Uzun uçuşların en büyük dezavantajı su kaybıdır. Yüksek basınç nedeniyle vücudun kaybettiği su miktarının artması, gerekli önlemler alınmadığında seyahat sonunda yorgunluk ve halsizliğe sebep olabilir. Bu nedenle uçuş süresince yeterli sıvı tüketmeye özen göstermeliyiz. Vücudunuzun sıvı dengesini korumak istiyorsanız su veya su yerine geçebilecek ayran ve bitki çayı tüketebilirsiniz. Meyve suları da sıvı ihtiyacımızı karşılayacaktır fakat tüketmeden önce toplam kalori alımını göz önünde bulundurmakta da fayda var.

Uçuştan 2-3 Gün Önce

Daha çok protein ağırlıklı beslenin. Sofranızda mutlaka süt, yoğurt, ayran, yumurta, peynir, et, tavuk ve balık gibi hayvansal protein kaynakları olsun. Eğer vejetaryen iseniz kurubaklagiller ve kuruyemişler en önemli bitkisel protein kaynaklarıdır.

Günde bir öğün az yağlı pişirilmiş makarna, bulgur pilavı gibi kompleks bir karbonhidrat tüketin. Tam tahıl ekmeğiyle yapılmış sandviçleri de tercih edebilirsiniz.

Uçuştan Bir Gün Önce

Oldukça hafif beslenin. Az yağlı gıdalar, çorba, sebzeler ve meyveler ideal seçimler olacaktır. 

Üç ana öğünü ihmal etmeyin. 

Mümkün olduğunca çok (2-2,5 litre) su tüketin.

Kafeinli içecekleri sadece saat 09.00-11.00 arası tüketin. 

 

Uçuşta

Kafeinli içecek tüketiminde kontrollü olun. 

Hafif yiyecekleri tercih edin. Kızartmalardan uzak durun. 

Ara öğünlere taze meyve gibi hafif ve sulu gıdalar ekleyin.

Mümkünse uyumadığınız sürece saat başı 1-2 bardak kadar su tüketin.

Yazar: Dyt. & Fitoterapi Uzm. Ayşenur Servet

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog