Bir Yıldız Al

Yazar :

birmilyonyıldız, galaksi, gezegen, googlesky, hediye, hediyelik, isimlendir, meteor, nasa, onlinestarregister, OSR, OSR Kod, takımyıldızı, Uzay, yıldız satın al

Çoğumuz hediye almayı çok sever. Özellikle aldığı hediyeye, karşı tarafın vereceği tepkileri izlemek çok heyecanlı oluyor. Ancak en zor kısmı da hediye seçmek. Alacağımız hediye karşı tarafın yıllarca bizi hatırlayacağı bir anlam taşıyacak kadar manidar olmalı aynı zamanda da onun zevkine uygun olmalı. Son zamanlarda gittikçe popülerleşen hediyelerden biri yıldız satın almak. Bu yazımda yıldız satın almayı anlatacağım keyifli okumalar 🙂

Bir Yıldız Al-1
Bir Yıldız Al-1

 

Yıldız Satın Almak Mümkün Müdür?

OSR (Online Star Register) sitesinde “yıldız hediyesi satın al” şeklinde tabir edilmesinin nedeni gerçek bir hediye satın alıyor olmanızdan kaynaklanıyor. Ancak burada bir yıldızı satın almaktan ziyade bir yıldıza isim vermekten bahsediliyor. Bilim camiasında isim verilmiş yıldızlar dahi hiç kimsenin mülkiyetinde değildir.

Yıldız İsimlendirme Nasıl Olur?

Sahip olacağınız yıldızı ister kendi adınıza ister hediye edeceğiniz kişinin adını veya herhangi bir şekilde isimlendirebilirsiniz. Ancak vereceğiniz isim 20 karakteri geçmemeli. İsim verirken eşi benzeri olmayan bir isim bulmanıza gerek yok çünkü sahiplendirilen her yıldızın bir yıldız kodu bulunmaktadır. Seçtiğiniz isimde başka bir yıldız da olabilir ki bu kodlar sayesinde karışıklık meydana gelmeyecektir. Ayrıca yıldız adlandırma tarihini de seçebilirsiniz. Birçok insan seçtiği yıldızı özel bir günü kutlamak için hayatındaki önemli tarihleri seçiyor. Eğer isimlendirmede bir hata yaparsanız veya ismini değiştirmek isterseniz hediyenizi göndermeden önce güncelleme yapabilirsiniz.

Yıldız İsimlendirme Nereden Yapılır? NASA’dan Almak Mümkün Mü?

Bildiğimiz üzere NASA Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi ‘dir. Bu kuruluşun amacı ABD’deki uzay uçuş ve araştırmalarıyla ilgili faaliyetleri yürütmektir. NASA’nın yıldız isimlendirme ve sahiplendirmeyle ilgisi yoktur. Bilim camiası tarafından isim verilen yıldızları yayınlayan yalnızca IAU (Uluslararası Astronomi Birliği) kuruluşudur. Yani bir yıldıza isim vermek istiyorsanız NASA’ya değil Online Star Register adresine başvurmalısınız.

Yıldız Nasıl Bulunur?

OSR Kod Açıklama Yaprağında bulunan OSR Kodunuzu kullanarak isim verdiğiniz yıldızı Bir Milyon Yıldız tarayıcısı uygulamasında görebilirsiniz. Google Sky ile görselleştirilmektedir. Yıldızınızın ait olduğu Takımyıldızını kullanarak referans noktaları bulabilirsiniz. Mesela Büyük Ayı içerisindeyse, yıldızınıza en yakın takımyıldızı çizgisini bulmanız gerekir. OSR Star Finder uygulamasıyla yıldızınızı bulmak için kodunuzu kullanmalısınız. Ardından konumunu belirlemek için telefonunuzu gökyüzüne çevirin, eğer yıldızınız görünmüyorsa doğru yarımkürede değilsinizdir ancak uygulama size yıldızı ne zaman göreceğinizi belirlemede yardımcı olabilir. Uygulama sayesinde yıldızının şu anda nerede görülebileceğini de konumlandırabilir.


Yazan: Rabia Duman

Kaynakça:

https://osr.org/tr/konum-belirleme/

https://osr.org/tr/bir-yildiza-nasil-isim-verilir-veya-bir-yildiz-nasil-satin-alinir/

https://www.star-registration.com/pages/how-to-buy-a-star

https://star-name-registry.org/question/find

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog