Mülakatta Hikaye Anlatıcılığı

Yazar :

görüşme, hikaye, hikaye anlatıcılığı, interview, mülakat, story, storytelling

Hikaye Anlatıcılığı Nedir?

 Aslında hikaye anlatıcılığı insanların milyonlarca yıldır yaptığı bir eylemdir. Bazen doğaçlama, tiyatrik ya da süslemeyle öykü paylaşmanın sosyal ve kültürel etkinliğini tanımlar. Yaşadığımız anıları, olayları karşı tarafa daha etkili, efektif bir şekilde verebilmektir. 

 Her kültürün, eğlence, eğitim, kültürel koruma ya da ahlaki değerleri kışkırtma aracı olarak paylaşılan kendi hikayeleri ya da anlatıları vardır. Ancak şu anda değineceğimiz hikaye anlatıcılığı kültürel bakıştan daha farklı. Toplulukçu değil bireysel bir bakış. 

Mülakatta Hikaye Anlatıcılığı

 Mülakatlarda hikaye anlatıcılığı bireysel akışımızı karşı tarafa aktarabilmenin en iyi yollarından biridir. Yaşadığımız hayatın en önemli, o anda başvurduğumuz konuma en uygun noktalarına değinebilmek; bunu karşıya bizim yaşadığımız duygularla verebilmek için hikaye anlatıcılığı biçilmiş bir kaftandır. 

 Mülakatlarda hikaye anlatıcılığının önemi aslında yazı dili kontrolünün sağlanmasının sözcüklerin kontrolünden daha kolay olmasıdır. Yazarak doldurduğumuz kağıtlarda vermek istediğimizi kolayca veririz, çünkü ne yazmamız gerektiğini az çok biliriz. Ama iş mülakat aşamasına gelince bir anda cevaplanması gereken, hazırlanılmamış sorular… Kimi zaman bu durum işe en uygun, en yetkin kişileri bile zor duruma düşürebilir. İşte bu noktada hikaye anlatıcılığının önemi gözler önüne serilir. Bir kişi ne kadar iyi bir hikaye anlatıcısı ise mülakatlarda işi o kadar kolaylaşır. 


İyi Bir Hikaye Anlatıcı Olmak İçin Yapılabilecekler

1- Fazla paylaşım yapma: Karşındaki kişi ile aranızdaki sınırı bil. Ona “kişisel” hayatından değil senin için “özel” olan anlarından bahset. 

 Özellikle başarısızlık ile ilgili anılarda çok dikkatli olunması gerekir. Hikayedeki başarısızlığın doğru açığını bul. Bu açığı akıllıca seç ve ardından karşı tarafa bunu güvenle aktar. Senin deneyimden yoksun olduğunu sanmalarına izin verme. 

 

2- Konuyu dağıtma: Bir konu hakkında en fazla üç dakika konuş. 

  • başlangıç hikayesini anlatmak için 30 saniye
  • hikayeyi geliştirmek için 1,5 dakika
  • hikayenin neden bu konuyla ilgili olduğunu açıklamak için 1 dakika 

yetecektir. 

 Hikayelerini yapılandırırken IRS Modelini kullanabilirsin. 

 I- Intguing Beginning (İlgi çekici başlangıç)

 R- Riveting Middle (Sürükleyici devam)

 S- Satisfying End (Tatmin edici sonuç) 

 

3- Kendini kahraman rolü ile sınırlandırma:

 Bir başvurunun kabul edilmesi için hikayenin baş kahramanı olmak zorunda değilsin. O hikayede bir akıl hocası, arkadaş, abi-abla olmak da senin hikayede vermen gereken özelliği gösterebilmeni sağlayabilir. 

 

4- Ana düşünceyi unutma:

 Hikayeni bir ana düşünce etrafında şekillendir. Senden önce onlarca kişiyle görüşme yapmış olabilecek bir kişinin senin hakkında her şeyi unutsa da neyi hatırlamasını istersin? Akılda kalıcı bir sonu bunun üzerine oluştur. 

 

5- Anlatıyı tekrarlama: 

 Mülakat sırasında karşındaki kişinin senin hakkındaki düşüncelerini anlayabilmek için onun mimiklerini, beden dilini ya da ses tonunu incelemeye ve kendine bunlarla ilgili direktif vermeye çalışma. Röportajın nasıl yürüdüğünü buradan anlayamazsın.


Yazan: Sebile Akın

Kaynakça: 

1-https://www.google.com.tr/amp/s/www.forbes.com/sites/estherchoy/2019/03/24/5-storytelling-tips-to-help-you-ace-your-job-interview/amp/

2-https://www.monster.com/career-advice/article/how-strong-storytelling-can-help-you-nail-a-job-interview-0609

3-https://thehiredguns.com/good-interviewing-starts-good-storytelling/

4-https://www.glassdoor.com/blog/importance-story-telling-job-interview/

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog