Türkiye’nin İlk Uzay ve Havacılık Lisesi

Yazar :

Türkiye’nin İlk Uzay ve Havacılık Lisesi

Geçtiğimiz günlerde Türkiye’nin uzay ve havacılık teknolojisi alanında ilk meslek lisesi açıldı. Açılışında yoğun ilgi ve heyecanla karşılanan lise, hayalleri uzay ve havacılıkla ilgili olan öğrencilerini bekliyor. Peki bu lise öğrencilerine neler vaat ediyor gelin bir de yakından bakalım!

Okulun Yapısı

Okul Özdemir Bayraktar Havacılık ve Uzay Teknolojileri Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla geçiyor ve Ankara’nın Elmadağ ilçesinde bulunuyor. Lise 24.770 m2 ‘lik alana kurulmuş. Eğitim binası, atölye binası ve pansiyon binası olmak üzere 3 ana binadan oluşmakta, 32 adet derslik, 6 adet laboratuvar, 2 adet resim ve müzik atölyesi ve konferans salonu bulunmakta. Okul pansiyonu 200 yatak kapasitene sahip (daha detaylı bilgi ve görsel için okulun web sayfasına bakabilirsiniz). Atölye binasında Tahribatsız Muayene Atölyesi (NDT), İtki Sistemleri ve Pervane Atölyesi, Temel Elektronik Atölyesi, Montaj, Entegrasyon ve Kontrol Atölyesi, Havacılık ve Uzay Aviyonik Sistemleri Atölyesi, Teknik Resim ve Bilgisayar Destekli Laboratuvarları bulunmakta.

Öğretim Programı     

Bu lisede özel program ve proje uygulanacak, okulun yönetici ve öğretmenleri seçilerek alınacak. 2023-2024 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrenci alımına başlanacak. Anadolu Teknik Programında 1 yıl İngilizce hazırlık sınıfı dahil 5 yıl süreyle eğitim-öğretim verilecek ve tüm öğrenciler Bakanlık tarafından yapılan Merkezi Sistem Sınavı puanına göre alınacak. Okulun öğretim programı, Savunma Sanayi Başkanlığı, Türk Hava Kurumu Üniversitesi, ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ, TAİ, TEİ temsilcileri ile alan öğretmenlerinden oluşan komisyon tarafından hazırlanmış.

Havacılık ve Uzay Teknolojisi Alanı çerçeve öğretim programı altında;

Tasarım ve imalat dalı, havacılık ve uzay elektronik sistemleri dalı ve uzay aracı itki sistemleri dalı var. Bu dallarda öğrenciler bir uzay aracının veya bir uçağın üretiminde bulunacak, tasarım ve imalatı yapabilecek. Bu hava araçlarının tamamen elektronik sistemlerini geliştirebilecek ve pervane sistemlerini, motor sistemlerini çalıştırabilir duruma gelecek. Üretimini yapabilecek seviyeye gelecek. Ayrıca öğrencilerin uygulamalı alanlarda tasarım ve 3D yapmaları için de imkân var.

Mezun Olunca Okulun Kazandırdıkları

Bu okuldan teknisyen unvanı ile mezun olacak öğrenciler havacılık ve uzay teknolojilerine yönelik çalışan kamu ve özel sektör işletmelerinde istihdam edilebilecekler.

Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Programlarından mezun olanlara;

  • Mezun oldukları Anadolu Teknik veya Anadolu Meslek Program türünün ilgili alan ve dalında diploma (MTAL)
  • İşyeri açma belgesi
  • Usta öğreticilik belgesi
  • EUROPASS belgesi
  • Aldığı ve başardığı modülleri, dersleri ve kredileri gösteren belge verilmektedir.

Üniversiteye geçiş sınav sonucuna göre alanında eğitim yapmak isteyen öğrencilere meslek yüksekokullarına geçişte ek puan verilmektedir.

Okulun Hedefleri

Okul müdürü Samet Bilecan, burada eğitim alacak öğrencilerin, ASELSAN, ROKETSAN, TUSAŞ gibi yerlerde iş imkanı bulacağını, okulun ROKETSAN fabrikasına 5 kilometre mesafede olması sayesinde Usta öğreticilerin ROKETSAN fabrikasından gelerek eğitime destek olacağını, öğrencilere o alanda eğitim vereceklerini dile getirdi. Ayrıca tamamen üniversiteye yönelik çalışmaların devam edeceğini öğrencilerin ASELSAN’a, ROKETSAN’a mühendis olarak girmesini hedeflediklerini de belirtti.

2023-2024 eğitim öğretim yılında ilk öğrencilerini almayı hedefleyen Türkiye’nin ilk havacılık ve uzay teknik meslek lisesi, yüzde 1’lik öğrenci grubunu hedefliyor.

Kim bilir belki de, yıllardır biz yapamayız diye öğretilen öğrenilmiş çaresizlik kırılarak artık biz neden yapamayalım diyen genç bir neslin yetişmesi de artık mümkün olur. Geleceğin Vecihi Hürkuş’larının yetişme zamanı çoktan geldi! Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘İstikbal göklerdedir’ ve artık gökler bizim için bir hayalden ibaret değildir.

Yazan: Erva Bektaş

Kaynakça

https://ankarahavacilikveuzayteknolojilerimtal.com/bize-ula%C5%9F%C4%B1n

https://www.ntv.com.tr/egitim/turkiyenin-ilk-havacilik-ve-uzay-lisesi-acildi,tM3c0Eysu0Sm5losbcAELQ

https://youtu.be/RyIvVdU_jUc

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog