Uçak Mühendisliği

Yazar :

 uçak,mühendislik,uçak mühendisliği

Uçak mühendisliği öncelikli olarak mühendislik dalları arasındaki çözümü zor ve en karmaşık dallardan biridir. Bölüm bilgisi haricinde analiz, test etme, malzeme bilgisi ve kimya gibi yan dallar üzerine de yeterli bir bilgi birikimine sahip olunması ve çözüm becerisi edinilmesi gerekmektedir. Çünkü uçağı tasarladıktan sonraki süreç de yapım süreci kadar önemlidir. Uçak yapımında kullanılan malzemeler, malzemelerin farklı hava koşullarındaki durumu ve metal yorgunluğu önemli bir konudur. İhmali durumunda uçak kazalarına yol açabilir.


Uçak Mühendisliği Nedir?

Uçak Mühendisliği-1
Uçak Mühendisliği-1

 

Hava içerisinde hareket eden, havayla etkileşim halindeki hava araçlarının tasarlanmasını, geliştirilmesini, üretilmesini ve test edilip bakım onarım planlarının yapılması dâhil olmak üzere tüm bu süreçleri kapsayan mühendislik dalına denir. Uçak Mühendisi, uçakların tasarlanması ve yapım projelerinin hazırlanması, üretilmesi, geliştirilmesi, bakım-onarımı ve işletilmesi konularında çalışan kişidir.

 

 

  • Uçak mühendisliği bir lisans bölümüdür.
  •  Eğitim süresi fakülte kapsamında 4 senedir.
  • İngilizce bilginiz yeterli değilse hazırlık senesini de okumanız gerekir. Çünkü  havacılık gibi global bir alanda İngilizce muhakkak bir yükümlülük olarak değerlendirilir.
  •  Ülkemizde sayılı özel ve devlet okullarında ve sayılı kontenjanda öğrenci alımı yapılmaktadır. Üniversitelerin bazılarında uçak mühendisliği, bazılarında havacılık ve uzay mühendisliği, bazılarında ise uçak ve uzay mühendisliği adı altında yer alıyor. Bu üniversitelerden bazıları şunlardır; İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Necmettin Erbakan Üniversitesi, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, İzmir Ekonomi Üniversitesi, Gaziantep Üniversitesi, Samsun Üniversitesi, Girne Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  •  Yurtdışında da çeşitli ülkelerdeki üniversiteler de eğitim alabilirsiniz.

 Üstün bir akademik başarıda, sabırlı ve dikkatli, yaratıcı ve uyumlu, analitik düşünme özelliklerini barındıran kimseler uçak mühendisliğine aday kişiler olabilirler.


Yazan: Psk.Aybüke Denizli

Kaynakça: 

Uçak Mühendisliği Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

< https://www.muhendisbeyinler.net/ucak-muhendisligi-nedir/

< www.anlatsin.org

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog