Big Bang Teorisi

Yazar :
büyük çöküş, Büyük patlama, einstein, evren, genişleme, gezegen, tekillik noktası

 

Big Bang Teorisi, bir diğer adıyla Büyük Patlama, evrenin başlangıcını ve nasıl genişleyip büyüdüğünü açıklayan, bilim insanları tarafından da geniş ölçüde kabul gören kozmolojik bir modeldir. Modelin iskeleti Einstein’ın genel görelilik kuramına dayanmakta olup, ilk Big Bang modeli Alexander Friedmann tarafından hazırlanmıştır.

Teori halen genişlemeye devam eden evrenin 13,7 milyar yıl önce genişlemeye başlamasından önce çok sıcak ve yoğun bir durumda olduğunu söyler. Georges Lemaître’in önceleri “İlk Atom Hipotezi” olarak adlandırdığı bu varsayım günümüzde “Büyük Patlama Teorisi” adıyla anılmaktadır.

Zamanı geriye doğru saracak olursak bu, galaksilerin birbirine daha yakın olacağı anlamına gelirdi. Hatta yeterince geriye sardığımızda tüm galaksilerin evrende aynı, tek yerde olduğunu söyleyebilirdik. Yukarıdaki görselde kırmızı oku soldan sağa doğru takip ettiğimizde evrenin tek bir noktadan genişleyip büyüdüğünü görmekteyiz. Bu da bize şu çıkarımı yapmamızı sağlıyor: Evren tekillik noktası dediğimiz bir noktadan itibaren genişlemeye başlamıştır ve hala da genişlemeye devam etmedir.

Genişleyen evren şişirilmekte olan bir balona benzetilir. Balonun yüzeyinde birbirinden bağımsız renkli noktalar olduğunu ve bu noktaların her birinin farklı birer galaksi olduğunu düşünün, balonu şişirdikçe bu galaksiler birbirinden uzaklaşır. Biz de bu galaksilerden birinde yaşadığımız için diğer tüm yıldızlar bizden uzaklaşıyormuş gibi görünür.

Gelecekte Ne Olacak?

Bilim adamları, bu teorinin üzerine gelecekte ne olacağıyla ilgili birtakım senaryolar düşünmeye başladılar. Bu senaryolardan sadece iki tanesi geçerli olabilecek düzeyde bilimsel dayanaklıdır.

Büyük Çöküş: Bu senaryoya göre, sürekli olarak genişleyen evren belirli bir kütleye geldiğinde duracak ve tam tersi bir süreç başlayacaktır. Yani, içine çökmeye başlayarak başlangıçtaki tekilliğe dönecektir.

Genişleme: Bu görüşün savunucuları evrenin genişlemeye devam edeceğini ve daha da soğuyarak sonunda sanal bir boş ve donmuş evren haline geleceğini düşünürler.

 


 

Yazan: Nezrin Deniz Öz

Kaynakça:

https://en.wikipedia.org/wiki/Big_Bang

https://www.schoolsobservatory.org

https://tr.wikipedia.org

1 Yorum *
  1. Kerem 3 sene ago
    Reply

    Nezrin’in tüm yazıları mükemmel, harika bir şekilde memnuniyetle takip ediyorum. Cümlelerin yalınlığı, anlaşılırlığı, ifade biçimi harika. 👏🏻👏🏻

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog