Nasa’dan Bir Yıldız Geçti?

Yazar :

Uzayı merak ederek büyüyen, yıldızlara bakarak hayal kuran tüm çocuklara bilimi sevdiren Dr. Umut Yıldız kimdir, çalışmaları nelerdir ve neden NASA’dan ayrılmıştır bu yazımızda bunları konuşacağız. Umut Yıldız, çocukluğundan itibaren astronom olmak istemektedir. Bu isteği ve ilgisiyle uzayla ilgili konularda araştırmalar yapmış, deneyler tasarlamış ve eğitimini de bu yönde tamamlamıştır.  Umut Yıldız, Ankara Üniversitesi Astronomi ve Uzay Bilimleri bölümünden mezun olduktan sonra yüksek lisans ve doktorasını Hollanda’da tamamlamıştır. Hollanda Leiden Üniversitesi Gözlemevi’nde astrokimya, molekül astrofiziği alanlarında doktora yapmıştır.

Umut Yıldız doktora eğitimi sırasında NASA’da çalışan bir hocasıyla iletişim halindeyken hocası oksijen varlığı üzerinde çalışmaktadır. Hocası sonrasında bu çalışmayı öğrencisi Umut Yıldız’a devretmiştir. Umut Yıldız oksijen molekülünün dünya oluştuktan sonra oluştuğunu ispatlayarak bir proje hazırlamış ve NASA’ya kabul edilmiştir.

Umut Yıldız NASA’ya ait Jet Propulsion Laboratory (JPL)’de derin uzay iletişimi ve astrofizik alanlarında araştırmacı olarak çalışmıştır. Aynı zamanda Mars projesinde veri bilimci olarak görev almış ve üniversitelerde derin uzay hakkında seminerler vermiştir.

Yıldız, yaklaşık 8 yıl uzay teleskobunda çalıştığını ve bu teleskobun uzayda yaklaşık 4 yıl civarında kaldığını belirtmektedir. Derin uzay iletişiminde dünyadan 2 kilometre uzaklığa gönderilen uzay araçlarıyla ilgili bölümde çalışmıştır. Radyo frekanslarına göre çalışan bu sistemle Yıldız aslında kendi hayalini gerçekleştiğini belirtmektedir.

Umut Yıldız sosyal medya hesabından NASA’dan ayrılarak Türkiye’ye döneceğini açıklamıştır. NASA’da çalıştığı uzun yıllar, sayısız araştırma ve proje sonrasında süresiz kontratını iptal ederek Türkiye’ye dönmüştür. Son 2 yıldır Plan-S şirketindeki çalışmalarından ötürü Türkiye’ye geliş gidişlerinin sıklaştığını belirtmiştir. Plan-S ile uzaya 5 uydu gönderdiğini ve göndermeye devam edeceğini aktarmıştır.

Umut Yıldız NASA’da çalıştığı süre boyunca Türkiye’deki uzay çalışmalarını desteklemiş, bilim merkezlerini ziyaret etmiş ve çeşitli seminerler vermiştir. Yaptığı canlı yayınlar ve Tek Çare Uzay youtube yayınlarıyla uzay ile ilgilenen insanları bir araya toplamış, bilgi vermiş ve iletişim kurmuştur.

Şimdilerde ise Türkiye’nin ilk astronotu Alper Gezeravcı’nın uzaya gitmesiyle birlikte Türkiye’de son zamanlarda gelişen uzay teknolojilerine destek vermek için ülkemize dönmüştür. NASA’daki çalışmaları deneyimi ve tecrübesiyle bugün uzay çalışmalarına destek vermek istediğini belirtmektedir. Uzay alanındaki hızlı gelişimlerin ve bu ekosistemin Türkiye’de yayılmasını istediğini söylemektedir.

Umut hocanın Türkiye’ye dönüşü uzay sevdalılarını heyecanlandırmakla beraber onu rol model olarak gören bizler için NASA’da yaptığı ve bugün ülkemizde yapacağı tüm çalışmalar için kendisine çok teşekkür ederiz.

 

KAYNAKÇA

https://evrimagacı.org

https://umutayıldız.com

https://bbc.com.tr

https://steallarbstore.com

https://sputniknews.com.tr

YAZAN: ZEYNEP KÜÇÜKDEMİR        

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog