Uzay Sanatçısı: Rick Guidice

Yazar :

Uzay Sanatçısı: Rick Guidice

NASA ile 3 ay geçireceğinizi ve bu süreçte yeni fikirler edinerek geleceğe dair olması mümkün nitelikte yaratıcı uzay resimleri yapacağınız söylenirse aklınıza ne gibi fikirler gelirdi? Bu süreci deneyimleyen ve gelecekteki uzay kolonilerinin nasıl olabileceğine dair eserler üreten sanatçı; Rick Guidice’dir.

Uzay Sanatçısı: Rick Guidice-1

Süreç nasıl ilerledi?

Uzayın keşfinden bu yana astronomi ile ilgilenen insanlar uzayda yaşamın var olup olmadığını araştırırken orada devasa koloniler kurmanın ne derece mümkün olabileceği üzerine çokça düşünmüşlerdir.

1975 yılında NASA’dan bir ekip ile çalışmak üzere 10 hafta geçirecek olan Rick Guidice’yi gelecekteki muhteşem büyüklükteki uzay kolonilerinin nasıl bir görünüme sahip olacağı ile ilgili resimler çizmesi üzerine işe almışlardır. Asıl mesleği mimarlık olan Guidice, çizdiği eserlerde pastoral kır manzaralı ve yüksek teknolojili öğeler kullanarak muazzam eserler ortaya koymuştur.

 

Araştırmanın yapıldığı yıllarda bilgisayar destekli 3D tasarımlar, yüksek teknolojili modeller ve çok boyutlu fütüristik çalışmalar yapılması mümkün olmadığından ileriye yönelik olasılıkların insanlara görsel olarak sunumunun yapılmasında sanatçıların gücüne güveniliyordu.

Sürecin ilerleyişinde gelinen nokta nedir?

Uzay Sanatçısı: Rick Guidice

Başta ABD ve SSCB uzay yarışının katkıları olmak üzere evrensel anlamda uzay bilimi ile ilgili çok büyük yol katedilmiştir. Günümüzdeki ilerleyiş göz önüne alındığında uzayda koloni oluşturacak bilgi ve kaynak olmaması sebebiyle yeterli ilerleme kaydedilmemiş olsa da ileriki dönemlerde bu fikir ulaşılması güç olan bir kurgu olarak görülmemektedir.

Yazan: Nezrin Deniz ÖZ

————————————————————————————————————-

Kaynakça:

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog