Astronot Olmak

Yazar :

eğitim, görüş keskinliği, ingilizce, nasa, rusça, uçuş süresi, yeterlilik

 

Çoğumuz küçükken astronot olup uzayın sonsuz boşluğunda gezinmeyi, dünyayı uzaktan görmeyi hayal etmişizdir. Astronot olmak bilinmezlikleri keşfetmeyi ve teknoloji tasarlamayı seven herkes için heyecan verici çünkü iş, sayamadığımız kadar çok belirsizliği içinde barındırıp bunları çözebilmek için teknolojinin yapabileceklerinin sınırlarını test etmeyi içeriyor. Ancak, astronot olabilmek için geçilen testler, eğitimler ve yeterlilikler sandığımızdan çok daha zor olabilir. Bugünkü yazımda bu konuyu detaylı olarak ele alacağım, keyifli okumalar…


Eğitim Branşı ve Düzeyi Ne Olmalıdır?

Astronot olabilmek için temel lisans eğitimi; fizik, kimya, biyoloji ve matematik gibi temel bilimler, mühendislik ve bilgi teknolojileri branşlarında en az lisans derecesinde eğitim düzeyi bulunması istenmektedir. Buna ek olarak; yüksek lisans ve doktora yaparak yeterliliklerini onaylı hale getirmektedirler.


Fiziksel ve Psikolojik Sağlamlıkları

Temel düzeyde eğitimlerle beraber uzayın yerçekimsiz ortamı, ani basınç değişimleri gibi Dünya’da karşılaşamayacağımız bazı zorlu koşullara dayanabilmeleri için istenen fiziksel koşulları sağlamış olmaları ve ruh durumlarının stabil olup herhangi bir psikiyatrik rahatsızlıklarının olmaması, hem fiziksel hem ruhsal olarak sağlıklı olmaları gerekmektedir.


Yeterlilikler ve Deneyimler

Astronotların uzayda yapacakları görev için seçilmeden önce belirli uçuş süresini doldurmuş olmaları önemlidir. Örneğin; NASA’da göreve kabul edilebilmek için en az 1000 saat uçuş tecrübesi istenmektedir. Ayrıca, boylarının 1.60 ile 1.90 m. arasında olması, görüş keskinliklerinin 20/20 olması, oturma durumunda ölçülen tansiyonun 140/90 mmHg değerini aşmaması ve tercihen iyi derecede İngilizce ve Rusça dillerini bilmeleri gerekmektedir.

Astronot olmak için gerekli olan temel koşullar sağlandığında birey başvuru yapabilir ve bazı psikolojik ve fiziksel testlerden geçtikten sonra mülakatlara alınır. Tüm bu aşamaları başarıyla tamamlayan adaylar NASA’da 2 yıl olduğunu bildiğimiz yoğun tempoda seyreden bir eğitime başlar ve belirli bir göreve özgü spesifik bir alanda eğitimler de alabilirler.


Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://www.usnews.com/education/best-graduate-schools

https://bilimgenc.tubitak.gov.tr

https://www.webtekno.com

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog