Havacılık Psikolojisi Nasıl Başladı?

Yazar :

havacılık çalışmaları, havacılık psikologları, Havacılık Psikolojisi, havacılık psikolojisi nasıl başladı

 

Değerli okurlar, bugün sizlerin ilgisi çekebilecek güzel bir konu ile karşınızdayım. Yanınızda battaniyeniz, elinizde sıcacık bir kahveniz varsa Havacılık Psikolojisi ile ilgili yazımızı okumaya başlayabiliriz.

Havacılık psikolojisi, havacının her duygu durumunun yansıdığı gösterdiği performansın kalitesinin anlaşıldığı bir alandır. Havacı, dikkatli ve motive olmalıdır. Konsantrasyonu yüksek olmalı, problem çözebilmelidir.

Havacılık Psikolojisi Nasıl Başladı?-1
Havacılık Psikolojisi Nasıl Başladı?-1

Havacılık Psikolojisi Nasıl Başladı?

Havacılık psikolojisinin başlaması yirminci yüzyılın başında gerçekleşmiştir. Hava ulaşımının başlaması, insanların üzerindeki etkisi ortaya çıkışının temellerindendir. İnsanın olduğu her yerde psikolojik etkilerin olması sebebiyle bu alanda çalışmalar yapılmıştır. Bu çalışmaların yapılması için nitelikli eğitimler almışlardır. Havacılık ile birlikte gelen uçuş kaygısı, uçuş stresi gibi psikolojik yansımaları olmuştur. Havacılığın insan üzerindeki etkileri araştırılmıştır.

Havacılığın en etkin kullanıldığı savaş Birinci Dünya Savaşıdır. İlk hava araçlarının üretiminin ardından geliştirilmesi konusunda bu dönemlerde çalışmalar yapılmıştır. Yapılan çalışmalarda aktif şekilde rol alacak kişiler özenle seçilmiştir. Bu dönemle birlikte havacılık psikolojisinin günümüzde bilinen haline gelmesinin yolu açılmıştır. Bu yıllarda Almanya’da psikolojik test merkezi kurulmuştur. 1915’te kurulan merkez, pilotlar tarafından Birinci Dünya Savaşı döneminde görev alacak kişiler seçilmesinde öncü olmuştur. Bu süreçte eğitimcilerin seçimleri hassas ve dengeliydi. Havacılık herkesin yapabileceği bir iş değildir ve eğitimi kavrayacak doğru bir ekibin seçilmesi üzerinde duruldu. 

Havacılığa olan ilgiyi arttırmak için ve aktif olan çalışmalara yenilerini eklemek amacıyla Amerikan Psikologlar Derneği içerisinde komite kurulmuştur. Komite çalışmalarını başarılı bir şekilde yürütmüştür. Bu çalışmaların sonucunda Havacılık Psikolojisi Ulusal Araştırma Konseyi Komitesi kurulmuş ve havacılık psikolojisi alanı her gün daha nitelikli çalışmalar yapmaya devam etmiştir. İkinci Dünya Savaşı sırasında ordunun havacılık psikolojisi hakkında çalışmalar yapan ekip kapsamlı çalışmalarda bulunmuşlardır.

Günümüzde havacılık psikolojisine dair çalışmalar devam ediyor, bu günlerden geleceğe baktığımızda havacılık psikolojisinin hızlı yükselişine daha fazla şahit olacağız gibi gözüküyor.


Yazan: Muhammet Zülküf Yazıcı

Kaynakça:

https://www.apa.org/careers/resources/profiles/lauber

https://www.centreforaviationpsychology.com/

https://www.bestpsychologydegrees.com/faq/what-is-an-aviation-psychologist/

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog