Havacılık Psikolojisi Araştırma Enstitüsü

Yazar :

 

  Havacılık Psikolojisi Araştırma Enstitüsü; Türk Hava Yolları ve İstanbul Üniversitesi tarafından ortak  kurulmuş olup, Türkiye’nin ilk Havacılık Psikolojisi Araştırma Enstitüsü’dür.

Enstitü müdürü psikoloji bölümünden olup, Prof. Dr. Pınar Ünsal’dır. Enstitü müdür  yardımcıları ise İşletme ve Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Bölümü’nden Doç. Dr. Güven Ordun ve Dr. Öğr. Üyesi Şenol Kurt’tur.  

Enstitü; 2020-2021 akademik yılı içerisinde açılması planlanan “Havacılık Psikolojisi ve  Havacılıkta İnsan Faktörleri” tezli yüksek lisans programı hazırlık sürecine devam etmektedir.

Türk Hava Yolları İnsan Kaynakları Başkanlığı koordinasyonunda Ocak 2017’de hayata geçirilen proje ile birlikte kokpit seçim süreçlerindeki teknik olmayan yetkinliklerin değerlendirildiği mülakatlar, İstanbul Üniversitesi bünyesindeki Havacılık Psikolojisi Araştırmaları Enstitüsü’nde düzenlenmeye başladı. Türk Hava Yolları söz konusu mülakatları daha önce Alman Havacılık ve Uzay Merkezi (DLR) ile yürütüyordu. Proje, “YÖK Üstün Başarı Ödülleri” kapsamında Beştepe Kültür ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen 2017-2018 Akademik Yılı Açılış Töreni’nde, “Üniversite Sanayi İş Birliği” ödülüne layık görülmüştü.

Projenin 26 Şubat 2018 günü Türk Hava Yolları Genel Yönetim Binası’nda düzenlenen lansmanında konuşan Türk Hava Yolları Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Başkan Vekili Bilal Ekşi, “Türk Hava Yolları’nın son 15 yılda imza attığı başarılar ve gösterdiği gelişim, dışarıdan aldığımız hizmetlerin milli kaynaklarla da karşılanabileceğine dair inancımızı pekiştirmektedir. Bu bağlamda, önemli bir misyonu icra etmek üzere kurulan Enstitü, küresel ölçekte başarılı olmayı hedeflemektedir. Türk Hava Yolları olarak bu iş birliğinin, havacılığın diğer alanlarında da yeni milli projelerin geliştirilmesine öncülük edeceğine inancımız tamdır. Bu başarı, hem ülkemiz hem de bizler için büyük bir onur kaynağı.” dedi. 


 KONU İLE İLGİLİ MAKALELER;

  • Karahan, G., Eyüpoğlu, E.(2018). Örgütsel iletişimde işe ilişkin duyuşsal iyilik algısı ile öznel mutluluk arasındaki ilişkinin incelenmesi: Türkiye’de havayolu şirketlerinde kabin memurları üzerine bir alan araştırması. Social Sciences Research Journal. 7(3), 210-232.
  • Zincirkıran, Mustafa. (2016).<=”” span=”” style=”box-sizing: border-box;”>Türkiye’de sivil havacılık uygulamaları ve bu alanda yapılan araştırmalar üzerine bir değerlendirme. International Journal of Social Academia. 1(1), 1-12.

Yazan: Ece Şiren

Kaynakça: (Skylife Haber)

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog