Uçuş Kumanda Yüzeyleri

Yazar :

Uçuş Kumanda Yüzeyleri

Siz de benim gibi her uçak yolculuğunda cam kenarına sokulup kendisini gökyüzünü seyretmekten alıkoyamayan insanlardansanız, kanattaki kimi yüzeylerin hareket ettiğini veya açılıp kapandığını mutlaka fark etmişsinizdir. Uçuş Kumanda Yüzeyleri olarak adlandırılan bu mekanizmalar birincil ve ikincil olmak üzere kategorize edilirler. Uçağın birincil uçuş kumanda yüzeyleri arasında aileron (kanatçık), rudder (istikamet dümeni), elevator (irtifa dümeni) ve spoiler mevcuttur. Uçakların oldukça geniş hız tiplerinde ve değişik ağırlık dağılımlarında uçmaları istenir ve bunun sağlanması amacıyla da ikincil uçuş kumandaları geliştirilmiştir. İkincil uçuş kumanda yüzeyleri ise flap, fletner, slat ve slottur. Gelin bahsi geçen uçuş kumanda yüzeylerine biraz daha netlik kazandıralım.

Flaps:

Flapler, kanadın firar kenarında bulunan kumanda yüzeyleridir. Uçak havada tutunabilsin diye iniş-kalkışlarda ve düşük hızlarda açılarak kanat alanını ve kanat üst yüzey kavisini büyütüp kaldırma kuvvetini (lift) arttırırlar.

Slats:

Kanadın hücum kenarında bulunurlar. Perdövitesi (Stall) geciktirerek taşımayı kaybetmeden daha fazla hücum açısı sağlama ve daha fazla taşıma sağlamak amacıyla kullanılırlar. Kanadın hücum kenarındaki boşluktan kanat üzerindeki akışı hızlandırıcı hava geçirmek ve taşımay arttırmak slatlarla mümkündür. Sabit olanına slot, hareketli olanına ise slat denir.

 

Spoilers:

Spoilers, firar kenarı flaplarının hemen önünde kanat üst yüzey kaplamasında bulunan dikdörtgen şeklinde ve yukarı doğru açılan plakalardır. Kanat üst yüzeyinde hava akımını karıştırır ve geri sürükleme kuvvetini (drag) arttırırken, taşıma (lift) kuvvetini düşürür.

Ailerons:

Birincil uçuş kumanda yüzeyleridir. Uçağın enlemesine (roll) kumandasını sağlarlar. Kanadın firar kenarına ve kanadın uç kısmına takılırlar. Aileronlar birbirinin tersi yönünde hareket ederler. Yani kanadın altına doğru hareket eden aileron, çarpan hava sayesinde kanadı yukarı kaldırırken, yukarı çıkan aileron ise kanadı aşağıya doğru yönlendirir. Kokpitte bulunan lövye yada stick’in sağa – sola hareketi ile kontrol edilirler.

Rudder:

İstikamet dümeni (rudder), uçağın dönüş (yaw) kontrolünü sağlar. Dikey stabilizenin firar kenarında bulunur. Rudderın sağa hareketi ile yüzeye çarpan hava sayesinde uçağın kuyruk kısmı sola doğru kayar, burun kısmı ise sağa doğru hareket eder. Rudderın sola hareketinde ise uçak kuyruğu sağa doğru kayarken burun kısmı sola doğru hareket eder. Kokpitte rudder pedalları ile kontrol edilirler.

Elevator:

Uçağın yukarı aşağı (pitch, yunuslama) kontrolünü sağlar. Yatay stabilizenin firar kenarında bulunurlar. Elevatorların yukarı hareket etmesi ile bu yüzeylere çarpan hava sayesinde uçağın kuyruk kısmı aşağı hareket eder, uçağın burnu ise yukarı hareket eder. Tam ters durumda ise elevatörlerin aşağı hareket etmesi durumunda kuyruk kısmı yukarı, burun kısmı ise aşağı hareket eder. Kokpitte lövye ya da stick’in ileri – geri hareketi ile kontrol edilirler.

 

Yazan: İrem KARKAŞ

Kaynakça:

 

https://slonder.tripod.com/kumanda/kumanda.htm

http://www.ucakteknisyeni.com/havacilik/temel-havacilik/216-hareketli-ana-kumanda-yuzeyleri.html

https://tr.wikipedia.org/wiki/U%C3%A7u%C5%9F_denetimleri

 

 

Yorum Bırak ;

E-mail hesabınız yayınlanmayacaktır.

Belki İlgini Çeker ;

En Yeniler

Havacılık Psikolojisi Uçan Blog
Havacılık Psikolojisi Uçan Blog